НОВИНИ

2014-05-23 12:13:00

Маргарита Попова: Изучаването на български език в Токио е особено важно за поддържане на традициите на българистиката в Япония

Преподаването на български език в Университета за чуждестранни езици в Токио е от изключително значение за поддържане на традициите на българистиката в Япония, заяви вицепрезидентът Маргарита Попова в Университета „Мейджи“ в Токио, където изнесе лекция, посветена на историята, настоящето и бъдещето на двустранните отношения между България и Япония.

„Много бих искала да получи тласък развитието на българистиката в  Япония. По моя инициатива и със съдействието на Министерството на образованието и науката, Министерството на външните работи и посолството ни в Токио българската страна предприе активни мерки да бъде запазено и най-вече развито преподаването на български език в Университета за чуждестранни езици в Токио“, подчерта вицепрезидентът. Маргарита Попова изрази увереност в разширяването на този процес и разпространяването му в, по думите й, „изключително богатото и престижно академично поле в Япония“.

Вицепрезидентът припомни усилията в подкрепа на изучаването и разпространението на българския език в чуждестранни университети и училища. „В тази кауза виждам богат потенциал и перспективи, и ще продължавам да търся нови съмишленици“, каза Маргарита Попова.

В лекцията си българският вицепрезидентът направи преглед на историческите връзки между българския и японския народ, като изтъкна значението на първите български правни документи.
Сред тях е и най-старият славянски юридически паметник и първи източник на българско право – „Закон за съдене на людете“.

По едно и също време в културната история на двете държави са създадени забележителни литературни произведения, които са ценен принос в националната и световна културна съкровищница, допълни Маргарита Попова. „В края на IX и началото на X век, когато в Япония настъпва класическият период на развитие на японската култура Хейан, България търпи разцвет в Златния век на българската култура - период, по време на който процъфтяват книжнината, архитектурата и изкуствата“, припомни вицепрезидентът. Според нея, културата е общочовешка ценност, която свързва хората по целия свят и в основата на която стоят взаимното познаване и уважение между народите. „Културата е в основата на разцвета и развитието на хората и на държавите“, подчерта още Маргарита Попова.

Вицепрезидентът подари на Университета „Мейджи“ историческа справка за създаването на Глаголицата, Кирилицата, за Великоморавската мисия на светите братя Кирил и Методий и за нейното значение за славянския свят.

На среща с ректора на висшето учебно заведение проф. Кеничи Фукумия вицепрезидентът коментира избора да изнесе лекция пред възпитаниците на „Мейджи“ с юридическото начало на университета, както и с отстояваните там от създаването му до днес принципи на равноправие, законност и ред в обществото. „Ще се радвам да бъде задълбочено сътрудничеството на вашия университет със Софийския университет „Свети Климент Охридски“, каза Маргарита Попова. От ректорското ръководство на „Мейджи“ вицепрезидентът получи уверение, че университетът ще работи активно за надграждане на сътрудничеството с България.

Проф. Кеничи Фукумия представи доц. Любомир Топалов, преподавател по политически науки в „Мейджи“, като един от най-изявените професионалисто и го посочи като символ на възможностите за успешно сътрудничество в областта на науката и културата между Япония и България.

На 23 май вицепрезидентът Маргарита Попова ще разговаря с министър-председателя на Япония Шиндзо Абе и с генералния директор на Японско-българската асоциация за приятелство и културни връзки Акико Игая.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“