НОВИНИ

2014-01-13 14:55:00

България и Китай установяват отношения на всестранно приятелско партньорство и сътрудничество

Във връзка с отбелязването на 65-годишнината от установяването на дипломатически отношения между България и Китайската народна република двете страни установяват отношения на всестранно приятелско партньорство и сътрудничество и ще работят за издигането им на ново, още по-високо равнище. Това се посочва в съвместно комюнике, обявено след разговорите между президента Росен Плевнелиев и председателя на Китайската народна република Си Дзинпин. Българският президент, който е първият държавен глава на посещение в КНР през 2014 година, беше посрещнат с официална церемония в Пекин от китайския държавен ръководител.

Повишаването на нивото на двустранното сътрудничество във всички области е основната цел на установения нов етап в двустранните отношения между България и Китай. Двете страни отбелязват, че отношенията им се развиват стабилно, задълбочава се взаимното политическо доверие, а сътрудничеството в сферите на икономиката, търговията, инвестициите, селското стопанство, културата и образованието е определено като плодотворно.

България и Китай се ангажират да полагат усилия за разширяване на търговския обмен на балансирана основа. Двете страни ще работят също така за осигуряване на необходимата институционална база и ще търсят нови форми на сътрудничество в селското стопанство, което „има потенциал да се превърне в ново значимо направление в прагматичното сътрудничество между двете държави“, се посочва в изявлението.

Българската и китайската страна ще полагат активни усилия за разгръщане на специфичните си преимущества за разширяване на партньорството по проекти, свързани с изграждането в България на високоскоростни магистрали, тунели, мостове, както и за разширяване на летища, модернизацията на пристанища, железопътни линии и други инфраструктурни и енергийни проекти. Заявена беше и подкрепа за сътрудничеството между български и китайски компании в областта на енергетиката, новите технологии, иновациите, възобновяемите енергийни източници.

Подкрепа за разширяването на културния, образователния и научния обмен, включително обсъждането на откриване на реципрочна основа на културни центрове в България и в Китай, беше заявена още след срещата на президента Росен Плевнелиев и Председателя Си Дзинпин. Двете страни ще насърчават обмена на студенти и разнообразни други форми на обмен, които да стимулират сътрудничеството в образованието.

Двамата президенти дават също така висока оценка на успехите, постигнати в сътрудничеството между Китай и държавите от Централна и Източна Европа, в рамките на Инициативата на КНР за сътрудничество с този регион. България потвърди желанието си да бъде домакин на Срещата на правителствените ръководители на Инициативата 16+1, както и готовността си да учреди на своя територия Сдружението за сътрудничество в областта на земеделието по линия на Инициативата.

В присъствието на президента Росен Плевнелиев и на Председателя на КНР Си Дзинпин бяха подписани Спогодба между Република България и Китайската народна република за морски транспорт, Меморандум за разбирателство между министерствата на културата на двете страни за взаимно създаване на културни центрове и Протокол за фитосанитарните изисквания за износ на люцерна от България за Китай между Министерството на земеделието и храните и Генералната администрация за контрол на качеството, инспекцията и карантината на КНР. Меморандум за сътрудничество между Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Китайския съвет за насърчаване на международната търговия също беше подписан в присъствието на Росен Плевнелиев и Си Дзинпин.

Председателят на КНР Си Дзинпин прие отправената му от президента Росен Плевнелиев покана да посети страната ни, стана ясно още след срещата им в Пекин.

Официалните разговори на президента Росен Плевнелиев в Китай ще продължат на 14 януари, когато държавният глава ще има срещи с Председателя на Държавния съвет (премиер) Ли Къцян и с Председателя на Общокитайското събрание на народните представители Джан Дъдзян.

В китайската столица президентът ще открие китайско-български бизнес форум с участието на повече от 30 представители на българския бизнес и ще бъде гост на Българската редакция на радио „Китай за чужбина“, която отбелязва 40 години от създаването си.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“