РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2012-09-21 13:00:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев при откриването на Съвета по външна политика, отбрана и сигурност

Добро утро и добре дошли.

Специално искам да благодаря на всички, които сме днес на тази маса – представители на парламентарно представени политически сили, шефове на комисии в парламента. При всички случаи – широко представителство на парламентарно представените политически сили, ръководителите на специалните служби днес са тук с нас. Добър ден и добре дошли и на вас. Експерти, представители на научната общност и разбира се и представители на неправителствени организации. Благодаря ви, че сме заедно.

Имаме заседание на Съвета по външна политика, отбрана и сигурност. Съветите в президентската институция, както знаете, търсят максимална публичност и са център на дебат. Единственото, което си поставяме днес за цел, е да чуем гласа на всеки един от вас, за да бъдем полезни и на политическите партии в парламента, както и на институциите като такива в хода на, бих казал, довършителните работи по влизането в сила на тези толкова важни закони, за които ние тук, в президентската институция, толкова много се гордеем, че успяхме да постигнем пълен политически консенсус в Консултативния съвет за национална сигурност. И аз благодаря още веднъж на всички парламентарно представени политически сили за изключително отговорната, добронамерена и много държавническа позиция от гледна точка на необходимата, знаем всички много добре, реформа в сектор „Сигурност”.

Това, че толкова много различни институции и неправителствени организации, университети, са поканени още веднъж е доказателство, че ние търсим максимална публичност. Това заседание ще бъде предавано и в интернет. Искам да ви кажа, че много българи се интересуват от съветите в президентството, включително и във Вашингтон, в Брюксел. Радваме се, че помагаме за по-активна гражданска позиция, включително по въпросите, свързани с националната сигурност.

Специалното участие на представители на парламентарно представени политически сили в днешния съвет съм сигурен, че ще допринесе за по-доброто разбиране на тезите, аргументите, съображенията на различните заинтересовани страни, за да можем да бъдем и по-ефективни в дебатите по проектозаконите в парламента. За нас е важно и тези проектозакони, когато влязат в парламента, дискусиите да бъдат улеснени, да бъде чут гласът на всеки и по този начин да вземем едно оптимално решение за законите в парламента.

Знаете, че още в кандидатпрезидентската си кампания обещах и поех ангажимент за продължаване на реформите в сектор „Сигурност” и за закони специално за Националната разузнавателна служба, за Военното разузнаване, за Национална служба „Сигурност”, както и за общ устройствен закон. Радвам се, че можем да покажем на българското общество конкретни действия в тази посока и още веднъж благодаря на всички, които подкрепят тези усилия – на министър-председателя, на правителството и на парламентарно представените политически сили.

Всички знаем защо е нужно тези закони да бъдат доведени до успешен край. Пакетът от закони създава инструментариум за изграждане и развитие на механизъм за взаимодействие при кризи, но и при заплаха от кризи, механизъм, който от своя страна осигурява възможности за ангажиране на ресурса не на парче, да имаме синергийни ефекти, да работим заедно по националните приоритети.

Приемането на общия устройствен закон е необходимо условие, за да можем да реализираме целта за ефективно споделяне на ресурси и прозрачно задаване на приоритети, както и контрола на тяхното изпълнение, включително и върху дейността на службите.

Що се отнася до трите останали – специалните закони, мисля, че е недопустимо повече от 20 години тези институции да стоят без закони и, разбира се, демократичните промени, които стартираха преди 21 години, ни мотивират. Българските разузнавателни и специални служби го изискват, но и една модерна България, достоен европейски член от 21 век, трябва да адресира тази тема и да доведе до успешен край тези закони.

Бих казал, с риск да не бъда разбран, но за мен е по-добре дори и законите да са несъвършени, да ги има, отколкото да ги няма. Разбира се, ще положим усилия, така че те да бъдат възможно най-добрите към днешна дата. И това, че имаме пълен политически консенсус, означава, че със сигурност политическите партии ще подкрепят този процес с много аргументи и с мотивация да имаме едни работещи закони.

Благодаря ви за това, че още в рамките на политическите консултации в началото на годината - една добра инициатива на президентската институция, всички парламентарно представени партии приоритизираха инициативата.

Най-важното за днес е да дадем трибуна, да чуем всеки и да получим, надявам се, много добри аргументи, идеи и съдържателен дебат по тази толкова важна тема. Обществото я изисква. Не бива да допускаме повече съмнения за липсата на политическа воля да вкараме механизми за граждански контрол, механизми за парламентарен контрол и ясни правила в едни нереформирани от около 20 години сектори. Затова съм сигурен, че приемането на тези закони в никакъв случай не е самоцел на един или втори политик. Приемането на тези закони е демократично изискване за прозрачност и за висока ефективност на тази част от сектора за сигурност. Неговите проблеми категорично не трябва да се решават на парче, не трябва да се решават конюнктурно, не трябва да се политизират, защото тези служби не служат на една или друга партия, те служат на държавността като такава.

Затова ви благодаря още веднъж. Пожелавам успешни дебати и давам думата оттук нататък на секретаря по сигурност към президентската институция г-н Маринов, който ще води този дебат.

Благодаря ви.