НОВИНИ

2014-04-22 11:47:00

Вицепрезидентът: Държавността е споделена грижа и отговорност на гражданите, политиците и на държавниците

Няма национален напредък, ако всеки ден не доказваме, че само заедно можем да вървим напред и властите си сътрудничат съгласно определените от Конституцията и законите отговорности. Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова на кръгла маса, посветена на проблемите и решенията за националната идентичност и патриотичното възпитание в съвременния свят. Вицепрезидентът е патрон на форума в Централния военен клуб, в който участват председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, Великотърновският митрополит Григорий, председателят на Обществения съвет по въпросите на отбраната о.р. ген.-лейт. Кирил Цветков, учени и експерти по национална сигурност, история, социология.

Маргарита Попова подчерта, че държавността изисква ежедневни усилия и е споделена грижа и отговорност на гражданите, политиците и държавниците. „Освен структури и лидери, които трябва да носят отговорност, държавността представлява и нещо, което през последните години забравихме - сътрудничество и взаимен контрол между институциите“, каза Попова.

Вицепрезидентът отново очерта дефицита на лидерство и на доверие към институциите, което пречи те да бъдат припознати като притегателна сила за единението на нацията. Според Маргарита Попова, един от начините да бъдат преодолени тези дефицити е патриотичното възпитание на младите българи. Като успешни примери в това отношение вицепрезидентът посочи преписите и четенията на Паисиевата „История славянобългарска“, споменът за съдбата на тракийските българи и почитта към плеядата български възрожденци.  

Вицепрезидентът предупреди още за опасността от появата на „спасители“ и „самозвани лидери“, при липса на достатъчно устойчиви основи на национална идентичност, която да води нацията напред. „Имаме поводи за национална гордост и национален капацитет, за да кажем, че не сме закъснели много и още можем да вървим напред“, каза Маргарита Попова. Тя допълни и необходимостта от посочване и обсъждане на проблеми като демографската криза, миграцията, образованието, укрепването на държавността.

„Бъдещето е на многополюсния свят, затова е важно днес да посочваме тези проблеми. Трябва да мислим повече за нацията и за децата си, отколкото за политическо противопоставяне и за изпълнението на лични цели“, апелира Маргарита Попова.    

Пред участниците във форума Маргарита Попова изрази притеснение, че седем години след членството на България в ЕС понятия като добро и справедливо „изглеждат все по-безплътни“. По нейните думи, някои от политиките на Съюза създават негативни прецеденти за страни като България. Такива са отлаганото присъединяване на страната ни към Шенгенското пространство без граничен контрол, Икономическият и валутен съюз и въпросите на миграцията. „Това са три възлови въпроса, около които се изграждат „концентрични кръгове“ в ЕС. Европейската идея обаче е нещо друго - солидарност и хуманизъм, а не изграждане на "концентрични кръгове", заяви Маргарита Попова.

Пред журналисти вицепрезидентът призова да не се допуска тяснопартиен разговор по време на кампанията за изборите за членове на Европейския парламент. По думите й, раздробеността на партийно-политическата система е предпоставка именно за фокусиране върху партийни проблеми в рамките на кампанията. „Трябва да говорим не само за европейското ниво на проблемите като миграцията, европейските институции и хората, които работят там, но и да защитим Европейския съюз като лауреат на Нобеловата награда за мир. Трябва да показваме непрекъснато, че с историята и местоположението си България може да бъде мост между рачзлични култури, но и между различни икономически и стопански системи“, каза Маргарита Попова.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“