НОВИНИ

2012-05-18 12:00:00

Маргарита Попова: Работата на властите е да си сътрудничат, да се уважават и да работят заедно

"Демократичното разделение на властите, заложено в конституцията, е не да се конфронтираме, не да си търсим кусури на политиките, не да бавим или да торпилираме реформите. Работата на властите е да си сътрудничат, да се интегрират, да се уважават, да работят заедно, дългосрочно. Това е залог за успеха", заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в УНСС по време на лекцията си "Президентската институция и отношението й към другите власти".

По думите на вицепрезидента това е трудна за изпълнение формула, защото е необходима промяна на манталитета ни, и защото е важно да се разбере, че в основата на просперитета на едно общество и държава стои върховенството на правото. Затова Маргарита Попова счита, че президентската институция трябва да е силен интегриращ обединителен фактор. В лекцията си тя разгледа взаимодействието на президентската институция, според конституцията, с останалите власти - правителство, Народно събрание, съдебна власт.

Без значение кое правителство е на власт, задължение и въпрос на политическа култура на президентската институция е да работи в съгласуваност с българското правителство, да си сътрудничи с него, без да се намесва в политиката му, подчерта Попова. Президентът е длъжен да интегрира политическите представители, за да се обединим като държава и общество около важни приоритетни и стратегически цели. Те трябва да бъдат подети от едно правителство и да бъдат продължени от следващите, за да може да има устойчивост и последователност в линията на управление, отбеляза още Маргарита Попова и посочи, че това е гаранция за успех и за просперитет на една държава в икономически и политически план.

Президентската институция работи със съдебната система без да наставлява и без да избира нейните кадри, без да се намесва в работата й. Маргарита Попова изтъкна, че трябва да се използва фундаменталната разпоредба в конституцията, че президентът е обединител на нацията, за да може държавният глава да избере дали да бъде активен или да бъде по-пасивен и да следва събитията, които се чертаят от политиката на изпълнителната и законодателната власт.

Вицепрезидентът заяви, че с президента Росен Плевнелиев са избрали формулата да бъдат активни, за да покажат, че президентската институция може да бъде активна и може да работи в консенсус с всички власти за просперитета на държавата. Маргарита Попова допълни, че те ще работят, така че да разгърнат и направят прозрачна дейността на президентската институция и да направят възможна директната работа с хората.

Ректорът на УНСС проф. Стати Статев награди с почетна грамота вицепрезидента на Република България Маргарита Попова за принос в спазването на законността, висок професионализъм като юрист, държавническа принципност и почтеност.
„Прегърнете живота, участвайте дръзновено по стари и нови пътеки здраво на земята”, написа Маргарита Попова в Златната книга на университета.

По-късно вицепрезидентът, ректорът на УНСС и студенти поднесоха венци и цветя пред паметника на първооснователя на УНСС проф. Стефан Бобчев по повод 92-рия юбилей на учебното заведение.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

8 ноември 2024 | 18:06
Президентът Радев сподели очакванията си държавното ръководство на РСМ да изпълни час по-скоро приетия през юли 2022 г. консенсус за вписване на българите в конституцията на страната и да пристъпи към изпълнение на двустранния Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество

7 ноември 2024 | 17:05
Илияна Йотова беше гост на откриването на научна конференция за 130-годишнината на Неврокопската епархия

7 ноември 2024 | 17:05
Сигурността на ЕС изисква смелост от лидерите за трезва оценка на войната в Украйна и неотложна промяна на стратегията – от победа на всяка цена към последователни дипломатически усилия за нейното прекратяване

5 ноември 2024 | 21:09
Държавният глава взе участие в тържественото отбелязване на Деня на металурга