НОВИНИ
Румен Радев: Санкциите на САЩ са ясна диагноза за режима, който отгледа корупцията, а наша отговорност е да разплетем схемата
Отвън ни казват, че тук има огромна корупция, а какво пречеше на прокуратурата да я види досега, попита президентът
Приветствам решимостта на правителството на САЩ да подкрепи българското общество в стремежа и усилията му към повече прозрачност и справедливост. Самият факт, че се налагат такива санкции на български граждани и фирми е ясна диагноза за режима, който отгледа тази корупция, но това е само първата крачка. Така президентът Румен Радев коментира пред журналисти санкциите, наложени от Министерството на финансите на САЩ срещу български граждани и фирми.
В отговор на журналистически въпроси държавният глава посочи, че това не е знак срещу страната ни, а за българското общество. „Посочиха се част от хората, които корумпират, но изцяло наша отговорност е да стигнем докрай и да кажем кои са корумпираните, кои са използвали своето високо служебно положение и са се облагодетелствали, развивайки тази тежка корупция“, каза Румен Радев и допълни, че няма кой друг отвън да разплете цялата схема. Президентът заяви още, че пред обществото ни стои дилема дали да продължим по сегашния път на напълно замитане на следите и поставен щит върху корупционните актове, или да бъдем народ с достойнство и бъдеще и да извършим това, което трябва.
Държавният глава посочи, че поддържа комуникация със служебното правителство за мерките, предприети от американските власти по т. нар. закон Магнитски. „Трябва да сме много внимателни към всички законови основи на бъдещи действия тук и да се вземат мерки, така че да се минимизира рискът за български държавни предприятия и бюджетни структури. Трябва да е ясно на всички български граждани, които са имали или планират да имат някакви бизнес отношения с тези лица и фирми, че те също попадат под тези удари“, заяви Румен Радев. Той допълни, че американската юрисдикция е силна в много страни и има възможност за предприемане на много действия. По думите на президента, България в момента нямаше да е най-бедната и най-корумпираната страна в Европа, ако медиите са били по-смели и по-навременно са задавали въпроси, така че фактите да се разкриват тук и не да идват отвън, а институциите, от своя страна, са били по-независими и са вършили задълженията си както трябва.
Попитан дали е полезна продължаващата „война“ между институциите, президентът призова да се види кое е полезно за България: всички да си мълчат и да остане сегашното положение, или да променим нещо. „Редно ли е отвъд Океана да ни кажат, че тук се вършат крупни финансови престъпления, а нашата прокуратура да не ги вижда? Ние няма как да продължим напред, ако прокуратурата не си свърши работата. Но тя вече дълго време отказва категорично да го направи“, заяви Румен Радев и посочи, че с последните си акции прокуратурата е заела ясно и категорично страната на това статукво, което доведе до нечувана корупция. Отвън ни казват, че тук има огромна корупция, а прокуратурата прави всичко възможно да я защити, заяви президентът. Той посочи, че трябва да бъде даден път на почтените и смели български прокурори, които да поведат най-сетне реална борба с корупцията, въпреки съпротивата в момента на това ръководство на прокуратурата.
В отговор на въпрос за данните за използване на специални разузнавателни средства срещу политици Румен Радев заяви, че това говори за огромен страх, за зависимости, както и за служби и Министерство на вътрешните работи, превзети „от същия този режим, който създаде огромната корупция“, докато е претендирал, че ни води към европейско развитие. Трябва да има категорични промени и служебното правителство върви към тази промяна – към прозрачност, към изсветляване, справедливост, към връщане на държавата там, където й е мястото“, заяви президентът. Той допълни, че фактите за нарушения, изнесени от служебното правителство, трябва да се докажат в съда, но преди това прокуратурата трябва да внесе всички улики и доказателства. „Ето това не може да видим. Прокуратурата досега „удря“ определени олигарси точно по какви критерии - можем само да гадаем, но категорично брани други, и категорично бранеше досегашните управляващи“, заяви Румен Радев. Той даде пример с бездействието на компетентните органи срещу Васил Божков, когато бизнесменът е теглил кеш крупни суми, за които ДАНС е трябвало да знае. Той попита и защо досега прокуратурата е бездействала за Делян Пеевски, а е трябвало проблемът да бъде посочен от САЩ. „Това е нелепо положение, което показва, че системата тук е тотално прогнила“, заяви Румен Радев.
В отговор на въпрос за кадровите промени в МВР президентът посочи, че те целят провеждането на честни и най-вече свободни избори, в които хората не са принуждавани да ходят до урните на сила и не получават пари, за да гласуват. Има данни, че в много региони в една секция се гласува над 90 % за една и съща партия. Това означава, че органите на МВР не са се справили с предотвратяване на най-грозното явление - купуването на гласове, заяви Румен Радев. По думите му корпоративният вот е по-сложно нещо, но за купения вот не може да съществува илюзия, че местните ръководства на областните дирекции на МВР не знаят кой и за кого купува гласове. „Има множеството сигнали, че някои от тези „дилъри“ се прибират, а други се оставят да шетат на воля и да купуват безнаказано“, допълни президентът и посочи, че въпреки огромния натиск върху служебния министър на вътрешните работи, той продължава да изпълнява отговорно своята мисия.