НОВИНИ

2014-06-16 15:58:00

Държавният глава: България трябва да реши дали да заложи на количеството или на качеството в енергетиката

„България се нуждае от отговорен дебат за бъдещето на енергийния сектор в страната, който да определи дали се стремим към изграждането на поредните нови енергийни мощности или ще заложим на качеството и енергийната ефективност“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който разговаря на “Дондуков” 2 с европейския комисар по действия в областта на климата Кони Хедегор. Държавният глава подчерта, че и днес страната ни продължава да произвежда много повече електрическа енергия от нуждите на гражданите и бизнеса.

Политиците да дадат честен отговор на обществото за ползите от реализирането на всеки проект за нова енергийна мощност и как той ще се отрази на разходите за електроенергия на бизнеса и на домакинствата, призова още Росен Плевнелиев. „Гражданите могат да направят информиран избор, само ако разполагат с конкретни цифри за стойността на мощностите и бъдещата цена на енергията“, подчерта президентът.

Според държавния глава, вместо да поема дълг от 10 млрд. евро за изграждането на нова атомна електроцентрала, страната ни би имала много по-голяма полза от национална програма за енергийна ефективност. „Резултатите от пилотния проект за енергийна ефективност доведоха до намаляване с над 40% на разходите на домакинствата за ток. Днес Европейската комисия може да предложи на България много повече средства и да постигнем много по-големи резултати“, отбеляза президентът. По-високата конкурентоспособност на българските фирми и разкриването на 25-30 хиляди работни места в рамките на бъдеща програма за енергийна ефективност са фактори, които не могат да бъдат пренебрегвани от политиците, е позицията на Росен Плевнелиев.

Изграждането на нисковъглеродна икономика е в основата на устойчивото развитие и на опазването на околната среда и е сред важните за ЕС приоритети, беше общата позиция на президента Плевнелиев и комисар Хедегор. Държавният глава подчерта подкрепата на страната ни за обща рамка на ЕС за политиките в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г. „Планираното намаляване на парниковите емисии в страните-членки от ЕС с 40% до 2030 г. е амбициозно, но постижимо. Разбира се трябва да бъдат направени точни изчисления за разходите“, отбеляза президентът.

Росен Плевнелиев потвърди готовността на страната ни да участва в предстоящия дебат за намаляване на енергийната зависимост на ЕС, както и да продължи да работи за енергийна диверсификация и сигурност в Югоизточна Европа. И Росен Плевнелиев и Кони Хедегор смятат, че свързаността между отделните държави в Европа е ключов фактор за постигането на повече сигурност в доставките на енергоресурси. Двамата бяха единодушни, че за постигането на тази цел не се изискват допълнителни средства от страна на ЕС и че държавите от Източна и Югоизточна Европа трябва да определят като приоритет изграждането на интерконекторни връзки между газопреносните си системи.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

1 май 2024 | 12:12
Илияна Йотова беше гост на празника на града и 51-ите Майски културни тържества

29 април 2024 | 07:07
Без да оспорва необходимостта от ускоряване на изграждането на обектите със стратегическо значение, президентът връща за ново обсъждане в Народното събрание текстовете, чието прилагане би довело до намаляване на нивото на отговорност на администрацията за защита на живота и здравето на хората при изпълнението на мащабни проекти.

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“