НОВИНИ

2024-07-17 09:50:00

Вицепрезидентът Йотова откри в Националния етнографски музей изложба, посветена на фалшификациите и подправянията

Вицепрезидентът Илияна Йотова откри в Националния етнографски музей пътуващата изложба „Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“. Експозицията, която представя примери за фалшификации от европейското Средновековие до наши дни, е по проект на Европейския парламент и се реализира от Дома на европейската история в Брюксел.

„Тази изложба не е обърната към миналото, изключително актуална е в наши дни, защото все още не сме намерили начините да се преборим с фалшивите новини, с дезинформацията, с лъжите, как да открояваме истината от полуистината“, заяви в приветствието си Йотова и предложи организирането на серия от дискусии, посветени на отражението върху всички аспекти на живота на явлението постистина.

Вицепрезидентът благодари на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките и неговия ръководител проф. Владимир Пенчев за доброто сътрудничество. „Заедно опазваме паметта, която е сила и послание към бъдещето“, посочи Йотова.

 

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

19 януари 2026 | 19:07
В обръщение до българския народ президентът обяви, че ще депозира утре оставката си от поста

16 януари 2026 | 11:11
От „Алианс за права и свободи“ не излъчиха кандидат за министър-председател, след като президентът им връчи третия проучвателен мандат

14 януари 2026 | 21:09
Държавният глава участва в отбелязването на празника на Белово и 148 години от Освобождението на града и Беловския край от османско владичество

14 януари 2026 | 20:08
Румен Радев посочи в отговор на въпрос дали е решил за датата на следващите парламентарни избори, че това зависи от цялата конституционна процедура и от т.нар. „домова книга“