НОВИНИ
Президентът Радев: България и Армения имат потенциал значително да надградят двустранното икономическо и инвестиционно сътрудничество
България ще продължи да работи за засилване на партньорството на Европейския съюз с Армения, подчерта държавният глава на среща с председателя на Националното събрание на Република Армения Ален Симонян
България и Армения имат отлично партньорство, активен и конструктивен диалог, както и потенциал значително да надградят двустранното икономическо и инвестиционно сътрудничество. Около тази позиция се обединиха президентът Румен Радев и председателят на Националното събрание на Република Армения Ален Симонян. Двамата проведоха среща на „Дондуков“ 2 като част от официалното посещение на Симонян у нас.
По време на разговора президентът Радев открои интереса на страната ни за последващо засилване на търговския обмен и на инвестициите в Армения, както и значението на разширяването на транспортната, енергийна и дигитална свързаност в региона. Държавният глава подчерта и значението на създадената през 2022 г. Арменско-Българска търговско-икономическа камара, която предоставя допълнителни инструменти за сътрудничество между бизнес средите на двете страни.
Двамата отбелязаха вековните исторически и културни връзки между българи и арменци, които са отлична основа за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на образованието чрез по-интензивен обмен на студенти и научни работници. Това е най-добрият път за свързването на нашите икономики и за повече инвестиции, посочи президентът Радев.
Държавният глава посочи и изключителния принос, който има голямата арменска общност в нашата страна за развитието на връзките между България и Армения и нейното активно участие в обществения, икономически и културен живот у нас.
България ще продължи да работи и за засилване на партньорството на Европейския съюз с Армения, подчерта още президентът на срещата си с Ален Симонян. По време на разговора бяха обсъдени и актуални въпроси, свързани с търсенето на възможности за постигането на устойчив мир, сигурност и стабилност в региона на Южен Кавказ.