РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2014-10-16 18:49:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев на Срещата на върха на АСЕМ на тема: "Насърчаване на финансовото и кономическото сътрудничество чрез по-задълбочена европейско-азиатска свързаност"


Уважаеми президент Херман Ван Ромпой,
Ваши превъзходителства,
Дами и господа,

В нашия глобализиран свят Европейските и азиатски икономики са тясно свързани. Азия е стратегически икономически партньор на Европа. Заедно, ние представляваме повече от 50 процента от глобалния БВП, 60 процента от световното население и можем да просперираме само чрез истинско сътрудничество. Трябва да засилим нашата свързаност – по-добра инфраструктура, по-добра бизнес среда, която да е благоприятна за движението на стоки, капитали, услуги и хора и по-тесни връзки между нашите бизнес общности.

Диалогът между ЕС и АСЕАН по въпросите на свързаността, който започна през февруари тази година, е добър пример за обмен на опит и добри практики с нашите партньори от АСЕАН.
В наш интерес е да доразвием транспортните връзки. Това ще стимулира търговския обмен и икономическото сътрудничество.

За да се засили свързаността между Европа и Азия са необходими споделена дългосрочна визия и общи усилия. Регионът на Югоизточна Европа е стратегически позициониран за да може да служи на търговския обмен между Азия и Европа. Балканите вече не са зад Желязната завеса. Днес сме в мирни отношения с нашите съседи. Заедно строим мостове, магистрали, високоскоростни железници и енергийни връзки. Балканите са мост между нашите два континента, които стават все по-взаимосвързани.

Стратегически позиционирана в Югоизточна Европа, България е врата към Европа и може да се превърне в транзитен център за азиатски стоки. Като държава-членка на ЕС, моята страна предлага много благоприятни икономически условия – индивидуален и корпоративен плосък данък от 10 процента, ниски производствени цени, квалифицирана работна ръка,  свободен достъп до Европейския пазар. Много азиатски компании вече се възползваха от тази положителна среда.

България има добра репутация и е доверен партньор в цяла Азия. Ние имаме ползотворни сътрудничества с много азиатски страни. Хиляди млади хора от Азия дойдоха в България да учат и работят. Българските продукти са традиционно добре приети на азиатските пазари. България е известна в Азия като страната на розите, на най-вкусното кисело мляко, на здравословната храна, страна, която се намира на кръстопътя между Европа и Азия, с талантливи и добре образовани хора, приятелски настроена и отворена към света. България е страна, която има добро отношение към околната среда - 1/3 от територията ни е запазена в съответствие с най-високите екологични стандарти.

България е един от спонсорите на семинарите на АСЕМ по Диалогът за устойчиво развитие, които са насочени към споделяне на добри практики и инициативи между страните от басейните на реките Дунав и Меконг.

Днешната ситуация в Европа ни напомни колко сме уязвими по отношение на енергийната сигурност. Азия може да предложи алтернативни източници и маршрути за доставка на енергия.
Ние сме готови да дадем своя принос за засилване на партньорството в АСЕМ и да станем домакин на следващ Неформален семинар на АСЕМ по човешките права.

Дами и господа,

Светът, в който живеем е свят на взаимозависимост и свързаност. Това е един наистина глобален свят и предизвикателствата също са глобални. Няма нищо по-естествено от това да работим заедно, за да се справим с тези предизвикателства. Инициативи като Азиатско-европейския форум (АСЕМ) са най-добрия път напред – 53 партньори работещи заедно за едно по-проспериращо бъдеще. Днес приветстваме с добре дошли още две страни – Хърватия и Казахстан – нашите най-нови членове на АСЕМ. Няма “златна рецепта” за просперитет и устойчиво развитие. Всички ние трябва да работим, за да се модернизираме и да осигурим едно по-добро бъдеще на нашите граждани като координираме дейността си на национално, регионално и глобално ниво.

Благодаря Ви!


 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”