БРИФИНГИ

2012-03-28 15:30:00

Коментар на президента Росен Плевнелиев по решението на правителството за прекратяване на реализацията на проекта за изграждане на втора АЕЦ в Белене

Въпрос: Г-н президент, какво мислите за решението за АЕЦ „Белене”?

Росен Плевнелиев: Като президент обявих много ясно моите приоритети - те са енергийна ефективност, енергийна диверсификация и енергийна либерализация. Получих доверието на българските граждани за тези приоритети. АЕЦ „Белене” не отговаря на нито един от тези приоритети и не е решение по тези приоритети. Приветствам и подкрепям решението на правителството за спиране на проекта АЕЦ „Белене” и преместване на доставеното оборудване с нов проект, диверсифициран на площадката на VIІ-ми реактор на АЕЦ „Белене”.

Считам, че България, по един нов прозрачен начин за първи път в своята история, адресира голям проект в сферата на енергетиката и съм благодарен на правителството за това – аргументи, обосновки и оттам нататък едно публично, прозрачно и ясно решение. Също така искам да съм ясен, че в рамките на тези аргументи се чуха и много от тезите на българските институции. Давам пример - АЕЦ „Белене” аз обещах като президент да търся икономическа ефективност, освен съответствието в приоритетите. По цифрите, с които разполагаме, икономическата ефективност на АЕЦ „Белене” е под 3%. Същевременно, ако вие инвестирате или трябва да избирате между 10 млрд. инвестирани в един проект с 3% възвръщаемост и 1 млрд., инвестирани в енергийна ефективност с 30% възвръщаемост, мисля, че всеки един би отговорил сам на този въпрос. България има 770 000 панелки. Тези панелки, ако не се санират след 10 години, 2,7 млн. българи ще бъдат на палатки, с атомна електроцентрала. Затова аз считам и съм благодарен, че за първи път интегрирано, системно се подхожда към българската енергетика. Не само милиарди и нови мощности, а и темата с енергийната ефективност, енергийната диверсификация, за да може да се вземе едно комплексно и обосновано решение.

Считам също така, че 2012 г. ще бъде много важна за българската енергетика, защото България ще трябва да преговаря и по цената на газта – новите дългосрочни договори. България ще се бори за някои стратегически инфраструктурни проекти в сферата на добива на газ, газови връзки, които да ни диверсифицират към Турция, Гърция и Румъния. За нас като приоритет е и проектът „Южен поток”. България за първи път абсолютно прозрачно и обосновано взима важни решения – не в пиано-барове и не под масата.

Въпрос: Не закъсня ли това решение?

Росен Плевнелиев: През 1981 г. е взето решението да се строи АЕЦ „Белене”. Десет години по-късно е взето решението да се спре. Още десет години по-късно - през 2001 г., отново е взето решението да се стартира АЕЦ „Белене” и отново десет години по-късно взимаме решение да я спрем. На всеки десет години някой решава нещо. Това не ви ли напомня на магистралите от четиридесет и шест години - нито една завършена.

Радвам се, че в продължение само на 2,5 години това правителство успя да адресира по един устойчив и дългосрочен начин не само темата с магистралите, където вече четири се строят, но и темата с енергетиката. Защо имаме успех? Много просто - защото се намериха устойчиви модели за тяхното финансиране. От тази гледна точка и от гледна точка на АЕЦ - когато нямате устойчив модел за нейното финансиране – през десет години много политици се упражняват, но накрая идва истината.

Въпрос: Сега финансово как ще изглеждат нещата? Колко ще струва?

Росен Плевнелиев: От гледна точна на финансите мисля, че правителството тепърва ще сложи всички свои анализи на масата. Доставеното оборудване ще се премести на базата на нов диверсифициран проект, като VII-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Това ще подпомогне стратегически най-важната ядрена площадка на България - това е АЕЦ „Козлодуй”. България ще има достатъчно аргументи, за да се бори за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй”, а вие знаете, че там произвеждаме най-евтиния ток.

Следователно, с това решение България подкрепя ядрените си перспективи, създава предпоставки в АЕЦ „Козлодуй” много по-евтино, защото там имаме наличната инфраструктура, да се прехвърлят тези мощности, много по-добра икономика, много по-добра възвръщаемост и България продължава да има своята силна позиция.

Въпрос: Как ще се отрази на отношенията ни с Русия това решение?

Росен Плевнелиев: Отношенията между България и Русия в продължение на стотици години са градени в един изключително добър, позитивен, приятелски и бих казал братски дух. За мен е недопустимо един проект като АЕЦ „Белене” да измества тежестта на отношенията между България и Русия.

Много искам да развивам отношенията с Русия, каквито са от стотици години – приятелски. Искаме да говорим за износ на земеделска продукция, да говорим за руските туристи, да говорим за инвестиции в двете посоки. Българо-руските отношения не са само и единствено АЕЦ „Белене”. Считам, че не е в интерес на България, както и на Русия, да се налага един проект със спорна възвръщаемост, при което би могло дори в много по-голяма степен да се рискуват добрите отношения между България и Русия.

Правителството също така ще излъчи свои представители, които ще отидат в Русия още утре и по възможно най-честния и добронамерен начин ще бъдат сложени аргументите на масата. Убеден съм, че България е на прав път, тъй като през 2012 г., отново казвам, в българската енергетика ще се случат много неща.

Благодаря ви!