НОВИНИ

2022-05-03 17:12:00

Президентът: България има потенциал да развие още по-успешно технологии с висока добавена стойност

Ако България иска да бъде конкурентоспособна в динамична и сложна международна среда, тя трябва на държавно ниво да стимулира и инвестира в експортноориентирани технологии с висока добавена стойност. Това заяви президентът Румен Радев на срещата си днес с ръководството на „Милара Интернешънъл“. Българската компания се занимава с иновативни дейности, сред които производство и програмиране на роботи и дизайн и производство на електрически камион. Предприятието има 579 работници в цял свят, работи в Европа, Азия и САЩ и има над 130 клиенти, за които доставя най-различни компоненти, сред които най-голям дял заемат решенията за автоматизация за производители на специализирано оборудване.

Държавният глава приветства напредъка на българската компания и обсъди с нейното ръководството потенциала за надграждане и развитие. Румен Радев отбеляза добрия пример на ръководството на предприятието да се развива, като инвестира в младите хора. Обща бе позицията, че у нас има хора с потенциал, чиито знания и опит могат да допринесат за възвръщането на позициите на България в сферата на роботиката, роботопроизводството и високите технологии.

По-рано през деня президентът посети и винарско имение в село Брестник. Там Румен Радев разговаря с българските винопроизводители от компанията и се запозна с процеса на производство и иновативните методи, които съчетават френски и български технологии за подобряване на качеството на българските вина. Обсъдени бяха възможностите за развитие на отрасъла и утвърждаване на българските вина на международните пазари.



 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

15 март 2025 | 14:02
Държавният глава откри в града модернизирани зали в Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование

15 март 2025 | 13:01
Държавният глава призова за сериозна промяна в организацията и провеждането на българските избори и в цялостното отношение към изборния процес

13 март 2025 | 18:06
Президентът се запозна с дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция, който предоставя възможности за професионално обучение на деца и младежи от различни рискови групи в различни области.

13 март 2025 | 18:06
Невъзможно е постигането на лично благополучие на фона на разпадаща се обществена среда, заяви президентът на лекция в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“