РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2014-11-28 17:19:00

Изявления на президента Росен Плевнелиев и на вицепрезидента на Европейската комисия и комисар по бюджета и човешките ресурси Кристалина Георгиева

РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ:
    
Добър ден. Добри дошли на всички.

За мен е изключителна чест да приветствам като наш скъп гост в президентската институция г-жа Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Европейската комисия. Разбира се, темата е ясна – планът за инвестиции, който бе обявен, един изключително амбициозен, навременен и визионерски документ. Ние приветстваме този план за инвестиции на председателя на Европейската комисия г-н Жан-Клод Юнкер. Този план цели мобилизирането на един много сериозен ресурс – около 300 млрд. евро, като допълнителни публични и частни инвестиции за следващите години в Европа.

Планът за инвестиции е една решителна стъпка за възстановяване на европейската икономика, за подобряване на инвестиционната среда и за създаване на нови работни места. През последните години в Европа и в България ние наблюдаваме траен спад на инвестициите. В българските и в европейските банки има голямо количество ликвидни средства и свободен ресурс, но няма достатъчно инвестиции. Необходимо е да се мобилизират частни инвестиции и това няма как да стане без публични инвестиции. На обществения ресурс трябва да се гледа не просто като пари за харчене, а като пари за инвестиране и преди всички като мултипликатор - държавните пари и до тях още повече пари от частния сектор. Не бива да изграждаме между едното и другото стена. Напротив, заедно в пакет ефектът ще бъде огромен. Предизвикателството е просто средствата, които банките и в момента държат, да бъдат вкарани в реалната икономика. За тази цел е необходимо, разбира се, държавата да поеме своята част от риска. Това ще отключи и допълнителна вълна на частни инвестиции. Има много дългосрочни и смислени проекти, по които може да се работи. За съжаление, в България ние не успяваме да финансираме всички качествени, смислени и дългосрочно важни стратегически проекти за България, именно поради липсата на достатъчно ресурс в бюджета, но и, бих казал, заради липсата на инструменти, с които да отключим нови възможности за финансиране и изпълняване на тези проекти.
    
Да го кажа много просто и ясно – независимо дали са магистрали, енергийни проекти, всички чакат държавния бюджет. Но държавата не може да финансира всичко. Не е редно и не е необходимо. Държавата просто може да даде от своя ресурс, така че да отключи потенциала на банките, на частните инвеститори, които да помогнат тези проекти да се случат.
    
Публично-частното партньорство, за съжаление, в България е лоша дума. А не е така. Публично-частното партньорство по света е изключително добре работещ двигател за икономическо развитие. Не е срамна дума, тя е славна дума за тези, които могат да правят прозрачно, ефективно, коректно с парите на данъкоплатците публично-частни партньорства. Затова и Европейският фонд за стратегически инвестиции за нас е една изключително навременна инициатива, която ние приветстваме. Тя ще изиграе своята ключова роля за европейската икономика, но и ще подкрепи българската икономика със сигурност. Зависи обаче от нас. Новият европейски фонд ще поеме риска да подкрепя жизненоважни и структуроопределящи проекти, като се използват и знанията на Европейската инвестиционна банка, както и нейните възможности да управлява проекти.
    
Едновременно с това обаче ние имаме и още стълбове на тази инициатива, а именно премахване на пречките, бюрократичния подход, и осигуряването на частния ресурс като мултипликатор на държавата финансиране. България разполага със сериозен брой стратегически проекти от европейско значение. За съжаление, за някои от тях ние нямаме към момента ясен източник на финансиране. Бих посочил например автомагистрала „Черно море“, бих посочил „Дунав мост 3“, „Дунав мост 4“, бих посочил скоростния път Русе-Свиленград, някои от газовите конектори със съседни държави. Трябва ли да чакаме чак отвъд 2020 г., за да може да започнем изпълнението на тези проекти?
    И тук планът за инвестиции на Европейската комисия идва точно навреме и на място. Той ще ни научи и как да правим публично-частни партньорства. Той също така ще ни помогне, за да можем да подкрепим стратегически приоритети в българската икономика – не всички, но например такива като енергийната ефективност, енергийната диверсификация, транспортната и енергийната инфраструктура, цифровата икономика. Това са и сектори, в които има огромен интерес на частния капитал, и това са и сектори, в които ние може би имаме истински мултипликатори, т. е. държавните пари да доведат до мултиплициращ ефект с още повече пари от частния сектор.

Икономиката на България, знаете много добре, е с най-ниската енергийна ефективност. Планът за инвестиции може да подкрепи стартирането на мащабна програма за енергийна ефективност в България, включително и програма за саниране на българските жилища, която е дългоочаквана от българските региони, от българските граждани и която ще има ефект на територията на цялата страна – десетки хиляди работни места, увеличаване на пазара, на стойността на имотите. Милиони българи ще спечелят от това, градовете ще изглеждат по-различни, хората ще икономисат от сметките си за ток, тези пари ще се влеят като консумация в икономиката. Ще се създадат работни места за малки и средни предприятия на територията на цялата страна, а не една ядрена централа за 10 милиарда в една определена точка на България. Не изключвам едното и другото, но енергийната ефективност е изключително важен приоритет за България и може да намери своята подкрепа и чрез плана за инвестиции.

Трябва да си даваме сметка обаче, че планът за инвестиции е един сложен инструмент и трябва да се научим да работим с него. Той не дава пари директно веднага по „екселски“ таблици на всяка една от държавите за милиарди. Той ще дава гаранции на смислени проекти, отговарящи на стратегически приоритети и проекти, които са национални и с европейска значимост и където може да се привлече и частен капитал.
    
Затова обсъдихме с вицепрезидента Георгиева реалните ползи за България на този план, обединихме се около разбирането, че трябва да сме активни, трябва да предоставим на Европейската комисия конкретни проекти, които да съответстват на стратегически приоритети. Разбира се, някои от тези приоритети вече посочих. В близките дни е необходимо да се мобилизираме. Правителството е обещало да направи работна група, това е много добре. Предстои ни много работа. Винаги съм казвал, че България, ако има готови качествени проекти, те ще намерят своята реализация. Крайно време е да ги подготвим и, разбира се, да използваме различните механизми на Европейската комисия в техния смисъл - по един работещ начин. Един е Механизмът за свързаност, друг механизъм са структурните фондове, трети са механизмите, които в момента можем да използваме през плана за инвестиции на Европейската комисия.
    
Изключително съм благодарен за днешната среща, която беше визионерска, но и много конкретна. Имаме много работа за вършене. Поемаме ясен ангажимент да подготвим няколко на брой смислени, качествени проекти, които да бъдат предоставени на Европейската комисия и, дай, Боже, България да бъде амбициозна и - дай, Боже - да видим и конкретни резултати от този нов план на Европейската комисия.

Госпожо Вицепрезидент, за мен е чест.

КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА:
    
Господин Президент,

Аз съм днес при Вас с три послания. Първото е благодарност за номинацията ми за втори мандат в Европейската комисия. Назначеното от Вас правителство направи тази номинация. Първото ми посещение в държава-членка е тук, в София, и първата ми дума е „благодаря“. Аз ще се постарая да направя всичко, което зависи от мен, да представлявам страната ни успешно, да работя за престижа на България. Както го правих в първия си мандат, така ще го правя и в този.


Второто ми послание към Вас, към правителството, към нашите граждани, че политическата стабилност в България е много ценна, много важна. В момент, в който все още Европа преживява трудности, да можем ние като страна да се обединим, да вървим напред, да използваме ресурсите на Европа в полза на нашите хора е изключително важно. Имаме правителство, имаме работещ парламент. Вие сте човекът, който обединява нацията.
    
Надявам се, че резултатите от това, че излизаме от един труден период ще бъдат видими и ние от Европейската комисия стоим с хората в България. Днес обявихме приемането на първата от новите оперативни програми - 1 млрд. евро да служат най-вече за създаване на работни места за нашите хора. Преди две седмици само се отключи програмата „Околна среда“. Надявам се, че с такъв ритъм ще усвояваме парите, които са най-важният свеж ресурс за нашата страна днес. Четири милиарда и половина евро имаме още по старите програми. Трябва да правим всичко възможно тези пари да се усвоят. Шестнадесет милиарда евро имаме по новите програми, първият милиард тръгва, да вървят и останалите.
    
Третото ми послание е, че инвестиционният план за Европа е шанс за всички ни, но той е особено шанс за страни като нашата, в която парите спят в банките, ние трябва да ги събудим. Както Вие казахте, господин Президент, това, което фондът ще направи, е да даде гаранция на инвеститорите, които се притесняват от високия риск да тръгват проекти, които сега седят в чекмеджетата, а имат потенциал. Това могат да бъдат пътища, мостове, енергийна ефективност със сигурност, дигиталната икономика, така че да може страната ни да стане по конкурентоспособна.

И действително време за губене нямаме. Ние в понеделник ще обсъждаме с Министерски съвет как точно България може да се възползва от създаването на този план. Но той не е само пари. Той е също така проекти и премахване на пречките пред тези проекти да се реализират - пари, проекти, пречки, отстранени от пътя на инвеститорите. Аз искрено се надявам, че в бъдещите си посещения в България ние ще можем да видим реализация на тези проекти. Нашите хора се умориха. Последните години на кризата много тежко ни се отразиха. Можем да вървим нагоре и напред и ще го направим най-добре, ако се държим за ръце, ако сме обединени, ако сме заедно.

Благодаря ви.

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”