РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2013-12-02 16:57:00

Слово на президента Росен Плевнелиев на Европейския граждански дебат: „По-силна Европа за гражданите“, по повод 10-годишнината от създаването на Икономическия и социален съвет на Република България

Уважаеми президент Първанов,
Уважаеми господин Заместник-председател на Народното събрание,
Уважаема госпожо Вицепрезидент,
Уважаеми господин Президент на Европейския икономически и социален комитет,
Уважаеми господин Председател на Икономическия и социален съвет на Република България,
Уважаеми министри, народни представители,
Уважаеми господин Президент на Конфедерация на труда „Подкрепа“,
Уважаеми дами и господа,
Скъпи приятели,


Благодаря за възможността да участвам в днешния форум Европейски граждански дебат на тема „По-силна Европа за гражданите“. Позволете ми да поздравя и Икономическия и социален съвет на Република България по повод 10-годишнината от създаването му. Всеобща е оценката за значимата роля на Икономическия и социален съвет през изминалия 10-годишен период като платформа за граждански диалог в страната, като незаменим партньор на държавните институции и, при необходимост, като важен коректив за формиране на политиките за социално-икономическото развитие на страната.

През 2007 г. България направи своя цивилизационен избор да се присъедини към голямото европейско семейство и да подкрепи неговите ценности – мир, свобода, демокрация, върховенство на закона, защита на човешките права, толерантност, солидарност. Българският народ се гордее със своята богата история на народ, създал една от първите държавности в Европа и доказал, че не само вярва, но и активно защитава ценностите на силното гражданско общество.

Да си припомним как българското общество спаси над 48 хил. български евреи преди 70 години в най-тежките години на Втората световна война и във времето на Холокоста. Европейският съюз бе създаден върху руините на една разрушителна световна война, но той беше проект за запазване на мира на континента чрез силната икономическа и политическа интеграция. В резултат на усилията на европейското гражданско общество постигнахме безпрецедентен мир, обединение и икономическо развитие в демократична Европа. Връчването през 2012 г. на Нобеловата награда за мир на Европейския съюз е световно признание за неговите постижения.

Кой друг, ако не Европейският съюз, трябваше да получи тази награда, знаейки, че сме не просто само свидетели на един безпрецедентен мир и развитие на нашия континент, но и че амбицията за членство в Европейския съюз е най-важният двигател за мирното и демократично развитие – например, това, което виждаме на Балканите. България категорично застава зад силен, обединен и интегриран Европейски съюз, Европа на силното гражданско общество и на активните граждани. Важно е да възпитаваме у себе си и у децата си култура на плурализъм, като основен елемент на демокрацията, да приемаме и да сме толерантни към различните мнения или гледни точки, да се съобразяваме с решенията на мнозинството. Защото Волтер е казал: „Не съм съгласен с мнението ти, но докато съм жив, ще се боря за правото ти да го изразяваш“.

През последните години сме свидетели на вълни от спонтанни граждански протести, нарастващо социално напрежение и рекордно ниски нива на доверие в институциите, политиците в България, но и в Европейския съюз и по света като цяло. Повишава се ролята на гражданското общество. То изисква промяна в дневния ред на институциите и очаква от политиците прозрачност и прогнозируемост в управлението, отчетност, стабилни институции, отворени към гражданите и решаващи ефективно социално-икономическите проблеми.

Сега, повече от всякога, е необходим градивен социален и граждански диалог, диалог между институциите и обществото. Гласът на гражданските организации и на социалните партньори трябва да бъде чут. Обществената енергия днес е градивна. Тя не трябва да се изгуби, а да се използва за позитивна промяна, за решения и действия в полза на обществото. Това е отговорност на политиците. Тук е много важна  и ролята на Икономическия и социалния съвет, както и на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Важно е да се подкрепи и създаването на силни граждански организации като наблюдатели, като мозъчни тръстове, като коректив, като партньор. Защото бъдещето на страната и на Европейския съюз е в споделената отговорност между политиците и гражданите.

Икономическият и социален съвет на Република България е изграден така, както и Европейският съюз - на основите на солидарността, диалога и консенсуса. За изминалите десет години той ни напомня откъде тръгнахме, през какво преминахме и какво постигнахме. Българските политици и гражданското общество могат да се поздравят с най-голямото постижение, а именно членството на България в Европейския съюз. Това бе и сбъдната мечта за поколения български патриоти, които вярваха, работеха и жертваха живота си за България, като вярваха и мечтаеха България да бъде достоен член на семейството на европейските народи.

И днес, по-лесно от всякога, гражданите могат да се почувстват като част от Обединена Европа, да се възползват от възможностите, които тя създава за тяхното развитие. Постиженията са част от нашето ежедневие. Те бяха немислими преди десет години, но са факт днес. Те обаче не са даденост и трябва да се отстояват и да се надграждат. Това е пътят на интеграцията. Задълбочаването й ще доведе и до повече права и до повече възможности за европейските граждани.

Предизвикателства е имало, предизвикателства и ще има. Можем да ги преодолеем заедно, за да станем по-силни, по-добри и по-ефективни. И затова моят апел е заедно да продължим да градим нашия общ европейски дом, за да се гордеем с постигнатото и да вземем пример и да дадем заслуженото на проф. Дулевски и на Икономическия и социален съвет на Република България. Защото, проф. Дулевски, да, Вие сбъднахте своята мечта за създаването и утвърждаването на Икономическия и социален съвет като един незаменим партньор. Но и изпълнявайки своята мечта, по пътя на своята мечта, Вие подкрепихте и мечтата на българските граждани за силни и работещи институции, които са обърнати с лице към хората, с лице към бизнеса, с лице към гражданското общество, към работодателите, към хората на труда, които адресират и решават техните проблеми.

Мечтата на българите е и за консенсус, когато става въпрос за дългосрочните стратегически национални приоритети и позволете ми да Ви уверя, че българските институции ще се отнесат много сериозно в следващите месеци. Ние имаме не просто златния шанс, но имаме и дълг, тъй като предстои подписването на Споразумението за партньорство с Европейската комисия, ние сме длъжни да постигнем широк обществен консенсус по приоритетите на България до 2020 г. и по тяхното обличане и реализиране чрез инструментите на европейската солидарност, но и чрез инструментите на българската държавност, националния бюджет, заемите и различни инструменти, които ще ползваме. Всички те ще си говорят помежду си, а предпоставка за това и за интегрирания подход е и Икономическият и социален съвет на България.

Пожелавам Ви в следващите десет години да се гордеете още по-силно, защото в тези десет години, които отминаха, имаше и безоблачни години, години на широк консенсус, на силно икономическо развитие, на рекордни инвестиции. Днес е трудно. Но именно това ни прави още по-сигурни, че каквото постигнем и добрите резултати, които ще постигнем заедно, ще ни направят още по-щастливи, защото ще сме го постигнали в едни решителни и динамични за нацията времена заедно.

Благодаря на всички още веднъж за отговорната позиция. Пожелавам успех.
 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”