РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2013-10-19 13:23:00

Слово на президента Росен Плевнелиев на официалния прием, даван от държавния глава, по случай Деня на българската община

Уважаеми Президент Стоянов,
Уважаеми Президент Желев,
Уважаеми членове на ръководството на Националното сдружение на общините,
Уважаеми кметове, председатели на общински съвети,
Уважаеми дами и господа,
Скъпи приятели,


Позволете ми да Ви посрещна с добре дошли на този прием, който организирам по случай отбелязването на Деня на българската община. Денят е 12 октомври. Какъв по-добър повод за мен като държавен глава да изразя своето изключително уважение към местните власти. Именно на този ден и свързано с този ден, в който преди 131 години е обнародван първият Закон за общините и градското управление – преди 131 години, да мога да Ви стисна ръката като достойни продължители на нещо, което е започнато в първите дни на Третата българска държава. Исторически ден, в който България много ясно посочва не просто само началото на нещо ново, на своята регионална политика, но и на един основен приоритет – една от първите институции, един от първите дни, един от първите закони, е именно този Закон за общините и градското управление.

България тръгва по този начин и по пътя на своето динамично развитие и залага основите на своята политика за развитие на регионите.

Активният диалог с местните власти стои много високо в дневния ред на всеки български президент. Още повече на един президент, който преди това е бил регионален министър – аз имах честта да бъда такъв. Още в началото на мандата си поех ясен ангажимент да работя за българските региони. Посочих 10 приоритета. Единият от тях е именно да работя за дългосрочен растеж и просперитет на българските региони, да работя за добра репутация на държавата и на нейните региони, да работя за популяризирането на силните страни, да показвам успеха, да помагам в решаването на проблемите.

Какви обаче са пътищата към успеха?

Всички виждаме тежката ситуация, в която се намира Родината – многостранна криза. Преди всичко тежката икономическа рецесия, която продължава вече шеста година, но и вътрешнополитически битки – остри, невиждано тежки, в резултат на което България навлиза в един период на дълбока политическа и икономическа, социална, демографка криза и в един период на противопоставяне, от който аз, за съжаление, категорично мога да заявя, че не виждам печеливши – никой не печели от това. Изкуствено се противопоставят големите градове срещу малките населени места, противопоставят се инвестициите в инфраструктура срещу социалните разходи, едни отрасли на икономиката на други отрасли и, най-страшното, едни социални категории граждани срещу други граждани. Наслушахме се на всякакви квалификации, позволихме доверието на българите в институциите да падне на рекордно ниско ниво. На това трябва да се сложи край!

И искам да кажа, че големите герои на днешния ден, хората, които се държат най-достойно в тази тежка политическа ситуация, не са хората, които са в най-високите институции на държавата, а са кметовете, които показват на място как може да се надгражда, как може да се развива това, което е постигнато, а не да се разваля, как може да има интегриран подход, а не всеки срещу втори; как може всеки един от Вас гордо, с открито чело, да се разхожда всеки ден сред гражданите в неговото населено място и да каже: това са моите приоритети, това искам да свърша за вас, и, дай, Боже, накрая хората да му стиснат ръката и да му благодарят.

Лично аз ви благодаря за изключително отговорния и достоен подход, при който вие работите за доверие, за стабилност и за надграждане. България има нужда от този подход.

Винаги съм призовавал в моите изявления и с моите действия да не се допуска разделение в държавата, защото политическото противопоставяне, слабата комуникация, желанието по-скоро да се водят битки, отколкото да се градят мостове, по-скоро задълбочават кризата, в която се намира България. Единственото решение е държавническото отношение, национално отговорната позиция и аз апелирам именно за това - за надграждане и за последователност. Ако няма приемственост, вие знаете много добре, ние започваме винаги отначало. Основният принцип, на който се надявам да заработи цялата държава и българските региони, трябва да бъде принципът на надграждане на постигнатото и когато има проблеми, те да се адресират и да се решават.

Приветствам всяко усилие за приемственост, приветствам тези усилия на всички в държавата и се надявам, но преди всичко ви благодаря за примера, който давате на всички останали в страната.

Уверен съм, че подобряването на свързаността и повишаването на качеството на живот чрез насърчаване на местната икономика и инфраструктурата ще намалят в бъдеще регионалните различия и ще доведат до спиране на процеса на обезлюдяване на някои региони и населени места в България. Различията между българските региони и средното ниво на икономическо развитие на нашите региони спрямо европейските води до сериозни дисбаланси между някои части на страната и до невъзможност за използване на целия потенциал на територията. Укрепването на, вие я наричате така, умерено полицентрична система, в която имаме градове-центрове с подобрено качество на градската среда, със сигурност ще спомогне за постигане на балансирано териториално развитие, да се намаляват неравенствата между централните градски и периферните селски райони.

Преодоляването на неравността и ограничаването на процесите на обезлюдяване зависят до голяма степен от Вашето правилно планиране. Затова благодаря, че сте толкова активни! Натрупахте опит, подготвихте добри проекти, искате да ги умножите. Това са проекти както за конкурентоспособност на местната икономика, така и за много други инструменти, с които вече разполагате и по европейските структурни фондове за регионално развитие. Но Вие сте важен двигател за потенциала на българските региони и за подобряване на живота на хората.

Особено важно е да се обърнем към най-засегнатите, към най-онеправданите, те да получат помощ и внимание и уважение, а защо не и конкретни и специлизирани инструменти, за да могат те да се развиват. Визирам районите в Северна България, които, за съжаление, заемат челните места в Европейския съюз по бедност.

Ето защо, аз приветствам решението в проекта на Споразумението за партньорство, по което се преговаря в момента между България и Европейската комисия, да залегне интегрираният подход за териториално развитие, който да бъде прилаган през следващия програмен период 2014-2020 година и да се включи пилотно изпълнението на проекти, в които да са специално идентифицирани най-слабо развити региони и населени места на територията на България. Постигането на тази цел е много важно. Аз ще окуража правителството с възможностите, с които разполага, да се изработят такива специализирани инструменти в подкрепа на тези, които имат най-голяма нужда от помощ.

Разбира се, всички много добре знаем и Вие, уважаеми кметове, го показвате, че общинската администрация е обърната към хората, работи в интерес на хората по възможно най-прозрачния и ефективен начин в една година, която аз наричам Годината на гражданското общество в България, с невиждани протести от много години насам. Гражданите са на трибуната, те насочват прожекторите към всеки един от нас – от кмет до президент – и очакват от нас отговорно отношение. И аз Ви благодаря, защото Вие наистина вършите своето, всеки един на неговото място.

Всички ние работим за интеграция. Искаме сътрудничеството между централните и местните власти да бъде още по-силно. Искаме Вашият глас да бъде чут, искаме държавните институции и финансирането на проектите да бъдат колкото може по-близо, чрез Вас, до хората. Вие познавате до болка техните проблеми и сте тези, които могат да дадат решенията, а и да изпълнят по един достоен начин планираното.

Не на последно място, за постигане на устойчив растеж на българските региони трябва да бъдат извършени множество реформи на всички нива в държавата. Те не могат да бъдат реализирани от днес за утре и затова трябва да се работи чрез правилно планиране - дългосрочно, отговорно, но стъпка по стъпка и реформа по реформа, но в правилната посока. Трябва да се вземат трудни решения и тези решения трябва да бъдат довеждани до край.

Една от най-важните реформи, за които толкова много се говори, е реформата, свързана с децентрализацията. Искаме да имаме децентрализация на правомощията и на отговорностите, искаме да има нова система на финансово преразпределение, искаме да имаме нови технически инструменти, които да са в подкрепа на децентрализацията и на повече правомощия и повече власт, но и повече възможности, на българските региони.

Процесът на децентрализацията следва да бъде задълбочен и преди всичко да бъде финансово обезпечен. Подкрепям идеята да бъде разширен обхватът на общинските данъчни приходи, да се намерят форми на допълнително финансиране на функционалните отговорности на общините. Уверен съм, че Вашата конструктивна роля в Съвета по децентрализация на държавното управление към Министерския съвет ще надгради постигнатото до момента, ще посочи ясно и ще подаде ръка за решение и аз като държавен глава съм на Ваша страна и ще работя в рамките на моите правомощия, заедно с изпълнителната власт, в подкрепа на този процес.

Скъпи приятели,

Аз и моят екип сме посветени на каузата на българските общини. Ние сме Ваш партньор, споделяме Вашите ценности и подкрепяме Вашите приоритети.  

Благодаря Ви, че работите активно и отговорно. Благодаря Ви, че сте добри стопани и представлявате държавата по най-достойния начин. Вие работите интегрирано и си сътрудничите помежду си. Благодаря Ви, че имате такава силна и за пример организация, каквато е Националното сдружение на общините, която помага на всеки един от Вас гласът му да бъде по-силен, а проектите му да се чуят.

Националното сдружение на общините в Република България винаги има отворена врата в Президентската институция и винаги може и ще подкрепим всяка полезна инициатива, която Вие считате, че е важна.

Още веднъж се обръщам с апел в този ден, в който с всеки един от Вас ще си поговорим и ще се поздравим с големия празник, а той е апел за приемственост, апел за стабилност, апел за последователност. Нека се поучим от грешките си, нека мобилизираме целия потенциал на нацията, нека заедно да изградим бъдещето си и да постигнем целта си. А тя е една и всички я искаме – една силна, единна, модерна България.

Благодаря, че се отзовахте на поканата, благодаря, че сме заедно тази вечер!