НОВИНИ

2018-02-05 14:57:00

България и Малта споделят общи позиции по отношение на миграционната политика и защитата на външните граници на ЕС

Президентите Румен Радев и Мари-Луиз Колейро Прека призоваха и за общи действия за постигането на икономическа и социална конвергенция в Европа

Кохезионната политика и социалната конвергенция са в основата на единството и успеха на Европейския съюз. Това беше общата позиция на държавните глави на България и Малта Румен Радев и Мари-Луиз Колейро Прека, които проведоха днес среща на „Дондуков“ 2. Малтийският президент е на държавно посещение у нас по покана на българския държавен глава, като в ръководената от нея делегация са включени представители на изпълнителната власт, както и на над 50 малтийски компании. На съвместна пресконференция двамата президенти призоваха  за по-бързото изравняване на стандарта на живот и на икономическото развитие между държавите от Севера и Юга и от Изтока и Запада в Европа.

През март т.г. в София ще се състои първата европейска конференция, на която ще бъде обсъдена многогодишната финансова рамка на Европейския съюз за периода след 2020 г., и това е подходящ момент във фокуса на европейските политики да бъде поставено икономическото и социално сближаване в Европа, подчерта президентът Радев. Мари-Луиз Колейро Прека приветства мотото на Българското  председателство на Съвета на ЕС „Съединението прави силата“ и увери, че двете държави ще работят заедно за изграждането на конкурентоспособен съюз, който може да насърчава кохезията.

И Румен Радев, и Мари-Луиз Колейро Прека посочиха необходимостта от активна политика на ЕС към страните на произход на мигранти, както и за солидарност с държавите, които охраняват външните европейски граници. „Трайно решение е възможно само чрез гарантиране на по-голяма сигурност и стабилизиране на регионите, откъдето пристигат мигрантите и бежанците, и съдействие за тяхното икономическо и социално развитие, с особено внимание на образованието и здравеопазването“, подчерта Румен Радев. Президентът добави, че Европа не трябва да се превръща в крепост, а активно да подпомага институциите и гражданите на засегнатите от кризи страни за разрешаването на техните проблеми, вместо да се търси спасение в социалната система на Европа.

„Важно е да имаме единна европейска политика за предоставяне на убежище и това е една от темите по времето на нашето председателство на Съвета на Европейския съюз“, заяви Румен Радев. Солидарността с европейските държави, които се намират на първа линия, е от изключително значение. Ние не можем да поемем решението на миграционната криза сами, добави президентът на Малта.

Насърчаването на контактите между бизнеса, сътрудничеството между авиолиниите на двете държави, както и партньорството в индустриалната сфера, информационните технологии,  инвестициите и туризма са областите, в които България и Малта ще търсят разширяване на двустранния икономически обмен. През последните двадесет години малтийските инвестиции в България възлизат на 320 млн. евро, а годишният стокообмен - на 60 млн. евро, като по думите на Румен Радев потенциалът на двете държави за икономическо партньорство е много по-голям.  „Присъствието на такава силна бизнес делегация от Малта е също знак за нашия ангажимент и за политическата воля, която имаме, за да развиваме устойчиво сътрудничество и потенциални партньорства, за да постигнем просперитет за нашите две държави“, подчерта Мари-Луиз Колейро Прека.

Обща беше оценката, че активното културно сътрудничество между България и Малта има своя принос за развитието на двустранните отношения. През 2018 г. година Валета е европейска столица на културата, а през следващата година това ще бъде Пловдив. Румен Радев благодари на Мари-Луиз Колейро Прека за това, че е първият президент, който празнува заедно с нашите сънародници в Малта празника на Светите братя Кирил и Методий и в продължение на няколко години предоставя своята резиденция за неговото отбелязване. По време на срещата на двамата президенти беше обсъдена и възможността за регламентиране на политиката за осиновяване.

Церемонията по официалното посрещане на държавния глава на Малта се състоя на площад „Св. Александър Невски“. Мари-Луиз Колейро Прека положи венец пред Паметника на Незнайния воин.

По-късно днес президентите на България и Малта ще закрият провелия се в рамките на деня Българо-малтийски бизнес-форум. По време на форума ще бъдат подписани меморандуми за сътрудничество между Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Trade Malta, между Българската търговско-промишлена палата и Малтийската търговска палата, между Бургаската търговско-промишлена палата и Търговската палата на Гозо, както и споразумение между Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и Средиземноморската академия за дипломатически науки.

По време на посещението си в страната, президентът на Малта е придружавана от съпруга си Едгар Прека.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

26 април 2024 | 15:03
Илияна Йотова откри конференцията „Овластяваме новото поколение“, на която беше представен за първи път доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие „Социални и емоционални умения за по-добър живот“

25 април 2024 | 17:05
Политиката и законодателството следва да се правят със загриженост и отговорност към България, а не под натиска на протестите, заяви президентът по време на среща с представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“

24 април 2024 | 21:09
Експедицията „Еверест 84“ е олицетворение на волята на българина да следва своите идеали независимо от предизвикателствата, заяви президентът