РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2015-11-30 17:38:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев на 21-вата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата

Уважаеми господин Генерален секретар,
Ваши Превъзходителства,
Дами и господа,


Днес сме тук, за да подкрепим споразумение, което ще ограничи измененията в климата до 2 градуса по Целзий, и ще доведе до успешен край две десетилетия на интензивни преговори. Това споразумение, също така, ще катализира трансформацията на световната икономика.

През последните няколко години цената на „чистата енергия“ намаля значително, докато нашата способност да ограничим потреблението на енергия се увеличи. Сега борбата с климатичните промени е не само наше морално задължение, но има и изключително важно икономическо значение за свeта.

Борбата с глобалното затопляне изисква да променим начина, по който живеем и работим. Трябва да преструктурираме нашите икономики, като изоставим ресурсно-интензивните модели на производство от миналото. Всички страни трябва да допринасят за намаляване на парниковите емисии, но те също така могат да извлекат ползи от икономическите възможности, които нисковъглеродната икономика създава.

Новият модел на икономически растеж не трябва да се превръща в  привилегия за развитите страни. От него трябва да могат да се възползват и по-бедните региони в света, на които да донесе светлина, здраве и образование за всички. Развитите държави трябва да подпомагат развиващите се с трансфер на ниско-въглеродни технологии, инвестиции и търговия.

Моята страна, България, е благословена с голямо разнообразие от „чисти“ енергийни ресурси. Ще ги използваме по най-добрия начин. Като работим заедно със съседите ни от Югоизточна Европа, можем значително да допринесем за изпълнението на целите на европейската енергийна и климатична сигурност и за споделената ни мисия, свързана с глобалния климат.

Като горд член на ЕС, България подкрепя активно политиката за отворен Енергиен съюз, който да приобщи и държави, извън своите граници. Енергийната ефективност, достъпност и диверсификацията са от ключово значение за устойчивото развитие. Българското правителство изпълнява приетия Третия национален план за действие по изменение на климата, за да се ускори икономическото и обществено преструктуриране. Започнахме амбициозна програма за национална енергийна ефективност. Горди сме, че България успя да постигне Целите за 2020 г. по отношение на възобновяемите енергийни източници, седем години по-рано. Вече увеличихме дела на възобновяемата енергия, като постигнахме 20 процента от енергийния микс. Успяхме да намалим парниковите емисии с 20 процента и увеличихме енергийната ефективност с 20 процента. Опазването на нашите екосистеми и биоразнообразие е от важно значение за смекчаване на последиците от климатичните промени. България е водеща страна в Европа, тъй като една трета от нейната територия е защитена от най-високите в света стандарти за опазване на околната среда, като част от общоевропейската мрежа Натура 2000.

Поставили сме си високи цели и трябва да ги изпълняваме. Целта на ЕС за 2030 г., която споделяме, ни задължава да намалим парниковите емисии с 40 процента. Новото глобално споразумение върху климатичните промени трябва да засили системата за прозрачност и отчетност. Необходимо е да се установят общи правила и процедури за текущо отчитане и оценка, които да ни дадат възможност да установим дали заложените цели за намаляване на емисиите се постигат.

Дами и господа,

Преди два месеца приехме Целите за устойчиво развитие до 2030 г. – един план за действие за хората, планетата и просперитета. Поехме ангажимент да работим неуморно за цялостното му изпълнение. Днешната среща е важно изпитание. Нуждаем се от спешни и координирани действия, за да гарантираме бъдещето на човечеството и на нашата планета.

Бъдещето е безценно, но въглеродните емисии не са. Днес трябва да решим как ще платим тази цена, защото залогът е утрешният ден.

Благодаря за вниманието!