РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2014-09-24 10:50:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев по време на Общия дебат на Съвета за сигурност на ООН по въпроса за чуждестранните бойци, участващи в терористични групи

Г-н Председател,

Моля да предадете на президента Обама нашата благодарност за неговата водеща роля в тази инициатива и за организиране и председателстване на това историческо заседание.

Ваши превъзходителства,

Дами и господа,

Бих искал да изразя своите съболезнования към президента Оланд и към френския народ, станал жертва на жесток терористичен акт.

Приетата днес от Съвета за сигурност резолюция, на която България е съавтор, е израз на категоричната позиция на международната общност по отношение на явлението, свързано с чуждестранните терористични бойци. Тази резолюция надгражда рамката на ООН в областта на борба срещу тероризма и поставя акцент върху необходимостта от по-строги законодателни мерки на национално и на международно равнище.

Чуждестранните терористични бойци представляват много сериозна заплаха не само за страните, чийто граждани са, но и за регионалната и глобалната сигурност. Необходими са решителни действия по въпроса.

Никоя държава не е застрахована и международното сътрудничество и обменът на оперативна информация, предвидени в приетата днес Резолюция, са от изключително значение. Терористичният акт през 2012 г. на летището в Сарафово е поредното доказателство за мащабите на явлението, свързано с набирането на чуждестранни бойци за извършване на терористични актове.

За съжаление и моята страна видя грозното лице на тероризма.

Набирането на чуждестранни терористични бойци не бива да се свързва с определена религия, етнос или регион. Българската религиозна общност зае твърда и единна позиция по този въпрос, израз на което е Декларацията, приета от Главното мюфтийство на България и подкрепена от Националния съвет за религиозните общности в България, осъждаща най-остро действията на Ислямската държава в Ирак и Леванта.

Горд съм да бъда президент на страна, в която различните религиозни общности живеят заедно в мир и разбирателство!

Борбата с екстремизма изисква спешни превантивни мерки, като укрепване на държавността, съблюдаване на правата на човека, насърчаване на социалното включване и сътрудничеството с регионалните партньори. Чрез тази Резолюция международната общност създава условия за  стратегически отговор на това явление в дългосрочен план. Необходимо е всички държави да предприемат стъпки за изграждане на съответната правна и институционална антитерористична архитектура на национално и на глобално равнище, която систематично да бъде укрепвана. Българското правителство ще предложи спешно законодателни мерки за постигането на тази цел.

Благодаря!