РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2016-09-15 15:01:00

Изявление на президента Росен Плевнелиев на съвместната пресконференция на лидерите на държавите от ЕС от групата „Арайолуш“

 
Уважаеми президенти,
Уважаеми дами и господа,
 
Бих искал да благодаря на президентите на всички страни от групата „Арайолуш“ за тяхното участие в много продуктивните разговори, които проведохме в рамките на последните два дни. България се представи на ниво като домакин на среща на групата „Арайолуш“. Високото доверие, което нашите партньори ни засвидетелстваха, поверявайки ни тази отговорност, е ясен израз на признанието, което страната получава за своята балансирана, приятелска и принципна външна политика.
 
Присъствието на президентите на десет държави членки на Европейския съюз на днешния форум е ярко доказателство за значението, което всички ние отдаваме на намирането на решения на проблемите, пред които е изправен Съюзът. Темите, които дискутирахме, бяха особено актуални: как да повишим доверието в Европейския съюз в период на нарастващи рискове и нестабилен международен ред. Днешните кризи очертават острата нужда от по-добро, дългосрочно и координирано вземане на решения.
 
В днешния глобализиран свят всички се обединихме около виждането, че се нуждаем от партньори, за да се справим с предизвикателствата и да гарантираме своята сигурност и демократично развитие. Обединени сме, че днес е по-важно от всякога да покажем силата на сътрудничеството. Интеграцията и сътрудничеството според всички нас са правилният отговор на кризите, пред които сме изправени.
 
Всички искаме функциониращ Европейски съюз. Единни сме, че не можем да си позволим Европа да изпадне в криза на европейските ценности, в криза на липса на солидарност и единство. Европа има нужда от силни институции, за да вървим напред. И всеки един от нас трябва да допринесе за възстановяване на доверието в европейските институции.
 
Обединени сме, че решението на днешните кризи не трябва да се търси ден за ден. Заставаме зад по-доброто дългосрочно и координирано вземане на решенията в Съюза. Без значение дали говорим за миграция или за сигурност, разбира се, това бяха големите теми на нашите дебати - за тероризъм и за икономическата криза, ще стоим рамо до рамо. Всеки член на нашето семейство трябва да допринесе.
 
Предизвикателствата, пред които сме изправени, са глобални и изискват координиран подход. Всички сме единни, че сътрудничеството не е въпрос на избор, а на необходимост за всички нас. И само чрез върховенство на закона и силен Европейски съюз ние можем да постигнем Европа да бъде регион на мир, демокрация и човешки свободи.
 
Срещата в България препотвърди нашето желание и амбиция да бъдем единни за преодоляването на кризите. Единни сме, че за да бъде решен един проблем, той трябва да бъде посочен. Имахме изключително честен и открит дебат по проблемите, с които се сблъскваме днес. И да, днес броят на кризите в Европейския съюз е рекорден. И ние се попитахме: коя от тях може да бъде решена ефективно и устойчиво от националната държава? Миграцията, тероризмът, безработицата, финансовата, икономическата, дълговата криза, украинската, гръцката, Брекзит, Шенген, кризата  в отношенията с Русия – коя? Нито една от тях не е по силите на националните държави и е илюзия, че националната държава ще се справи по-добре от Европейския съюз с тези кризи, защото тези кризи са глобални и изискват координирани действия. 
 
Затова заставаме единни и казваме, че единственото работещо решение е общоевропейското решение. И знаем, че Европейският съюз е ежедневен плебисцит на нашето желание да живеем заедно. И ние казваме „да“ на Европейския съюз. Ние вярваме в неговия потенциал. Ние искаме функционираща Европа, искаме силен Европейски съюз на силни национални държави.
 
Обединихме се, че ако проблемите не се посочат, това ще е грешният път. Ако се заметат, ако се отложат удобно за следващото правителство или за следващото поколение, това ще бъде грешка. Именно затова, говорейки за миграционната криза, за кризата с тероризма, ние знаем и се обединихме, че няма лесно и бързо решение. Но сме единни, че сигурността на гражданите в Европа е тотален приоритет. Само заедно можем да дадем ефективен отговор. Ще засилим контрола върху външните граници на Европейския съюз. Преминаването на големи групи мигранти неконтролируемо през Европейския съюз е неприемливо. Ще засилим капацитета на европейските институции за кризисен мениджмънт.
 
Обща е позицията ни, че споразумението с Турция е крехко, но работи. Ще бъде необходимо договарянето и подписването на споразумения за реадмисия с десетки други държави. Трябва да се подобрят условията на живот в държавите, които са източник на миграция. Необходими са решаващи усилия за спиране на конфликтите в държавите, пораждащи миграция. И само силен и ефективен Европейски съюз може да допринесе за това.
 
Обединихме се, че и гъвкавостта е важна. По различните кризи трябва да се даде приоритет може би на най-засегнатите държави членки. Нека те да водят, но всички заедно да решаваме в режим на пълно съгласие. Защото постигането на съгласие между всички държави членки на Европейския съюз е голяма сила и в никакъв случай не е слабост.
 
Консенсусът е сила и всеки трябва да допринесе за намирането на общото решение. Така действахме и вчера, и днес, тук, в България, десетте президенти заедно. Обединихме се, че Европейският съюз не бива да бъде асоцииран само с регулации и ограничения. Искаме да покажем доброто, което той донесе. Европейският съюз е символ на свобода. Той е символ на отворени граници. Европейският съюз не бива да се свръхцентрализира. Трябва по-малко бюрократичен подход. Той трябва да стане разбираем за хората. Да се вземат под внимание страховете на хората, да се реагира бързо, адекватно и проактивно, защото по някои от проблемите, с които се сблъскваме, реакцията по-скоро беше реактивна, бавна и недостатъчно ефективна.
 
За Балканите и тяхната историческа трансформация - обединени сме в оценката, че днес Югоизточна Европа изглежда различно. Виждаме безпрецедентно за региона ниво на сътрудничество и свързаност. Разбира се, тази демократична трансформация на Балканите е един незавършен процес, който трябва да бъде подкрепен. Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа, на който България беше горд домакин и председател в последната една година, тринадесет държави със 150 млн. население, беше успешен. Отбелязахме 20-годишнината на тази инициатива и има много други инициативи, които ние подкрепяме, защото успехите са факт, но има още много работа за вършене и всеки проект, всяка идея, всяка инициатива ни е важна.
 
Европейският проект няма да бъде завършен без пълната интеграция на страните от Западните Балкани. Всички сме обединени в това. Заедно изразяваме общата си воля за важността на Балканите в Европейския съюз. Тя е критично важна. И именно това се видя и по време на миграционната криза в нейния пик през 2015 г. Мирът тук има особено значение на Балканите, защото споменът за войната е още много пресен. Раните още не са затворени. И всички ние бихме искали да видим помирението на Балканите да бъде напълно завършено. Този процес да продължи. Обединени сме в подкрепата за държавите от Западните Балкани и в тяхната перспектива да станат член на Европейския съюз. Солунският процес е в сила, важен е и дори трябва да бъде ускорен.
 
Брекзит изпраща, според всички нас, един притеснителен сигнал за дезинтеграция, но членството на държавите от Западните Балкани ще изпрати точно обратното послание – за интеграция, за перспектива. Ние всички подкрепяме перспективата за членството на държавите от Западните Балкани в Европейския съюз. Вратата е отворена, перспектива има.
 
Скъпи приятели, 
 
Благодаря ви, защото всички се обединихме, че днес времената са трудни, тежки, но това означава и друго - че не бива да търсим лесните решения. Не бива да търсим удобния виновен, а да намерим истинските причини за това състояние. Именно това направихме в тези два дни. Ние се вгледахме честно в състоянието на Европейския съюз и не интеграцията е проблемът. Напротив, тя е част от решението. За съжаление, понякога се бърка интеграция с бюрокрация. Защото аз съм уверен, че нито хилядите чиновници в Брюксел, нито все повече нови и нови правила, често неразбрани от хората, нищо от това не е и не бива да бъде символ. Това е просто техника, но не символ.
 
Символ на европейския проект е интеграцията, човешките права и свободи, демокрацията, свободата на народите в Европа. Отсявайки детайлите, това, което ни спъва, това, което ни забавя, ние се обединихме, че заедно ще ги преодолеем. И именно това се случва на такива форуми, всички заедно. Това е истинската интеграция и ние демонстрираме, че сме заедно и че сме силни, без да крием проблемите, посочвайки там, където сме сбъркали. Нищо от човека, което е сътворено, не е съвършено. И, разбира се, всеки президент може да сбърка. Но нашата обща задача е да постигнем напредък, да подобряваме, да покажем доброто от Европейския съюз, да се види прогресът от всички граждани.
 
Искам да ви благодаря, че бяхме заедно, че набелязахме конкретни идеи и мерки в подкрепа на Европейския съюз. За всички нас това е един уникален съюз за мир, за демокрация в Европа и по света.
 
Благодаря ви още веднъж!