НОВИНИ
Опитът на държавите с тоталитарно минало е ключов за успешната интеграция на страните в Европа
Вицепрезидентът Маргарита Попова изнесе доклад пред Конференцията на Европейската правна академия
Предизвикателствата пред интеграцията между държавите в ЕС с тоталитарно минало и необходимите усилия за реализацията на принципите на европейското пространство за свобода, сигурност и правосъдие очерта вицепрезидентът Маргарита Попова на Конференцията на Европейската правна академия, която се проведе в Касационния съд на Френската република в Париж.
Основен акцент в доклада си вицепрезидентът постави върху предизвикателствата пред интеграцията на държавите-членки на ЕС с тоталитарно минало. Според нея, динамиката на трансграничната престъпност изисква по-ефективна интеграция занапред, а разпространението на принципа ne bis in idem („не два пъти за едно и също“) е в полза на този процес. Трябва да дадем тласък на интеграцията, за да има по-силна Европа в бъдеще, обърна се вицепрезидентът към участниците във форума.
В изказването си Маргарита Попова подчерта, че успешно може да бъде интегрирана единствено легитимна наказателна система, основана на правово законодателство, прилагано от независима и авторитетна съдебна власт, която има доверието на обществото. Интеграцията изисква по-дълбоко осмисляне и разбиране на недемократичното минало на страните от Централна и Източна Европа, допълни вицепрезидентът. Според нея, познаването на тоталитарното минало на тези страни е източник на не по-малко ценен опит от този на зрелите демокрации и това е ключово условие за успешния интеграционен процес в Европа.
„Правосъдните системи на посттоталитарните членки на ЕС са под трайно, но не непременно оправдано подозрение, че могат да генерират рискове за правната стабилност и така да дадат предимство на силите на престъпността“, каза още вицепрезидентът. Според нея, недоверието към правосъдните системи на тези държави донякъде е резултат и от непълната хармонизация. Демократизацията на постоталитарните системи обаче не е въпрос толкова на формална хармонизация с правни стандарти, колкото на продължителност на тяхното практикуване. Кратките срокове за храмонизация на юрисдикциите е едно от основните предизвикателства пред съдебните системи на посттоталитарните страни, сред които и България, посочи още българският вицепрезидент.
По-късно днес Маргарита Попова ще се срещне в с български студенти във френската столица.