НОВИНИ

2014-02-28 13:53:00

Президентът: Въвеждането на конституционната жалба ще повиши доверието в институциите и ще намали усещането за несправедливост

През изминалата година гражданското общество остро постави въпроса за необходимостта от справедливост. Тази година трябва да бъде година на национално отговорните и легитимни решения. Конституционно признатите права и законни интереси трябва реално да бъдат гарантирани и защитени, а не единствено да бъдат декларирани. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев на експертна кръгла маса по проблемите на конституционната жалба и достъпа на гражданите до Конституционния съд. Участие във форума взе и вицепрезидента Маргарита Попова. 
 
Президентът Росен Плевнелиев коментира, че установяването на индивидуална жалба в българския конституционен модел трябва да се осъществи след обществени дискусии и дебат не само сред експертите, но и сред политиците. “За да намерим най-доброто решение е необходимо да оценим различните алтернативи и да ги подложим на оценка. Законодателството ни изисква всяко едно нормативно решение да бъде мотивирано, категоричен беше държавният глава. Той допълни, че уредбата на конституционната жалба, както и на всеки правен инструмент, трябва да бъде добре прецизирана, за да може реално да изпълни целта си, а именно - да служи за защита на правата и законните интереси на гражданите. 
 
Според Росен Плевнелиев директният достъп на гражданите до Конституционния съд ще гарантира самостоятелен механизъм за защита на правата на личността, ще повиши доверието в публичните институции и ще намали усещането на гражданите за дефицит на справедливост.
 
“Конституцията ни се е доказала като здрав фундамент на нашата демокрация. Във времена на политически кризи тя неведнъж е гарантирала разделението на властите, принципите на правовата държава и правата и свободите на българските граждани“, заяви още държавният глава пред участниците във форума. По думите му, много от политиците в България използват Конституцията като удобно извинение и изразяват готовност „сега и веднага“ да инициират промяна в основния закон. Президентът напомни, че категорично не одобрява „изменения на парче“ на Конституцията и апелира за приемственост „в националния ни конституционализъм“. „Единственият начин да се вземат ефективни и легитимни държавнически решения е чрез широк дебат за намиране на съгласие между отговорните институции, висококвалифицирани експерти и активни граждани. Истинската демокрация не може да функционира без диалог и съвместни усилия“, каза Росен Плевнелиев.
 
“Индивидуалната конституционна жалба е един изключително ефикасен начин за уплътняване на правото на защита, което е регламентирано в чл. 56 от Конституцията, в който ясно се казва, че всеки български гражданин има право на защита”, коментира вицепрезидентът Маргарита Попова, която също се обърна към участниците в експертната дискусия. 
 
Според вицепрезидента преди всичко отговор трябва да получи въпросът има ли нужда от уплътняване и от доразвиване конституционнният ни модел. „Имаме ли нужда от реформа на нашия Конституционен съд и на конституционното правораздаване?”, попита Маргарита Попова, според която въвеждането на индивидуалната конституционна жалба трябва да бъде част от тази реформа. С въвеждането й ще се даде “право на гражданина, който не носи политическо-партийна натовареност, да се обърне, за да бъде защитено неговото основно и индивидуално право пряко от Конституционния съд”, смята вицепрезидентът.
 
“Имаме национален капитал да направим такава реформа, имаме национален конституционен капитал да направим собствен национален модел, който да не копира едно към едно това, което има в другите държави”, подчерта още Маргарита Попова. 
 
Призивите за промяна в Конституцията или за изработването на напълно нова, без да се посочва кои от основните й принципи “пречат”, вицепрезидентът Маргарита Попова определи като “начин за печелене на временни партийно-политически дивиденти”. 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

18 май 2024 | 18:06
Двамата разговаряха по теми от дневния ред на двустранните отношения между България и Косово, регионалното сътрудничество на Балканите и европейската перспектива на региона.

18 май 2024 | 13:01
Опитът за убийство на европейски премиер от радикализиран фанатик заради подкрепата му за мира е показателен за последствията от насажданите нетърпимост към чуждото мнение и омраза, подчерта президентът

18 май 2024 | 13:01
Президентът посети Ямбол, където се проведоха Третият национален ученически фестивал по утринна гимнастика „Ямбол '24“ и „Президентският тест“, част от инициативата на държавния глава „Спортувай с президента“

17 май 2024 | 19:07
Под патронажа на държавния глава в Несебър бе открит летния туристически сезон