НОВИНИ

2016-01-21 12:12:00

Вицепрезидентът Маргарита Попова: Нужна е нова национална доктрина

Комисията по предоставяне на убежище към президентската институция е приела през 2015 г. 75 молби на чужди граждани, които са потърсили закрила в България. Жалбите са повече в сравнение с 2014 г., когато са постъпили 32 досиета на чужденци. Това отчете вицепрезидентът Маргарита Попова по време на съвместната пресконференция с държавния глава Росен Плевнелиев по повод четвъртата годишнина от встъпването им в длъжност.
 
Ръстът на подадените молби спрямо 2014 г. е със 190%, а разгледаните молби общо с тези, които са подадени 2015 г., и тези, които са останали за разглеждане от 2014-а, са нараснали със 133%. Вицепрезидентът се е произнесла с решение по молбите на 41 лица, откази са дадени на 36, а по две преписки не е образувано производство, защото не е било изразено искане за получаване на убежище. Производството по молбите на трима души е прекратено, тъй като са предоставили документи и в Държавната агенция за бежанците за получаване на друг вид статут.
 
Вицепрезидентът обясни, че през 2015 г. се е наложило да отнеме предоставено убежище на гражданин, който го е получил през 2013 г. „Когато хората се нуждаят от закрила, от милост, трябва да има добре работещи политики за това. Хуманността, човешкото отношение и видовете закрила, посочени в закона, трябва да се прилагат. Но тогава, когато не зачиташ обществения ред, когато имаш поведение, което не кореспондира с правилата за опазване на националната сигурност, тогава, когато не живееш по правилата там, където са ти протегнали ръка и са ти дали закрила, просто си отиваш“, коментира Маргарита Попова. Вицепрезидентът изрази надежда да не се налага тази мярка да бъде прилагана често. Според Маргарита Попова държавата трябва сама да защитава мира и спокойствието на своите граждани, законодателството трябва да се спазва, а нелегалните мигранти трябва да носят съответна отговорност, отредена в законите.
 
Вицепрезидентът отчете работата и на Комисията по помилването. През 2015 г. са били помилвани частично или напълно седем лица. „Тези решения сме взели затова, че осъдените са показали един много добър и надеждно развиващ се корекционен процес, който се признава от затворническата администрация, от приложени в рамката на комисията експертни справки, от дълго водени дискусии между нашите външни експерти“, обясни вицепрезидентът Попова.
 
Комисията по българско гражданство и българи в чужбина е издала през 2015 г. укази за промяна на гражданството на 11 120 лица, като придобиването на българско гражданство на различни основания е в 9854 случая, срещу 5429 за 2014 г. и 6115 за 2013 г. Вицепрезидентът акцентира, че доста от придобилите българско гражданство са лица с родител български гражданин и вече се наблюдава приемственост в този процес.
 
На България е нужен план, национална доктрина за нацията, за това какво се случва с 90% от населението, което няма достъп до образование, бедно е, което се лута в здравеопазването и не знае какво значи върховенство на правото, заяви още в изказването си вицепрезидентът.  Маргарита Попова подчерта, че кризите в света и най-вече бежанската, доведоха до необходимост от нов модел на интеркултурно общуване и образование. Трябва ни нов модел и това е хубав дебат за нашата институция“, смята вицепрезидентът и изтъкна, че в националната ни доктрина трябва към всяка секторна политика да се допълни и част за модерната сигурност, част от която е интеркултурният диалог. „Но не сигурността, каквато се разбираше довчера, а сигурността като защитеност на системите, които са в състояние да раждат благосъстояние за обществото и за отделната личност“, смята вицепрезидентът. Маргарита Попова посочи, че нацията ще заживее по-добре, когато въз основа на опита, който имаме, историческото минало и на желанието за връзка между поколенията, се научим правилно да отличаваме добро и зло и изградим ценностна система, която да инкорпорираме в новата национална доктрина.
 
В изказването си Маргарита Попова подчерта, че отчетната 2015 г. е юбилейна за президентската институция, която е създадена на 3 април 1990 г. „От тази институция се очаква да не излъчва стереотипи, защото тя е създадена за единение на нацията и раждане на политика в името на укрепване на държавността и сигурността“, заяви вицепрезидентът. По думите й няма как българският народ да не пита докъде е сигнал проектът за модел на правова и социална държава, която е регламентирана в Конституцията ни и дали има социална и духовна сигурност в обществото. Според нея е важно каква част от обществото живее в бедност, каква част от хората са социално изключени и дали не се комерсиализира пагубно образованието и здравеопазването.
 
Маргарита Попова подчерта, че изминалата година е била обявена за година на много реформи, но утвърждаването на правовата държава не означава непрекъснато и безкрайно приемане на нови закони. Трябва да бъдат очертани ясно тенденциите в законодателството и правоприлагането.
 
Вицепрезидентът отчете, че през 2015 г. България има с какво да се похвали и заслуга за това има правителството. „Не трябва обаче да се поддаваме на илюзии. Има висок стремеж в правителството да поддържа управленска стабилност, но само това не стига и премиерът го знае. Стабилността означава и да има стабилност у хората и в отношението на обществото в управляващото мнозинство“, заяви Маргарита Попова. Според нея стабилността означава и всекидневно отстояване на държавния модел на социална и правова държава. „Много сме далече от това и след 25 години преход“, констатира вицепрезидентът.
 
По думите на Маргарита Попова в основата на всички кризи е кризата на ценностите, затова светът има нужда от нови елити, които да знаят как да установят модела на социалната държава на основата на ценности. „Демокрацията и върховенството на правото са гаранция за благосъстояние на нацията и за лично благосъстояние“, посочи вицепрезидентът.
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

27 юни 2024 | 16:04
Инициативата „Три морета“ се утвърждава като фактор за развитие на свързаността в целия регион на Централна и Източна Европа и има ключово значение за насърчаване на икономическия обмен, инвестициите и повишаване на сигурността в доставките на енергийни ресурси. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща в президентската институция с Беата Дашинска-Музичка, посланик - специален представител на президента на Република Полша за Инициативата „Три морета“.

27 юни 2024 | 11:11
Научните изследвания предпазват от изкушението за създаване на фиктивна история, която неминуемо води до политически конфликти между страните, посочи Илияна Йотова на организирания по нейна инициатива Международен форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“

27 юни 2024 | 10:10
Българската азбука, просвета и култура и славянската писменост са вградени дълбоко в нашата държава и институционалност. Благодарение на силата и красотата им България се съгради като държава на духа, която още преди хилядолетия се превърна в един от културните центрове на Европа. Това заяви държавният глава Румен Радев при откриването на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“, който се състои по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова.

26 юни 2024 | 19:07
Румен Радев и Стивън Ковингтън обсъдиха растящите рискове за сигурността вследствие на войната на Русия в Украйна, трансформацията на способности на НАТО през годините и осъществяването на мисията на Алианса да гарантира суверенитета и сигурността на държавите членки.