НОВИНИ

2018-11-08 14:56:00

Вицепрезидентът: Икономика, лидерство, обществено съгласие – необходими за пресичане на емиграцията и изтичането на мозъци

„Необходима ни е политическа воля и обществено съгласие да направим България по-добро място за живот и труд на българските граждани! Необходимо ни е лидерство във вземането на тежки, даже понякога непопулярни решения в името на българската перспектива. Необходими са ни знаещи и грамотни хора.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на „Отражение на външната трудова миграция върху българската икономика“.

Фондация „Фридрих Еберт“ и Институтът за икономика и международни отношения представиха оценки за въздействието на трудовата миграция върху икономиката на България на базата на специално разработен модел.

„Това изследване трябва да бъде настолна книга на всяко едно управленско решение. Анализите, гледните точки и мнения трябва да са на масата на всеки, който има претенциите да управлява, на всяка политическа партия, на законодателната и на местната власт“, посочи Илияна Йотова.

Вицепрезидентът е категорична, че няма как да се справим с острата демографска криза, една от причините за която е външната миграция, без многогодишна икономическа и финансова рамка за България, която да зададе необходимата перспектива за развитие. „Макар в програмите на политическите партии, на правителството да съществува сходство в приоритетите за развитие на икономиката, този необявен консенсус не ражда конкретика и не се превръща в реални резултати“, отбеляза Илияна Йотова.

Сериозен източник на външна миграция е оформянето на т. нар. „демографски пустини“ и концентрацията на населението в няколко големи града. Според вицепрезидента е необходими промени в инвестиционната политика и изнасянето на индустриалните центрове извън големите градове.

Илияна Йотова е убедена, че държавата, бизнесът и местната власт могат и трябва да разработват съвместни стратегии за задържането на младите хора, на завръщащите се от чужбина.

Вицепрезидентът обърна специално внимание на идеята за внос на работна ръка от чужбина, за да се ограничи дефицитът на работна ръка. Важно е да се направят точни анализи за плюсовете и минусите, да се преценят рисковете от социален дъмпинг върху активните хора в България. „Не разполагаме с адекватни политики за истинска реализация на чужда работна сила – от остарялото законодателство, инфраструктурата на териториалните служби по трудови и социални въпроси, до признаване на сертификати, дипломи, трудов стаж“, посочи Илияна Йотова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

16 април 2024 | 18:06
Илияна Йотова беше гост на тържественото събрание на Съюза на юристите по случай Деня на Конституцията и професионалния празник на юриста

16 април 2024 | 13:01
Илияна Йотова беше гост на откриването на обновеното емблематично за Алма матер място „Яйцето“

16 април 2024 | 08:08
Държавният глава поздравява юридическата общност в България по повод Деня на Конституцията и празник на юриста и на съдебните служители

15 април 2024 | 16:04
Изграждането на съвременни отбранителни способности на Българската армия в контекста на предизвикателствата пред променената глобална среда за сигурност обсъди президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев на среща с помощник генералния секретар на НАТО Ангъс Лапсли