НОВИНИ

2012-03-16 11:00:00

Маргарита Попова: Сред българските общности зад граница не трябва да има разделителни линии

Сред българските общности зад граница не трябва да се създават разделителни линии, а да се търсят общите интереси. Това каза вицепрезидентът Маргарита Попова в Университета в Кьолн на среща късно снощи със студенти и представители на българската общност в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия. Вицепрезидентът връчи почетния медал на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) ”Иван Вазов” на български студенти от клуба “Будители”. Клубът е регистриран към втория най-голям университет в Германия и е една от най-активните български студентски организации както във Федералната република, така и в Европа.

Възможностите за финансиране и подпомагане изучаването на българския език в чужбина и създаването на повече български училища зад граница бяха сред основните теми по време на срещата на вицепрезидента със сънародниците ни. Представени бяха възможностите на програмата “Роден език и култура зад граници”, в рамките на която и през тази година е предвидено финансиране на български училища в чужбина. Сред изискванията са те да бъдат регистрирани и да имат записани поне 10 ученици. По програмата школите могат да бъдат подпомогнати с необходимите учебни помагала, разходи за наем, възнаграждения на преподавателите и други. Същевременно ДАБЧ полага конкретни усилия за професионална реализация на студенти, завършили образованието си в чужбина, като организира форуми за популяризирането на възможностите за кариерно развитие в България.

Според сънародниците ни, които работят, живеят и учат в Кьолн и съседните региони, българското дипломатическо представителство в Бон, което обхваща няколко федерални провинции, работи активно за разрешаване на техните проблеми. Те споделиха пред вицепрезидента Маргарита Попова желанието си решенията за промяна на статута на дипломатическите ни представителства да се вземат след допитване на засегнатите общности. Българската държава е загрижена към проблемите на сънародниците ни. Затова такива решения трябва внимателно да бъдат планирани и да отчитат преките нужди на българите в конкретния район, каза вицепрезидентът.

По-рано Маргарита Попова разговаря с проректор “Академични кариери и международна дейност на Кьолнския университет проф. д-р Михаел Боллиг. По време на разговора беше обсъден статутът на специалност “Българистика” в университета и възможностите тя да бъде запазена, въпреки бюджетните ограничения. В момента катедри с изучаване на славянски езици има единствено в Кьолн и Бохум.

В Университета на Кьолн понастоящем се обучават едва 260 български студенти като броят им намалява с всяка година. Причините за тази негативна тенденция трябва да бъдат внимателно проучени и преодолени, подчерта вицепрезидентът Маргарита Попова по време на срещата. За целта трябва да се търси по-тясно сътрудничество, включително чрез програма за студентски обмен с най-авторитетните български висши училища.

През последния ден от работното си посещение във ФРГ вицепрезидентът посети езиковата школа “АзБукиВеди” в Кьолн. В края на визитата си Маргарита Попова ще се срещне и с представители на българската общност във Франкфурт.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

28 март 2024 | 14:02
Президентът Румен Радев проведе среща с председателя на Сметната палата Димитър Главчев, чийто пост е сред посочените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.

28 март 2024 | 14:02
Президентът Румен Радев проведе среща с управителя на Българската народна банка Димитър Радев, чийто пост е сред посочените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.

28 март 2024 | 13:01
Президентът Румен Радев проведе среща с председателя на 49-ото Народно събрание Росен Желязков, чийто пост е сред посочените в чл. 99, ал. 5 от Конституцията във връзка с процедурата по назначаване на служебен министър-председател.

28 март 2024 | 12:12
Представителите на парламентарната група на „Има такъв народ“ върнаха на президента неизпълнен третия последен проучвателен мандат за съставяне на правителство