РЕЧИ И ИЗЯВЛЕНИЯ

2016-04-21 18:09:00

Изказване на президента Росен Плевнелиев на тематичния дебат на високо равнище на Общото събрание на ООН за постигането на целите за устойчиво развитие

Г-н Председател,
Ваши превъзходителства,
Дами и господа,


През септември миналата година приехме един наистина трансформиращ нов Дневен ред за устойчиво развитие – историческо постижение и важна стъпка напред в усилията към създаването на свят, в който всички хора живеят в благоденствие, мир и достойнство. Свят, в който „никой не е изоставен“ и се съблюдават човешките права на всички хора. Приемането на Дневния ред беше само първата стъпка. Сега всички ние трябва да адаптираме националните стратегии за развитие, за да изпълним тези нови ангажименти.

Напредъкът в постигането на Целите за устойчиво развитие ще зависи от изпълнението на три стъпки: предприемане на действия на национално ниво, подпомагане на най-уязвимите държави и изграждане на по-силна ООН чрез активно ангажиране в тези усилия на всички заинтересовани участници.

България вече е започнала процеса по изработване на механизъм за национално прилагане на Дневен ред 2030. Подготвяме своята Национална програма за развитие “България 2030” с активното участие и на гражданското общество, бизнеса, младите хора, академичните среди и медиите. Обръщаме специално внимание на образованието, високите технологии и иновациите. Стремим се към развитието на зелена и енергийно ефективна икономика, която съхранява околната среда.

Един от начините за постигане на това е чрез запознаване на младото поколение със значението на устойчивото развитие. От септември 2015 г. много български училища работят заедно с УНИЦЕФ за изпълнението на проект, озаглавен “Най-големият урок в света", насочен към запознаване на децата с Целите за устойчиво развитие. Като Президент аз съм горд, че българските ученици и учители проявяват значителен интерес към тази инициатива.

Въпреки това, само националното изпълнение не е достатъчно. Ако искаме да постигнем Целите за устойчиво развитие, трябва да обърнем повече внимание и на най-уязвимите хора и народи. Официалната помощ за развитие трябва да е насочена към овластяване на хората и осигуряване на тяхната самостоятелност. България участва активно в усилията на Европейския съюз и на международната общност в по-широк план за подпомагане на тези, които най-много се нуждаят от помощ. Предоставяме хуманитарна помощ и помощ за развитие на региони, засегнати от конфликти и политическа нестабилност. Подкрепяме също така образователни, здравни и икономически проекти в Западните Балкани и Черноморския регион.

Овластяването на хората е ключов аспект на устойчивото развитие, но не трябва да забравяме и околната среда. Отличен инструмент за справяне с предизвикателствата по отношение на климата чрез колективни действия на всички нива е Зеленият фонд за климата. През 2015 г. България предостави финансов принос за Фонда.

Третата важна стъпка към постигане на Целите за устойчиво развитие включва изграждането на една по-силна и по-съгласувана система за развитие на ООН чрез укрепване на нейната прозрачност, резултатност и ефективност на разходите. Панелът на високо равнище по хуманитарното финансиране, съпредседателстван от Европейския комисар по бюджета и човешките ресурси г-жа Кристалина Георгиева и Негово Кралско Височество Султан Назрин Шах на Перак даде безценен принос в тази посока.

Дами и господа,

Докато работим за изграждането на новия устойчив модел за развитие, не трябва да забравяме за кого всъщност са предназначени Целите за устойчиво развитие – децата. По време на междуправителствените преговори по изработването на Дневен ред 2030 България работи активно за интегрирането на човешките права на децата във всички аспекти на развитието, поставяйки децата в центъра на Дневния ред. И вече виждаме резултати. През април тази година в София беше лансирана новата Стратегия на Съвета на Европа за правата на детето. Софийската стратегия беше приета в рамките на българското председателство на Съвета на Европа.

Дами и господа,

Време е да се предприемат действия. Трябва да мислим природосъобразно, да действаме отговорно и да променим подхода си, ако искаме да постигнем целите, заложени в Дневен ред 2030 и да завещаем на бъдещите поколения една „зелена“ и просперираща планета.

Благодаря, г-н Председател!