РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2015-03-18 16:29:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев на церемонията за удостояването му с наградата „ERI prix“

Уважаеми г-н министър председател, скъпи Ервин,
Уважаеми г-н ректор,
Скъпи приятели,


Преди 6 г., когато започна моят път в политиката като новоизбран министър на регионалното развитие, бях поканен от теб, скъпи Ервин, да участвам на Европейския форум Вахау. Имах подготвена реч, реших обаче да импровизирам. Казах си, че честността винаги се отплаща. Тогава дебатирахме за световната икономическа криза и за политиките на растеж. Основната идея на моята реч бе, че докато почти всички говорят за растеж, правилната дума всъщност е прогрес. Тогава се обосновах, че растежът чрез „напомпване“, растежът на гърба на следващите поколения не е прогрес. За пример дадох Виенската филхармония, от която се очаква не да расте и да предлага все повече работни места, а да става все по-добра, да бъде най-добрият симфоничен оркестър в света. Като пример посочих и прекрасните вина на Абатството Гьотвайг, чиято продукция няма нужда да нараства като обем, а да подобрява още повече своето качество. Шест години след този дебат моите думи се потвърдиха. Седем години след началото на световната икономическа криза някои държави все още говорят единствено за растеж, но постигат малък напредък. Други страни членки проведоха смели реформи и постигнаха голям прогрес. Те поставиха здрави фундаменти и сега отново могат да растат. Растежът е техника, прогресът е действие, основано на ценности, политика на честност, устойчивост, на ценности, която насърчава прогреса.

В такава политика съм вярвал винаги, дами и господа, и такава политика съм търсил от първия ден на моята работа като министър на регионалното развитие. Ние постигнахме ново ниво на качеството на съвместната работа между правителство, региони и общини. Заедно с българските областни управители и кметове станахме добър отбор още от първия ден. Осъществихме нов план и стартирахме вълна на промяна. Българските правителство, парламент, региони и кметове осъществиха заедно с Европейската комисия нов план за България. От 2007 г. България е член на Европейския съюз. До 2009 г. европейските фондове бяха блокирани за българските региони и за пътната агенция. Инициирах качествена промяна. Институциите, правителството и кметовете също участваха. Резултатът беше, че стартирахме хиляди проекти, големи и малки, но всички много смислени. От 2009 г. насам за кратко време стартирахме проекти за изграждането на 300 км магистрали, 26 нови метростанции, ж.п. линии, пътища, водни проекти, първата иновационна екосистема – София Тех Парк, стартирахме 10 000 проекта за малките и средни предприятия. Реновирахме над 460 детски градини и училища в българските региони. Подобрихме множество зелени площи, паркове, детски площадки, пешеходни зони, велоалеи, тротоари и паркоместа. Милиони граждани усетиха ефекта от тези подобрения. Осъществихме проекти за облагородяване на градската среда в българските градове, за интегриран градски транспорт, регионални депа, интегрирани водни проекти и проекти за пречиствателни станции, проекти за енергийна ефективност. Ние работихме и планирахме денонощно заедно с нашите областни управители и кметове. Подобрихме значително капацитета на местните власти да изпълняват европроекти.

Действахме както на национално, така и на международно ниво. Отпушихме трансграничното сътрудничество посредством седем програми. Сътрудничеството между съседните страни е най-мощният инструмент, особено за Югоизточна Европа. Уникално е усещането да видиш как хората от пограничните региони на Желязната завеса днес изграждат заедно своето съвместно, по-добро бъдеще. Видях разликата между изолираните, забравени региони и регионите, които си сътрудничат. Гордея се с хилядите проекти на българските региони и общини, които успешно изпълнихме. Поставихме здрав фундамент и дадохме пример на всички за регионално сътрудничество и прозрачност. След като поставихме основите на регионалната инициатива и сътрудничество, можем да планираме дългосрочно нашето бъдеще.

Затова още в първите месеци на моя мандат като президент инвестирах целенасочено своето време и енергия в Националната програма „България 2020“. За първи път кметовете и областните управители участваха в процеса на дългосрочното държавно планиране. Ние синхронизирахме българските регионални и национални приоритети с европейската регионална политика. Като президент осигурих пълен политически и национален консенсус. България има ясни планове и приоритети до 2020 година, които ни водят по пътя на едно по-добро развитие. Не е ли това най-висшата идея на Европейския съюз? Всеки регион, всяка страна трябва да допринася с нейните собствени сили и разнообразие за мирна и богата Европа.

За мен регионалната политика е сърцето на Европейския съюз.  Тя води до видими резултати в регионите, води до просперитет и човешко развитие. Европейската регионална политика е силен елемент на демокрацията, защото подава ръка на гражданското общество, за да заработят институциите в региона по-ефективно и прозрачно. Гражданите очакват открити правителствени политики, прозрачност и изпълнение на смислени проекти и точно това им дава европейската регионална политика. Тя е висша форма на демокрацията, защото развитието идва отдолу-нагоре. Всички кметове, региони в Европа споделят общи ценности, приоритети и изпълняват общи проекти. Ние планираме общи коридори от Трансевропейската транспортна мрежа, енергийни мрежи, ж.п. линии, гранични контролно-пропускателни пунктове. В Европа всички са важни и за всички има перспектива - от най-богатите до най-бедните региони. Например, трите най-бедни региона в Европа са северните региони на България. Същевременно обаче това са региони с уникални природни дадености. През тях минава Дунав – реката, която директно свързва България и Австрия. Ние имаме общ приоритет, а оттам и обща цел и интерес да развием потенциала на Дунавската стратегия. Затова работим заедно за нейното прилагане. Европа ни учи да работим заедно. Сега например, ние работим заедно с нашите румънски приятели по проект за подобряване на корабоплаването по Дунав. Кандидатстваме заедно за финансиране на проекта в рамките на Connecting Europe Facility Program до 2020 г.

Спомням си как преди време на летището в Брюксел нарисувах картата на България на комисаря Хан, който тогава беше комисар по регионална политика, за да обясня важността на автомагистрала „Хемус“ и да подчертая, колко важно беше тя да бъде включена в коридорите на Трансевропейската транспортна мрежа на ЕС. Европейската комисия, в лицето на комисаря Хан, още веднъж доказа, че е надежден партньор на България. Днес се намираме в последната фаза на планиране на тази стратегически важна за страната ни магистрала. Европейската солидарност е точно там, където имаме нужда от нея.

ЕС функционира посредством своите региони и затова макрорегионалните стратегии са моделът на управление на бъдещия Европейски съюз. Макрорегионалните стратегии изграждат бъдещето на Регионалната политика на ЕС. Те са модел на управление, при който страните си сътрудничат, за да осъществят нови, общи идеи.

Напредъкът означава качество и устойчивост, базирана на ценности. Географската близост има значение, но основният обединяващ фактор са споделените ценности. Регионалното сътрудничество е висша ценност.

Уважаеми Дами и Господа,

Югоизточна Европа е регион, който е в сърцето на австрийската и българската външна политика. Убеден съм, че бъдещето на региона е позитивно. България и Австрия работят заедно за европейската перспектива на страните от Западните Балканите. Европейската интеграция е големият двигател на позитивната промяна в региона. Ние се сближаваме. На Балканите вече стени няма, „железните завеси“ паднаха. Днес се градят мостове и магистрали, в името на свързаността на хора, култури, държави, нации и в името на добросъседството, на благото и на просперитета на нашите народи.

Ако погледнем картата на Европа и Азия заедно, виждаме, че държавите от Балканите са точно в центъра, ние сме свързващият елемент! Ние сме по средата на търговските пътища между Европа и Азия. Регионалната свързаност е важна предпоставка за инвестиции в държавите от Югоизточна Европа и отваря вратите към нови пазари на изток и запад.

ЕК планира да инвестира почти 50 млрд. евро европейски структурни инструменти до 2020 г. в региона. Това означава, че средствата за трансгранично сътрудничество между страните от Югоизточна Европа значително ще се увеличат. До 2020 г. без съмнение ще видим значително подобрение и модернизация на инфраструктурата в региона. Заедно с това, регионите ще получат нова перспектива и хората със сигурност ще спечелят от това. Европейската регионална политика функционира и води до видими резултати.

Преди двадесет години всички балкански държави бяха изолирани една от друга. Днес се радваме на интеграцията. Броят на румънските туристи в България преди пет години беше 300 хиляди. Днес те са 1,5 милиона. Броят на българските туристи в Сърбия преди 10 години беше 50 000, днес те са 350 000. За последните 10 години увеличихме двустранния стокообмен между България и Румъния 10 пъти, между България и Сърбия три пъти, между България и Гърция шест пъти. Икономиките и хората се сближават. Европа на регионите функционира. Преди 10 години кметовете нямаха опит, бюджет, нямаха дългосрочно планиране и собствени инициативи. Днес всичко е различно и това е само началото. Векове наред река Дунав разделяше Румъния и България. Днес имаме стотици общи проекти на регионално и национално ниво. Преди 25 години между Русе и Гюргево имаше екологични проблеми, стачки, конфликти, противоречия – днес двата града имат общо пространствено планиране. Цифрите са положителни. Тенденцията върви само нагоре. Свързаността и интеграцията на Югоизточна Европа водят до видими позитивни резултати.

Регионалното сътрудничество функционира. Бизнесът печели от новооткрития потенциал и от разнообразието на нашия регион. Същото се случва и с енергийните мрежи. Бъдещето не идва през газовите тръби. То се крие в идеите и иновациите, за които не съществуват граници. Аз стоя зад енергийната ефективност, диверсификацията и либерализацията. Стоя зад изграждането на Европейски енергиен съюз. По този начин включваме нов мотор на интеграцията. Чрез солидарността, свързаността и енергийната ефективност даваме нови шансове на регионите. Защото газта не трябва да бъде оръжие, а стока, която се търгува свободно и на конкурентни цени.

Колкото сме по-свързани и по-диверсифицирани, толкова повече инвестиции ще има в нашия регион. Като президент се радвам на всяка фабрика на Балканите, независимо от страната и региона, в които се намира. С нашите румънски приятели дълго време се стремяхме към инвестиции в автомобилния сектор. Сега се радваме на големите фабрики на „Форд“ и на „Рено“ в Румъния, защото и България има ползи от тях. Над 15 поддоставчици на автомобилни компоненти заработиха близо до границата. Благодарение на сътрудничеството развихме общи клъстери – банки, финанси, застраховане, туризъм, телекомуникационни оператори, автомобилна индустрия, производство на храни, земеделие, фармацевтика и индустрии, свързани с човешкото здраве. Ние вече инвестирахме заедно в много направления.

Скъпи приятели,

Аз се гордея, че живея в Югоизточна Европа, че съм част от позитивната промяна, която се случва. Гордея се, че имам шанса да живея в исторически времена както за моята държава, така и за региона и Европа като цяло. Промяната е позитивна, тя се случва бързо. Регион като Балканите, който беше символ на всичко лошо в продължение на стотици години, днес дава рецептата за това как могат да се решават културни, етнически и религиозни конфликти. Истинският двигател на тази позитивна промяна е нашето общо европейско бъдеще. Общата ни работа се илюстрира добре от една австрийска поговорка, която гласи: „Който ти помага навреме, той ти помага двойно“. Ние оставаме посветени на този позитивен процес!

Днес, когато Европа е застрашена повече от всякога, след Втората световна война, трябва  да се замислим защо и ние сме част от това семейство. Днес някои политически сили се опитват да съпоставят икономическата изгода с основните принципи на демокрацията и мира и да ги противопоставят. Ние, българите, добре познаваме не само собствената си история, но и тази на Европа през 20-и век. Ние сме наясно, че мирът, човешките права, демокрацията и правовата държава стоят над всичко.  Без тях икономическо развитие е невъзможно. Агресията и насилствената промяна на граници в Европа не носят по-добро бъдеще.

Евроскептицизмът, антиевропейската реторика и апатията са огромна заплаха за европейската интеграция. Повече от всякога нашият общ Европейски съюз се нуждае от допълнителна доза доверие, с която да се противопоставим на популизма и национализма. Не бива да гледаме на Европа като източник на фондове, а като система от ценности и демократични правила. Основната идея за единство и обединение е уникална. Тя продължава да вдъхновява силно и до днес и да служи за пример по целия свят. Европейският съюз даде на народите на Европа общо пространство за живот и работа, общ пазар и възможност за силен глас и влияние на световната сцена. Европейският съюз е най-доброто от всичко, което Европа опита и преживя през последните десетилетия. Ние искаме завинаги да оставим в миналото времето на изолираните държави и политическите репресии.

Не трябва да се забравя, къде беше България преди 18 години. Във времето на банковите фалити, на опашките за визи, на опашките за хляб и мляко, ние поехме по нашия път на европейска интеграция. Днес сме част от модерния свят. Малка, но отворена икономика, част от огромния общ европейски пазар, където човек може да е успешен с добро образование, професионална работа и иновативни идеи. Ползите от европейската интеграция за България са видими и от сега нататък ще се мултиплицират. Европейският съюз не е удобно извинение за национални неуспехи. Европейският съюз е уникален и иновативен проект на бъдещето. Европейският съюз е платформа за развитие за държави, региони, градове и за гражданското общество.

Преди една година имах честта да участвам в телевизионния дебат „Фокус Европа – Диалог на регионите“, заедно с теб, скъпи Ервин. Тогава произнесох и реч в Дипломатическата академия във Виена на тема „Югоизточна Европа: пътят напред“. За съжаление това се случи в момент на силно противопоставяне между Европа и Русия. Аз бях един от първите европейски политици, който определи Украинската криза категорично и с ясни думи като геймчейнджър в Европа. Историята на Европа рискува да бъде разглеждана като „преди“ и „след Крим“. Съществува реална опасност светът да бъде тласнат трайно към политики на 19-и век, за които са характерни великите сили и периферията. Това са теми, които определят нашето бъдеще – дали ще се намираме в периферията на ЕС или „в сърцето“ на процесите на евроинтеграция, дали Балканите като наш общ дом ще продължат курса на мирно и демократично развитие или също ще бъдат трайно дестабилизирани.

Аз категорично съм против идеята за Европа на две скорости и срещу лансираната отново от Русия политика на „велики сили“, които да решават съдбите на малките, слабите и намиращи се в периферията, съгласно своите интереси. Като президент работя за един по-силен и интегриран Европейски съюз, който е единственият шанс на всяка една държава-членка, също да бъде фактор на глобалната сцена.

България е незаобиколим фактор в Югоизточна Европа. Ние сме пример за държавите от Западните Балкани. Балканите се променят, свободното движение на хора, стоки и услуги поощрява бизнеса и културния обмен и създава нови регионални партньорства и приятелства. В региона обаче, все още съществуват рискове, които се задълбочават от кризите на Изток и Юг. Само заедно можем да гарантираме сигурността си. Сигурността струва пари, свободата обаче е безценна.  Всички държави в региона искат да бъдат демократични. Демокрацията обаче не може да бъде инсталирана. Тя е процес, при който всяка крачка има значение. Ние сме задължени да бъдем активни и взискателни и да извоюваме мястото, което ни се полага. Имаме доброто местоположение, красива природа, богата история, ниски данъци. Това не е достатъчно. Свободният пазар и конкуренцията са в ход. Никой няма да ни чака. Нужни са добро управление, модерна инфраструктура, ефективни институции, правила за всички.

Само заедно и обединени можем да постигнем повече и да бъдем успешни, както в ЕС, така и на Балканите. Нито една държава сама, дори и най-силната, не може да бъде конкурентоспособна и достатъчно стабилна в един свят на глобализацията. Ние сме изправени пред предизвикателства, към които трябва да се пристъпва с общи усилия, познания и ресурси. Глобализацията изисква регионални съюзи. Регионите са здравият фундамент на Европа като глобален играч.

България вярва в интеграцията като двигател за развитие и се приспособи към глобализацията. Дори малка икономика като нашата успя, Русия за съжаление и до този момент не го направи. Ако Русия не предпочете модернизацията и интеграцията, може да изпадне в самоизолация. Ние вярваме в интеграцията, за съжаление днешна Русия не вярва в тази ценност.
Уважаеми дами и господа,

Българският народ е единен по отношение на геополитическата ориентация на държавата ни, както и по отношение на ценностната система, към която принадлежим и за която е символ ЕС. Европейският съюз не е външна политика за България, той е нашето семейство.

Проведените наскоро Европейски избори бяха най-важното. Демократично, масово събитие в историята на Европа до днес. Аз съм горд, че българският народ каза „не“ на евро скептицизма и на антиевропейската реторика. Българският гласоподавател каза „да“ на европейската интеграция и даде допълнителна доза доверие на общия ни европейски проект. България е от много малкото държави-членки, които не изпратиха анти-европейци в Европейския парламент.

Скъпи приятели,

Европа функционира. Тя е уникален проект. Европа на регионите, Европа на хората, на мира и солидарността.

Големият въпрос днес за мен е: Дали поколението, което разруши Берлинската стена, 25 години по-късно ще построи нова стена? Стена, която ще разграничи Изтока от Запада, ще раздели периферията от центъра, старите от новите, богатите от бедните държави-членки? Надявам се, че ще навлезем в нов стадий на интеграцията, а няма да изградим нова изкуствена стена. Защото само обединена Европа, може да бъде Европа на мира, Европа на сътрудничеството, Европа на регионите.

Благодаря Ви за вниманието!




 

ОЩЕ ОТ РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

5 октомври 2024 | 20:08
5 октомври 2024 г., Самуилова крепост край село Ключ, община Петрич

30 юни 2024 | 18:06
30 юни 2024 г., Патриаршеска катедрала “Св. Александър Невски”