НОВИНИ

2014-09-04 20:20:00

Росен Плевнелиев: Решение на кризата в Украйна може да има само при зачитане на нейния суверенитет и териториална цялост

„Устойчив мир не може да бъде постигнат с военни средства. Решение на кризата в Украйна може да има само при зачитане на върховенството на закона, на суверенитета и териториалната цялост на страната“. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на заседанието на Комисията НАТО-Украйна на високо равнище, което се проведе днес в Уелс. Българският държавен глава е на двудневно работно посещение в Обединеното кралство за участие в Срещата на върха на НАТО.
 
В изказването си пред участниците във форума държавният глава приветства проведените преки преговори на най-високо равнище между Украйна и Русия и подчерта, че украинската криза „сериозно е повлияла върху дневния ред на Северноатлантическия алианс“.
 
Подкрепата от страна на международната общност в този труден момент е от ключово значение за Украйна, посочи още президентът. Росен Плевнелиев беше категоричен, че НАТО ще продължи да участва в процеса по стабилизиране на Украйна и да оказва подкрепа за развитието на секторите „Сигурност“ и „Отбрана“ на страната, чрез програми за изграждането на нейния отбранителен капацитет и възможности.
 
„Друга важна стъпка е днешното обявяване на съюзническия принос към създаването на фондове за оказването на финансова подкрепа за Украйна“, отбеляза държавният глава.
 
Росен Плевнелиев отново потвърди подкрепата на България за суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна. „Не признаваме и няма да признаем анексирането на Крим“, подчерта президентът и призова Русия да предприеме действия за деескалация на напрежението, за спазване на поетите ангажименти в Женева и Берлин и за въздържане от агресивни действия срещу Украйна.

В изказването си президентът подчерта, че конфликтът в Украйна не е просто за контрол на територии, енергийни ресурси и геополитическо надмощие, а е за правото за демократично развитие и за правото на украинския народ сам да определи своя път на развитие. „Само украинският народ има правото да избира как ще живее и да определя своето бъдеще“, заяви още българският държавен глава.
 
България оказва съдействие за медицинската рехабилитация на ранени украински войници и подпомага процеса на реформи в страната, стана ясно още от думите на държавния глава. България вече е удължила мандата на своя военен съветник в центъра на НАТО за свръзка в Киев.
 
„Бъдещето на Украйна е в тясното сътрудничество с Европейския съюз и НАТО. Подписването на Споразумението за асоцииране с ЕС и приносът на Украйна в инициативите на НАТО са важна стъпка в тази посока", заяви още президентът Росен Плевнелиев.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

15 март 2025 | 14:02
Държавният глава откри в града модернизирани зали в Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование

15 март 2025 | 13:01
Държавният глава призова за сериозна промяна в организацията и провеждането на българските избори и в цялостното отношение към изборния процес

13 март 2025 | 18:06
Президентът се запозна с дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция, който предоставя възможности за професионално обучение на деца и младежи от различни рискови групи в различни области.

13 март 2025 | 18:06
Невъзможно е постигането на лично благополучие на фона на разпадаща се обществена среда, заяви президентът на лекция в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“