НОВИНИ

Президентът на среща с представители на албанския бизнес в Тирана Президентите Росен Плевнелиев и Буяр Нишани разгледаха в Театъра за опера и балет в албанската столица изложба, посветена на 100-годишнината от установяването на двустранни дипломатически отношения Президентите Росен Плевнелиев и Буяр Нишани разгледаха в Театъра за опера и балет в албанската столица изложба, посветена на 100-годишнината от установяването на двустранни дипломатически отношения Президентите Росен Плевнелиев и Буяр Нишани разгледаха в Театъра за опера и балет в албанската столица изложба, посветена на 100-годишнината от установяването на двустранни дипломатически отношения
2014-01-17 10:24:00

Президентът на форум в Тирана: Работим за чувствителна промяна в икономическия обмен между България и Албания

Търговско-промишлените палати на България и Албания ще задълбочат диалога си в търсенето на нови бизнес партньорства, които да доведат до чувствителна промяна в равнището на икономическия обмен между двете страни. Това стана ясно на среща на президента Росен Плевнелиев с представители на албанския бизнес в Тирана, където държавният глава е на двудневно официално посещение.

Банковото дело и туризмът са секторите, в които вече са постигнати резултати. През 2013 г. двустранният търговски обмен е отбелязъл 13% ръст, но „нашата цел е да развием тази тенденция и да разширим сътрудничеството си и в енергетиката, транспортната инфраструктура и фармацевтиката“, отбеляза президентът. Според представителите на албанските компании, въпреки неголямата си територия, Албания разполага с красиво крайбрежие, залежи на нефт, метали и богати водни ресурси, което създава благоприятни предпоставки за привличането на инвестиции в страната.

Земеделието и производството на храни е друг стратегически сектор, в който фирми от България и Албания могат да реализират успешни партньорства. „И в двете държави земеделието се развива върху екологично чисти площи и това създава условия за постигане на висок икономически ефект“, коментира Росен Плевнелиев. Държавният глава отново подчерта, че страната ни разполага с традиции в износа на селскостопанска продукция в държавите от Близкия Изток, но не е в състояние да задоволи търсенето на хранителни продукти в по-голям мащаб. „Именно тук трябва да се стремим към коопериране и реализация на общ продукт в трети страни“, заяви президентът.

Обща беше оценката, че процесът на европейска интеграция за страните от Западните Балкани и свързването им с обединена Европа ще формират нов облик на региона. Европейската интеграция се дължи на инвестициите в развитието на модерна инфраструктура, която насърчава комуникацията между държавите. Без комуникация те са обречени на исторически неразбирателства, счита албанският бизнес. Затова София и Тирана трябва да осигурят европейско финансиране и да ускорят завършването на Трансевропейския транспортен коридор 8, който да свърже чрез магистрала и скоростна железопътна линия България, Македония и Албания. Със своето стратегическо разположение това е коридор, който свързва Европа с Близкия изток и държавите от Черноморския регион, отбелязаха още представителите на албанските компании.

Сигурността в доставките на електроенергия също беше обсъдена по време на срещата. Росен Плевнелиев отбеляза, че България произвежда три пъти повече електроенергия, отколкото потребява, и това позволява на страната ни да изнася големи количества ток на конкурентни цени в Югоизточна Европа.

В изказването си на срещата държавният глава беше категоричен, че равнището на стокообмена между България и Албания трябва да достигне нивото на интензивния политически диалог между двете държави. „Властите и в София, и в Тирана, добре разбират отговорността си да предоставят необходимите условия за реализирането на успешни бизнес начинания, но разчитаме и на инициативността на предприемачите“, заяви Росен Плевнелиев.

Късно на 16 януари президентите Росен Плевнелиев и Буяр Нишани разгледаха в Театъра за опера и балет в албанската столица изложба, посветена на 100-годишнината от установяването на двустранни дипломатически отношения. Държавните глави присъстваха на концерт на българския ансамбъл „Средец“ и на Националния ансамбъл на Албания за фолклорни песни и танци, който се проведе по повод юбилейната годишнина.

Сред най-ценните експонати в изложбата са документи за живота на българите в град Шкодра през 1914 г., както и за акредитирането на първия дипломатически представител на Царство България при албанското правителство. Включените в експозицията оригинални документи и снимки са от фондовете на Централния държавен архив на Албания.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“