ИНТЕРВЮТА

2014-11-25 12:38:00

Интервю на президента Росен Плевнелиев за в. „Кронен Цайтунг“, Австрия

Президентът на България Росен Плевнелиев (50 г.) създава собствена строителна фирма преди 25 години и оттогава е напълно незасегнат от корупционни скандали. Затова и беше избран за президент.

Българският президент и приятел на Австрия Росен Плевнелиев (50 г.) с неопетненото си име се издига много над репутацията на страната си. Избирането от българския народ на успешния строителен предприемач, създал фирмата си веднага след падането на комунистическия режим преди 25 години, се възприема като знак за това колко е омръзнала досегашната ситуация на българите. Кристиан Хауенщайн, редактор на „Кронен Цайтунг“ проведе следното интервю с Росен Плевнелиев, който поддържа интензивни контакти с политическите и икономическите среди на Германия и Австрия.


- Г-н Президент, Вие често идвате в Австрия, какво Ви свързва с нашата страна?

Росен Плевнелиев: България цени високо активния политически диалог с Австрия, който допринася за отличното състояние на двустранните ни отношения, сътрудничеството по въпроси от европейските и международни теми. Връзките между нашите две страни имат трайни и дългогодишни традиции. Те водят своето начало от 1879 г., когато Австро-Унгария става една от първите държави, които изпращат свои дипломатически представители в младото Княжество България.

Освен това ще отбележа и интензивните отношения в търговско-икономическата област. Въпреки тежката икономическа обстановка в Европа, през 2013 г. двустранният стокообмен достигна 1,1 млрд. евро, а Австрия е най-значимият чуждестранен инвеститор в България с размер на инвестициите от близо 6 млрд. евро. 

Страната ни проявява интерес и към прилагането на модела на дуалното професионално обучение в Австрия. В същото време десетки български студенти получават своето образование в Австрия. Вярвам, че тези млади хора са гарант за бъдещето на нашите двустранни отношения като близки европейски партньори.

- На 5 октомври в България имаше избори, а на 27 октомври се конституира парламентът. Кога смятате, г-н Президент, ще има ново правителство? И възможно ли е да има широка коалиция, както в Австрия?

Росен Плевнелиев: В България усетихме по най-тежкия възможен начин до какво води политическото упорство. Знаем какво е безкрайна въртележка от конфронтация, принизяване на институциите и ерозиране на цялата политическа система. Аз се надявам, че този тип политически отношения са вече зад нас.

- България е една от най-бедните страни членки на ЕС. Кои са най-важните икономически и обществени предизвикателства за България?

Росен Плевнелиев: Гордеем се, че сме членове на европейското семейство, но не можем да изтрием миналото си и всички проблеми, пренесени от него. Политическата нестабилност ни даде ясни сигнали за това какви са основните проблеми в държавата. Това са ниското доверие в институциите и сливането на политически и икономически интереси по високите етажи на властта. В тази връзка основните предизвикателства пред нас остават заздравяването на демократичните устои на страната, утвърждаване на правовия ред.

- Според Центъра за изследване на демокрацията в Европа, почти всеки трети пълнолетен българин подкупва с пари или подаръци публичната администрация. Това показва, че България е най-корумпираната държава в ЕС. Какво според Вас може да се направи срещу това?

Росен Плевнелиев: Ако анализирате данните на Европейската сметна палата, ще разберете, че България изобщо не е най-корумпираната държава в ЕС. Корупцията днес е генерален проблем на съвременната държава. Това не е чисто български феномен. Но едно е сигурно – нужни са силни и отговорни институции, нужно е върховенство на закона, но реално, не само на хартия. Ако сравним как изглеждаше България преди четвърт век с България днес, ще видим колко много се развихме. Сега имаме публичност, имаме закони, които, ако ги спазваме, ще ограничим това вредно явление.

- Украйна, също както България и Русия, е черноморска държава. Същевременно България почти изцяло зависи от руски газ. Г-н Президент, как оценявате руско-украинския конфликт и какви решения виждате?

Росен Плевнелиев: България винаги ясно е заявявала своята подкрепа за суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна. Анексирането на Кримския полуостров от Руската федерация беше грубо нарушение на международното право. България е една от най-зависимите държави членки на ЕС от доставките на руски газ. Всички помним добре газовата криза през зимата на 2009 г. Българската икономика натрупа загуби в размер на стотици милиони евро. Затова диверсификацията на източниците и маршрутите на доставка на природен газ са наш основен приоритет. Активно подкрепяме реализирането на  проектите в рамките на Южния газов коридор и изграждането на „Южен поток“, стига те да са в съответствие с европейското законодателство.