НОВИНИ

2012-05-04 09:30:00

Идея за създаване на „глобална българска студентска общност“ лансира вицепрезидентът Маргарита Попова на среща със студенти в Париж

За създаване на „глобална българска студентска общност“ се обяви вицепрезидентът Маргарита Попова по време на среща с български студенти в Париж във френската столица късно снощи. Вицепрезидентът инициира среща на представители на българските студентски общности от цял свят, посветена на държавната политика за българите зад граница. Форумът, който се очаква да се състои в Брюксел в края на октомври или началото на ноември тази година, трябва да допринесе за изработването на актуализирана стратегия за българите в чужбина. За да бъде успешна подобна дискусия обаче, е необходимо самите български студентски общности да се определят, допълни Маргарита Попова. Целта, по думите й, е да се помогне на изпълнителната власт да идентифицира усилията на младите хора зад граница да се върнат в България и да работят по-активно за страната си.

Вицепрезидентът Маргарита Попова призова младите хора да работят заедно, да създават общи проекти и да ги защитават, тъй като само по този начин ще бъдат успешни.

Пред вицепрезидента студентите поставиха въпроси, свързани с възможностите за започване на бизнес в България. Те се обявиха за намаляване на сроковете за регистрация и вписване на новоучредени малки и средни предприятия, подобряване на средата за предприемачеството и облекчаването на административните процедури.

Вицепрезидентът Маргарита Попова очерта изграждането на електронното правителство като решаващо условие за подобряване на средата за бизнеса и за гражданите в България и потвърди ангажимента на Президентството да следи отблизо процеса. Той обаче продължава с години, изисква сериозни финансови ресурси, както и ясно поемане на отговорност, подчерта вицепрезидентът. Според Маргарита Попова, за ефективно електронно управление е необходимо да бъда изградена централна държавна структура, а отговорността за изграждането на електронното правителство трябва да се носи персонално.
По време на срещата представителите на българската студентска общност в Париж подчертаха необходимостта от увеличение на средствата за образование в България. В отговор вицепрезидентът Маргарита Попова припомни, че за да имат достъп до по-голямо финансиране, научните институции в България трябва да създават качествени и конкурентни проекти и да ги защитават успешно. От 2009 г. насам за образование и наука у нас се отделят повече средства спрямо предходните години и това е правилната посока. Необходими са обаче качествени проекти, които да бъдат финансирани, посочи вицепрезидентът.

Президентската институция ще продължи да отстоява като основен приоритет интеграцията между младите хора и бизнеса, заяви още Маргарита Попова. Успехът обаче не е възможен без да съществува сътрудничество и общност между студентите, допълни тя и ги призова да разширяват контактите помежду си. Студентите трябва заедно да разработват проектите си и заедно да търсят подкрепа за тях в България от българските институции, каза още вицепрезидентът.

Сред основните проблеми за българите, завършили образованието си в чужбина, остават процедурите по легализация на дипломите, както и възможностите за постъпване на стаж и работа в България, стана ясно по време на срещата на вицепрезидента Маргарита Попова с българската студентска общност във френската столица.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

16 януари 2025 | 16:04
По време на срещата, която се проведе по инициатива на българския държавен глава, Румен Радев приветства постигнатата договореност за прекратяване на огъня в Газа и освобождаването на заложниците

16 януари 2025 | 14:02
България има нужда от устойчиво мнозинство, за да има стабилно правителство, което да отстоява националния интерес навън, да подобрява условията за живот и да създава условия за развитие в страната, но е важно новоизбраният Министерски съвет да работи в интерес на българския народ, заяви президентът

15 януари 2025 | 13:01
В изпълнение на чл. 99, ал. 1 от Конституцията на Република България държавният глава връчи мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-ото Народно събрание

14 януари 2025 | 12:12
Той пожела на възпитаниците на СУ „Христо Смирненски“ да са здрави, да продължават да се учат, да имат успех в своите начинания и да бъдат щастливи и горди деца на майка България.