НОВИНИ
Президентът Росен Плевнелиев награди летци-ветерани от българската гражданска авиация
По повод Международния ден на авиацията и космонавтиката - 12 април, президентът Росен Плевнелиев награди с ордени „За гражданска заслуга”-първа степен летците-ветерани от българската гражданска авиация Андрей Иванов, Павел Игнатов и Господин Господинов. Тримата авиатори са участници в първия презокеански полет на БГА, извършен на 11 април 1964 г. по маршрута София - Париж - Дакар - Расифе - Асунсион – Лима, с дължина на полета 16 123 км. Отличията се връчват за изключителния им принос за развитието на гражданското въздухоплаване и издигане на неговия международен престиж.
В словото си по време на тържествената церемония президентът Плевнелиев припомни, че извършването на първия трансатлантически полет преди 48 години, с нововъведения у нас въздушен лайнер Ил-18, представлява най-големият успех на българското гражданско въздухоплаване в неговата дотогавашна история. Тежките метеорологични условия стават причина съветските авиоконструктори да не дадат съгласието си за провеждането на полета, но смелостта и професионализма на българските летци надделяват и изпълняват успешно поставената им задача. Събитието е впечатляващо и получава широк отзвук в българските и световните средства за масова информация. “Вашият подвиг е пример за подражание от всички, които са се посветили на летателната професия”, подчерта президентът.
Командирът на самолета Андрей Иванов разказа на държавния глава за подготовката и провеждането на полета и изрази признателността на наградените пилоти за получените държавни отличия. “Зад гърба ни има голяма дейност и от името на колегите искам да кажа, че нашите имена не срамуват. И ако се замислим за гражданска авиация, българите са мъжки момчета, няма да се срамувате г-н президент”, заяви Андрей Иванов.
Справка за първия презокеански полет на българската гражданска авиация:
Първият презокеански полет на БГА е извършен на 11 април 1964 г.
Той е изпълнен с нововъведения у нас въздушен лайнер Ил-18, по маршрута София - Париж - Дакар - Расифе - Асунсион - Лима.
Дължината на полета е 16 123 км.
Цел на полета - превозване на женските национални отбори на България, Франция, Чехословакия и Югославия - участници в Световното първенство по баскетбол.
Полетът е осъществен от екипаж в състав: Иван Иванов - главен пилот; Андрей Иванов - командир на самолета; Йордан Песаров - пилот; Павел Игнатов - борден инженер; Серафим Колчев - борден радиотелеграфист; Тома Тодоров - щурман; Господин Господинов - щурман; Петър Петров - земен инженер по двигатели и две стюардеси - Мария Иванова и Славка Григорова.
Към днешна дата живи са трима от участниците в полета - Андрей Тимев Иванов, Павел Димитров Игнатов и Господин Атанасов Господинов. Те се предлагат за награждаване заради изключителния им принос за развитието на гражданското въздухоплаване и издигане на неговия престиж.
Андрей Иванов е роден през 1923 г. Завършил е ВВВУ „Георги Бенковски” в Долна Митрополия. Прекарал е повече от 20 000 часа в полети над Европа, Азия, Африка и Америка. Бил е командир на полета от 11 април 1964 г.
Павел Игнатов е роден през 1927 г. Завършил е ВМЕИ със специалност „инженер по самолетостроене”. Заемал е длъжността „главен авиоинспектор” в Държавната въздухоплавателна инспекция при министерство на транспорта. Има повече от 15 000 часа по маршрути до Европа, Азия, Африка и Америка, като в историческия полет от 1964 г. е участвал като борден инженер.
Господин Господинов е роден през 1928 г. Завършил е ВВВУ „Божурище” със звание „лейтенант щурман на самолет”, а по-късно и ВМЕИ със специалност „инженер по радио и електроника”. Има над 16 000 летателни часа, а в полета от 11 април 1964 г. е участвал като щурман.