НОВИНИ

2022-06-18 11:08:00

Държавният глава: Не може министър-председателят да внася чуждо предложение за РСМ, без да е изразил свое мнение. Той не е куриер, а премиер

 
 
Не може министър-председателят да внася чуждо предложение без свое мнение. Той не е куриер, а премиер. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в отговор на въпрос за предложението на Френското председателство на Съвета на ЕС, свързано с европейската перспектива на Република Северна Македония. Държавният глава посочи, че кабинетът така и не е успял да изработи българско предложение, а сега внася френското, прехвърляйки цялата отговорност върху Народното събрание, без да заяви позиция. 
 
Президентът припомни, че многократно е заявявал своята позиция както по време на заседанието на КСНС от януари, така и в обръщенията си към Народното събрание и българския народ. 
 
„Предложенията на Френското председателство са определено стъпка в правилната посока, но остават редица въпроси, които трябва да бъдат изяснени преди да се вдигне ветото“, подчерта държавният глава. По думите му вписването на българите в Конституцията на РСМ преди началото на преговорите е задължително, но недостатъчно условие. Румен Радев призова и за изработването на ясни механизми и измерими критерии за изкореняване на десетилетната политика на дебългаризация, кражба и фалшификация на българската история, възстановяване на разрушени паметници и знаци на българщината в РСМ, опазване на българското културно-историческо наследство, изкореняване на езика на омразата, както и за реабилитация на всички жертви и репресирани само заради това, че са продължили да се наричат българи. „Очаквам българското правителство категорично да изясни всички тези въпроси, да изисква ясни механизми и гаранции и да отстоява българския интерес“, подчерта държавният глава.
 
Помолен да коментира призива на премиера да застане заедно с него на правилната страна на историята в борбата срещу задкулисието, държавният глава посочи, че борбата с корупцията изисква съдебна реформа, която е спряла. „Тук трябва да сме изключително ясни, че хората, с които водихме заедно борбата с корупцията и беззаконието и продължаваме да я водим, много от тях са извън парламента. Постът на министър-председателя концентрира в себе си голяма власт и ако има проблем с доверието, той се решава не на улицата, а с управленски решения и действия“, посочи още Румен Радев.
 
„Още от древни времена търговията е не само с парични средства“, заяви още президентът в отговор на въпрос за отправен призив да представи доказателства, че парламентът се е превърнал в тържище и че се купуват депутати. „Трябва да си политик със стаж, за да се научиш да не виждаш това, което всички знаят. Тъкмо тази социопатия е причината за разрива между българския народ и политическата класа“, добави държавният глава.
 
 
 
 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

15 март 2025 | 14:02
Държавният глава откри в града модернизирани зали в Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование

15 март 2025 | 13:01
Държавният глава призова за сериозна промяна в организацията и провеждането на българските избори и в цялостното отношение към изборния процес

13 март 2025 | 18:06
Президентът се запозна с дейността на Центъра за социална рехабилитация и интеграция, който предоставя възможности за професионално обучение на деца и младежи от различни рискови групи в различни области.

13 март 2025 | 18:06
Невъзможно е постигането на лично благополучие на фона на разпадаща се обществена среда, заяви президентът на лекция в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“