НОВИНИ
Росен Плевнелиев на конференцията „Рио+20”: Устойчив икономически ръст е постижим само в съгласие с бъдещите поколения
България вярва в икономическия растеж, който не е постигнат за сметка на бъдещите поколения. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в си днес пред участниците в Конференцията на ООН за устойчиво развитие „Рио+20”. Президентът се обърна към участниците в рамките на третото пленарно заседание на форума, който се провежда в Рио де Жанейро. България има изключително нисък държавен дълг от 16% от БВП и е единствената европейска държава, която повиши своя кредитен рейтинг по време на кризата. Това е резултат на културата на стабилност и фискална дисциплина на поредица български правителства, каза българският държавен глава. В обръщението си към делегатите Росен Плевнелиев очерта основните предпоставки за постигането на глобален устойчив икономически растеж, който обаче трябва да гарантира напредък и опазването на околната среда.
Президентът Плевнелиев обяви, че България приветства предложението за приемане на Целите на ООН за устойчиво развитие, които трябва да надградят резултатите от прегледа на Целите на хилядолетието за развитие. „Нуждаем се от ясни, осезаеми резултати, реализирани на базата на предварително поставени оперативни цели и действия, които да бъдат осъществени на международно и национално ниво в уговорените срокове”, подчерта президентът. Той припомни, че от 1992 година насам политическите ангажименти за устойчиво развитие са подновявани постоянно, но много от стратегиите и плановете за действие остават само на хартия. Необходимо е създаването на съгласувана рамка за развитие за периода след 2015 г., но новите критерии трябва да бъдат разработени на всички равнища - местно, национално и глобално. България подкрепя подобрена и по-ефективна роля на ООН в координацията, контрола и прегледа на изпълнението на целите, обяви още Росен Плевнелиев и подчерта необходимостта от подобряване на съществуващата институционална рамка.
В Рио де Жанейро българският държавен глава призова за прилагането на „спешни промени в политиките, икономическите модели, социалното поведение и дори в начина на живот”. Това би било възможно, само ако всяка една държава поеме конкретни ангажименти, предприеме конкретни действия и даде своя принос според възможностите си. За целта държавите трябва да създадат необходимата регулаторна и изпълнителна рамка. Росен Плевнелиев открои и ролята на частния и неправителствения сектор, които трябва да бъдат привличани активно за изпълнението на целите за устойчиво развитие.
Младите хора трябва да участват във вземането на решенията, свързани с поеманите дългосрочни ангажименти, а принципът “расти сега, чисти после” не се отнася за България, категоричен беше още президентът Плевнелиев.