НОВИНИ

2014-04-11 15:06:00

Президентът Росен Плевнелиев: Защитата на демократичните ценности не е даденост, не се подарява и не е безплатна


Защитата на демократичните ценности не е даденост, не се подарява и не е безплатна. Трябва да инвестираме достатъчно в отбранителните си способности, заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти днес след като разговаря на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Държавният глава призова за преодоляване на тенденцията на постоянно намаляване на бюджетите за отбрана в България и за определяне „на минимално ниво от 1.5% от БВП“ за тази цел. „Отделяме много малко средства за модернизация и това ще се отрази зле в дългосрочен план на националната сигурност“, посочи Росен Плевнелиев.

Според президента държавите-членки с по-големи отбранителни ресурси в НАТО трябва да подпомогнат с военна техника партньорите си с по-малки възможности. „Това ще реши и въпроса за оперативната съвместимост на използваната техника“, отбеляза Росен Плевнелиев. България ще се стреми към диверсификация при следващи покупки на въоръжение за Българската армия, стана ясно от думите на държавния глава, който подчерта необходимостта от по-активното следване на принципите на интелигентната отбрана и споделянето на ресурси в НАТО при изграждането на общия отбранителен потенциал.

„Сигурността има своята цена, но цената на несигурността е много по-висока. Днес ние сме убедени, че не можем да приемаме сигурността си за даденост и очаквам всички съюзници да изиграят своята роля, за да съхраним НАТО като най-силния съюз в историята“, заяви Андерс Фог Расмусен.

По-активно сътрудничество на страните от НАТО в Югоизточна Европа за придобиването и поддръжката на способности на Военновъздушните сили и за охраната на въздушното и морското пространство в Черноморския регион, поиска още Росен Плевнелиев. Държавният глава оцени високо сътрудничеството на България, Гърция и Полша в изграждането у нас на Център на НАТО за управление на кризи и реакции при бедствия и изрази очакването си той да получи необходимата акредитация от Алианса. Според президента, при търсенето на по-ефективни решения за изграждането на общия потенциал за отбрана, България може да специализира в сфери като кибернетичната отбрана, разузнаването и оказването на медицинска помощ.

Обща беше позицията, че нарушаването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна представлява заплаха за стабилността и мира в Европа. „НАТО не обсъжда военни опции, но е фокусирана върху осигуряването на ефективната защита и закрила на всички съюзници. Алиансът ще предприеме всички необходими стъпки, за да е сигурен, че тази колективна отбрана е ефективна“, подчерта Андерс Фог Расмусен.

Държавният глава заяви, че народът на Украйна има правото сам да решава съдбата си чрез провеждането на честни и свободни избори и че  практиката от XIX век, чрез която великите сили решават бъдещето на една или друга нация, трябва да остане в миналото. „Кризата в Украйна показва, че средата за сигурност в Европа се променя динамично и изисква НАТО да реагира с конкретни мерки“, отбеляза президентът. В краткосрочен план за България и за други държави-членки на Алианса е много важно да се изготвят планове за извънредни ситуации, чрез които да се повиши общата ни сигурност, заяви Росен Плевнелиев.

Подкрепа на политиката на „отворени врати“ на НАТО по отношение на държавите, които споделят ценностите на демокрацията, както и повече съвместни учения и по-активното използване на съвместните военни съоръжения в България, са дългосрочните мерки, които според държавния глава ще дадат своя принос за стабилността в Югоизточна Европа.

„НАТО промени България и целия ни регион към по-добро. Благодарение на ценностите на демокрацията, символизирани и защитавани от Алианса, днес в Югоизточна Европа има много повече доверие и инвестиции, а съседите се превърнаха в надеждни партньори“, заяви още президентът. Само за десет години след присъединяването си към Алианса, страната ни успя да се утвърди като достоен и надежден партньор по отношение на политиките на сигурност и в отстояването на ценностите на демокрацията, подчерта Росен Плевнелиев.

На тържествена церемония държавният глава връчи на Андерс Фог Расмусен орден „Стара планина“ I степен за неговия личен принос и заслуги за реформата на НАТО и утвърждаването й като най-успешната военно-политическа организация в модерната история.

„Приемам този орден като ярък символ на успех както за българския стремеж към свобода и интеграция в евроатлантическото семейство на демократичните държави, така и за приноса на НАТО в опазването на споделените ни ценности“, заяви Андерс Фог Расмусен. Генералният секретар подчерта, че приема висшето държавно отличие с пълно съзнание за отговорността, която съюзниците в НАТО носят за сигурността на единна Европа, която иска да живее в мир.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

18 май 2024 | 18:06
Двамата разговаряха по теми от дневния ред на двустранните отношения между България и Косово, регионалното сътрудничество на Балканите и европейската перспектива на региона.

18 май 2024 | 13:01
Опитът за убийство на европейски премиер от радикализиран фанатик заради подкрепата му за мира е показателен за последствията от насажданите нетърпимост към чуждото мнение и омраза, подчерта президентът

18 май 2024 | 13:01
Президентът посети Ямбол, където се проведоха Третият национален ученически фестивал по утринна гимнастика „Ямбол '24“ и „Президентският тест“, част от инициативата на държавния глава „Спортувай с президента“

17 май 2024 | 19:07
Под патронажа на държавния глава в Несебър бе открит летния туристически сезон