НОВИНИ

2014-05-30 12:24:00

Президентът: Антиевропейското говорене получи оценката на хората на евровота

Президентът Росен Плевнелиев заяви, че заложилите на антиевропейското говорене в изборната кампания за членове на Европейския парламент получиха ясната оценка на хората. „За пореден път българските граждани показаха, че националното разединение съществува само в представите на отделни политически лидери. Българският народ е единен по отношение на геополитическата ориентация на държавата, както и по отношение на ценностната система, към която принадлежим и на която Европейският съюз е символ“, каза държавният глава на брифинг за журналисти по повод приключилите избори за членове на ЕП на 25 май.

Българският народ каза „не“ на евроскептицизма и на антиевропейската риторика и „да“ на европейската интеграция, като по този начин даде допълнителна доза доверие на общия европейски проект, подчерта президентът. Той допълни, че България е една от малкото страни в ЕС, която няма да изпрати антиевропейци в ЕП.
 
Росен Плевнелиев коментира още, че повишаването на избирателната активност и мотивирането на гражданите да изразят волята си остава предизвикателството пред българските политици. Президентът изрази съжаление, че политическата обстановка в страната през последната година, както и качеството на дебата от последния месец, са се отразили негативно върху избирателната активност.

„На този фон още по-неразбираема е позицията на мнозинството в Народното събрание и фактът, че вече 5 месеца отказват да обсъдят моето предложение да бъде проведен референдум по отношение на избирателната система. Това е начинът да убедим българските граждани, че те са тези, които определят правилата. Това е начинът да стимулираме както младите, така и тези два милиона наши сънародници, които живеят извън страната, да изразят отношението си към случващото се в родината, като участват в политическия процес“, заяви държавният глава. По думите му, масовото използване на възможността за преференциален вот доказва, че гражданите искат избирателна система „с все по-засилен мажоритарен елемент“. „Масовото използване на преференцията на изминалите избори е поредното ярко доказателство, че българският народ трябва да бъде попитан на референдум и да се произнесе дали да бъде засилен още повече мажоритарният елемент в бъдещи избори“, подчерта президентът.

Росен Плевнелиев изрази и притеснението си, че формите на контрол върху волята на гражданите продължават да бъдат сред темите, които съпътстват всеки един вот. Президентът беше категоричен, че институциите са длъжни да покажат, че държавата може да се противопостави на тези грозни явления. „Очаквам бързи и публични резултати по отношение на всички констатирани случаи на злоупотреба с избирателните права на гражданите. Трябва да бъде намерена форма отговорността за подобни деяния да се носи и от политическите субекти, а не само от конкретните извършители“, заяви държавният глава. Росен Плевнелиев припомни, че най-работещото и дългосрочно решение срещу формите на контролиран вот е да бъде повишена значително избирателната активност на гражданите.

Президентът заяви още, че няма да коментира как резултатите от европейския вот биха се отразили върху изпълнителната власт, тъй като това е извън конституционните му правомощия. „Съдбата на правителството се решава от Народното събрание и политическите партии в него, не от президента“, посочи Росен Плевнелиев. „ В Президентството коалиции няма да се правят, формули „3-5-8“ или каквито и да било други, няма да се спрягат. Нямам намерение да излизам извън конституционните си правомощия. Разговори – да, консултации – да, но посредничество и политическо брокерство от мен не очаквайте“, категоричен беше още държавният глава и призова за повече отговорност за стабилността на страната, за икономическа и демократична перспектива и за чуваемост на гражданите.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“