НОВИНИ

2022-05-23 14:43:00

Президентът и вицепрезидентът участваха в посрещането в София и поклонението пред светите мощи на равноапостолните братя Методий и Кирил

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова участваха в посрещането на светите мощи на равноапостолните братя Методий и Кирил в София. Светинята, която се пази в Есфигменската света обител на Атон, бе пренесена в митрополитската катедрала „Света Неделя“ с литийно шествие.

Румен Радев и Илияна Йотова, заедно с Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, участваха в поклонението пред мощите на равноапостолите и присъстваха на молебена, оглавен от епископ Поликарп.

По думите на Румен Радев изнасянето на частици от мощите за първи път от Света гора в славянска държава и то в навечерието на най-светлия ни празник – 24 май, е признание за огромната роля на България в делото на светите братя и за неразривната свързаност на страната и народа ни със святата им мисия. Президентът Радев изказа благодарност на Светия Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия, начело с Негово Светейшество Неофит, патриарх Български и митрополит Софийски, и към игумена на светата обител Есфигмен – Света гора архимандрит Вартоломей. „Нека днешният знаменателен ден  ни напомня, че България е била и ще пребъде като държава на духа. Нека има просветеност, разум, мир и единодействие“, допълни още президентът.


 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

21 юни 2026 | 19:07
Темата с 21-вия пакет санкции срещу Русия беше преекспонирана в България, такъв дебат липсва в другите страни, посочи Илияна Йотова в интервю за предаването „120 минути“ по бТВ

18 юни 2026 | 22:10
Президентът Илияна Йотова даде началото на XI издание на Националните празници „Звездите на театъра“ в Разлог

18 юни 2026 | 14:02
Президентът разговаря с младите посетители за смисъла от познаването на миналото, опазването на националната памет и необходимостта от високи идеали в живота