РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2014-01-24 13:46:00

Слово на президента Росен Плевнелиев на годишния прием за ръководителите на дипломатически мисии, акредитирани в България

Уважаема г-жо Вицепремиер,
Уважаеми г-н Министър,
Уважаеми г-н Председател на Комисията по външна политика в НС,
Уважаеми зам.-министри,
Ваши Превъзходителства,
Скъпи приятели,


Добре дошли на всички. По отдавна установена традиция, позволете ми с настъпването на  новата 2014 г. да Ви благодаря за отличната съвместна работа и за усилията, които полагате за развитието на двустранните отношения. Желая успешна и мирна година, изпълнена със здраве, лично щастие и благополучие на Вас и народите, които представлявате.  

Настъпването на Новата година е повод за равносметка и времето, в което чертаем планове за бъдещето. Вчера се навършиха две години и от началото на моя мандат. Те преминаха под знака на множество предизвикателства.

Най-тежката световна икономическа криза от 80 години насам задава дневния ред на света вече шеста година и още не си отива. Последствията от кризата не пощадиха и Обединена Европа – тежката икономическа обстановка и политическите сътресения в национален план поставят под въпрос икономическите, финансовите и политически фундаменти на много държави и основни ценности на Съюза. България не е изключение, намираме се в комбинация от кризи – политическа, демографска, икономическа и социална. 2013-та година бе годината на масови протести, на три правителства, на два парламента и година на невиждано отдавна политическо противопоставяне. За съжаление сме свидетели на ниска степен на доверие на гражданите към политиците и институциите.
2013 година несъмнено ще остане в историята като годината на гражданското общество в България. Годината, в която българите посочиха категорично проблемите в собствената си държава и поискаха тяхното решаване. Като президент, избран директно от народа, аз подкрепих гражданите в техните справедливи искания.

За съжаление, през 2013 г. политическата динамика извади реформите от дневния ред на институциите. Убеден съм, че през 2014 година с общи усилия този дефицит да бъде преодолян. Защото не временните решения ще придвижат държавата напред, а постигането на резултати по стратегическите национални приоритети. Важно е да успеем да приложим този подход по отношение на Националната програма за развитие „България 2020“, както и по Договора за партньорство с Европейската комисия за периода 2014-2020 година. Да се върнем към редица забавени реформи, като например административна, пенсионна, здравна, реформите в образованието, водния сектор, тази в  сектор „Сигурност” и други.

Ваши Превъзходителства,

Бих искал да поздравя посланик Стоидис с началото на Гръцкото председателство на Европейския съюз и да му пожелая успех в отговорната му мисия. България подкрепя акцентите в програмата на Гръцкото председателство, насочени към преодоляване на последствията от икономическата и финансова криза и предизвикателствата, произтичащи от засиления миграционен натиск.

Бих искал да благодаря за оказаната материална, финансова и техническа помощ от Австрия, Великобритания, Холандия, Словакия, Словения, Унгария, Чехия и, разбира се, на Европейската комисия, които протегнаха ръка в един труден за нас момент във връзка със засиления миграционен натиск към страната.

През месец май 2014 г. предстоят европейски избори, които ще се проведат в условия на нарастващ популизъм, радикален национализъм и масово разочарование на гражданите от политическите елити. Партии, проповядващи популистки тези и идеи, печелят все повече привърженици в редица държави членки от ЕС, поставяйки под въпрос основни европейски ценности. Резултатите от европейския вот ще бъдат ключови за развитието на Съюза. В годината, в която отбелязваме 100-годишнината от началото на Първата световна война и 25-годишнината от падането на Берлинската стена, нека си спомним какво преживяхме и какво постигнахме в Европа, да се запитаме готови ли сме да го пренебрегнем в името на краткосрочни политически дивиденти. България винаги е защитавала своята проевропейска ориентация. Вярвам, че само интегрирана Европа ще бъде силна и просперираща, с решаваща роля на глобалната сцена.  

През 2013 година, като държавен глава, реализирах 21 посещения зад граница. Програмата за 2014 г. е не по-малко амбициозна, което е важно за интеграцията на България в един бързо променящ се свят, в който никой не ни чака. През миналата година под мой патронаж отбелязахме 70-годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война. Имах възможност да запозная международната общност с този уникален подвиг на българското гражданско общество в рамките на Деня в памет на жертвите на Холокоста в ЮНЕСКО.

По същия повод, заедно с президента на Израел, открихме изложба в Брюксел, а с вицепрезидента на САЩ Джо Байдън изнесохме ключови речи във Вашингтон на 100-годишнината от основаването на Лигата срещу поругаването.

Заедно с президентите на Словакия, на Чехия, на други демокрации на славянски народи, чествахме и 1150-годишнината от Великоморавската мисия на Светите братя Кирил и Методий, като организирахме мероприятия. И съм изключително благодарен на българските институции – от Ню Йорк, през Братислава, Елванген, до София.

Участвах във важни международни форуми. Заедно с президента Барозу и с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц, отбелязахме Деня на Европа. С президента на Австрия и еврокомисаря по регионалното развитие дебатирахме „Какво сплотява Европа?“. За първи път България бе удостоена с честта да участва в срещата на  президентите от групата „Арайолуш“ на форума в Краков. Мои гости в България бяха президентите на Сърбия, Хърватия, принц Едуард, заместник-председателят на Европейската комисия, много министър-председатели, комисари и министри. Водихме активна външна политика за откриване на нови пазари за български стоки, за изграждане на отношения на доверие и приятелство.

Имах честта в тези две години, заедно с трима министри на външните работи, да работим последователно – за което съм изключително благодарен – да работим за активен политически диалог и да заздравим отношенията с държавите на Балканите. В България вярваме, че перспективите за мир, просперитет и развитие в региона на Югоизточна Европа никога не са били толкова добри. Годината бе маркирана от влизането на Хърватия в ЕС, историческия пробив в диалога Белград-Прищина и получаването от Сърбия на дата за започване на преговори за присъединяване към Европейския съюз, за което България активно съдейства. България работи усилено за изграждане на регион на стабилност и просперитет, основан на европейските демократични ценности и принципи. България е важен фактор в Югоизточна Европа. Отнасяме се отговорно към своята мисия и ще продължим да го правим, докато европейската перспектива за страните в региона не се превърне в европейска реалност.

Чрез механизмите на външната политика ще продължим да работим за свързаност и интеграция на пътните, железопътните, газовите, електропреносните, речните и други транснационални мрежи. Работим усилено за енергийната диверсификация на страната чрез строителство на газови интерконектори, както и концесия за добив на газ в Черноморския шелф на България.

България ще продължи да бъде прогнозируем партньор и добър съсед. Ще развиваме своята икономика, залагайки на финансовата дисциплина, култура на стабилност, интелигентно управление на държавния ресурс, както и на целенасочени политики в подкрепа на експорта, инвестициите и клъстерите в България.

Ваши Превъзходителства,
Уважаеми Министри,

Бих искал да Ви благодаря за Вашата активна подкрепа, добронамереност и приятелство. Нека през Новата година да продължим нашето ползотворно сътрудничество. Искам да благодаря на всеки един от вас и да пожелая на добър час и попътен вятър през Новата 2014-та година.

Благодаря!

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”