НОВИНИ

2015-04-30 12:40:00

Росен Плевнелиев: Сътрудничеството между всички институции е основен фактор за успех на образователната реформа

Образованието е ясен приоритет за България и сътрудничеството между всички институции е основен фактор за успех на реформата в сектора. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, който даде начало на заседанието на Съвета по образование и наука към държавния глава. Съветът на тема „Качество на образованието и пазар на труда“ заседава на „Дондуков“ 2 с участието на представители на правителството, на Народното събрание, на синдикатите и работодателите, на браншовите организации в образователния сектор и на неправителствени организации.
 
Президентът Росен Плевнелиев очерта като основни темите за въвеждането на дуалното образование и обучение, новите модели на финансиране на висшето образование и допълването между приоритетите и дейностите на институциите. „Участието на водещите институции в Съвета е заявка за изпълнение на мисията чрез сътрудничество образованието да бъде национален приоритет“, подчерта държавният глава. Росен Плевнелиев припомни, че образователната реформа е част от коалиционното правителствено споразумение. В документа реформата обхваща общо 18 приоритета, развити в 35 мерки.
 
Проблемите с грамотността и отпадането от образователната система са сред обсъжданите теми на дискусията. По данни на Евростат, цитирани от държавния глава, България е на 23-то място по процент на преждевременно напусналите училище. Завършилите висше образование българи на възраст между 30 и 34 години достигат едва 39 на сто. За Литва този процент е 53 на сто, докато само преди десет години съотношението е било в полза на страната ни по този показател, посочи президентът.
 
Сериозни са и проблемите по отношение на професионалните гимназии. „Този модел, въведен в България преди 40 години, днес е в много тревожно състояние. Рязко намалява както броят на професионалните гимназии, така и на учителите в тях. Затова е още по-съществен въпросът за въвеждането на дуалното образование и за това каква реформа ще търсим в тази посока. Тази реформа е спешна и във връзка с високия процент на безработицата сред младите хора“, коментира държавният глава. Пред участниците в Съвета президентът призова институциите и бизнесът да не се обвиняват взаимно, а заедно да работят за реализацията на програмите за реформа в образованието, като бизнесът трябва да бъде активна страна в този процес.
 
На дневен ред е и въпросът с учебниците и използването на новите образователни технологии, така че учебните програми да бъдат максимално гъвкави, а учебниците да се обновяват постоянно, подчерта още президентът Росен Плевнелиев.
 
Държавният глава се обяви също така за спазване на правилото към всяка законодателна инициатива да бъде прилагана експертна оценка на въздействието.

ОЩЕ ОТ НОВИНИ

17 май 2024 | 19:07
Под патронажа на държавния глава в Несебър бе открит летния туристически сезон

17 май 2024 | 17:05
Държавният глава участва в отбелязването на 40-ата годишнина от създаването на Лаборатория по математична химия в Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“

17 май 2024 | 15:03
Република Северна Македония не трябва да забравя, че е страна кандидат за членство в Европейския съюз и не може да поставя условия на държави членки. Не може и да ревизира международни договори, защото това „брандира“ страната като държава, която не зачита международното право, заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти

16 май 2024 | 16:04
Отдадените на високите творчески стандарти и родните художествени традиции български творци са пример и неделима част от духовната мощ на България. Това заяви държавният глава Румен Радев по време на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 по удостояване с Почетния знак на президента.