НОВИНИ

2012-01-30 12:00:00

Росен Плевнелиев: Съдът ще реши дали е имало нужда от втори указ за правомощията на вицепрезидента Ангел Марин

“Трябва да се изчака решението на съда, тъй като той е сезиран по гражданска жалба. Компетентните институции са на ход и в скоро време ще се произнесат.” Това коментира президентът Росен Плевнелиев, след като връчи приза за най-добър град за живеене на гр. София по повод въпросите, свързани с наличието на указ за втория мандат на вицепрезидента Ангел Марин.

Росен Плевнелиев уточни, че темата е била многократно коментирана от бившите президент и вицепрезидент, както и от техните юридически съветници, според които не е имало нужда от издаване на нов указ. Държавният глава отбеляза, че очевидно юристите в момента са на различни мнения по този въпрос, като преобладава мнението, че не е било необходимо да се издава втори указ, тъй като първият не е отменен. Той посочи, че ако надделее становището, че все пак е било необходимо издаването на нов указ, президентската институция ще даде своето становище по този казус.

В отговор на въпрос дали има готовност да преразгледа всички решения за даване на гражданство президентът Плевнелиев заяви, че е невъзможно да се поставят под въпрос взетите вече решения. “Абсолютно всички юристи са на мнение, че каквото е направено е било юридически обосновано и ние можем оттук нататък да гледаме само в бъдещето. Ще изчакаме решението на съда”, каза президентът.

Запитан дали ще направи промени в Комисията по помилване президентът Плевнелиев посочи, че осъществените до този момент помилвания не са били инициирани от президентска институция, а от Министерството на правосъдието, при което всички необходими процедури са били спазени.

Според президента се преувеличава значението на казуса за необходимостта от нарочен указ за правомощията на вицепрезидента Ангел Марин за неговия втори мандат.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

18 юни 2026 | 14:02
Президентът разговаря с младите посетители за смисъла от познаването на миналото, опазването на националната памет и необходимостта от високи идеали в живота

18 юни 2026 | 10:10
Инвестицията в превенция, достъпна терапия и емоционална интелигентност от ранна възраст е най-добрата застраховка за бъдещето ни, заяви президентът на 16-ата Международна научна конференция на Европейската мрежа за оценка на психичноздравните услуги

17 юни 2026 | 13:01
Държавният глава участва в официалното откриване на прибирането на зърнената реколта в ловешкото село Дренов

16 юни 2026 | 12:12
Богатството на съвременните общества се създава там, където знанието среща предприемаческия дух, а научните открития се превръщат в производство и конкурентно предимство. България има всичко необходимо за това – талантливи учени, креативни инженери, предприемчив бизнес и традиции в науката. Нужно е да превърнем тези предимства в обща национална цел. Това заяви президентът Илияна Йотова при откриването на шестото издание на форума „Наука за бизнес“.