ИНТЕРВЮТА

2016-01-26 14:01:00

Росен Плевнелиев: Един президент се познава по действията, I част

Водещ: Добър вечер от „Дондуков“ 2. За втора поредна година президентът Росен Плевнелиев е готов да отговаря на вашите зрителски въпроси. Здравейте, господин президент. За първи път допускате телевизионен екип във вашия кабинет от началото на мандата ви.

Росен Плевнелиев: Добър вечер. Да, така е. знаете, че обещах като държавен глава да отворя президентската институция за гражданите. Ето това е едно от доказателствата. Досега не е правено интервю в личния работен кабинет на държавния глава. Днес го правим. Благодаря за това.

Водещ: И аз ви благодаря за това, че отваряте кабинета си. Веднага ми грабнаха погледа две картини не на кой да е, а на Златю Бояджиев. Страхотни са. Тази, между впрочем, със стадото и неговите водачи, някакви аналогии да ви хрумват?

Росен Плевнелиев: Да. Трябва да бъда честен и да ви кажа, че неведнъж тук сме се събирали в различни формати с политически лидери на страната и всеки един от тях е задавал въпроса, наскоро си спомням и с Бойко Борисов седяхме тук и казвам: добре де, това е народът, кой го води, как го води, как го води, добре ли го водим, в правилната посока ли го водим? Тази картина има своя дълбок смисъл и аз вярвам, че българският народ е мъдър, той усеща, когато посоката е правилна и когато не е.

Водещ: Кои са водачите на народа ни, според вас?

Росен Плевнелиев: Тези, които той сам си избере. Гордея се, че съм пряко избран от народа президент на България и до последния ден ще му служа.

Водещ: Добър лидер ли сте?
 

Росен Плевнелиев: Трудно може един политик да даде сам оценка. Историята дава най-обективната оценка. А историята казва, че следващото поколение дава обективната историческа оценка. Но, ако трябва аз да дам оценка за себе си, бих казал: по-добре питайте народа.

Водещ: Добре. А народът знаете ли какво ви пита най-много на страницата на „бТВ Новините“ във Фейсбук и през последните дни на сайта на бТВ? Най-често задаваният въпрос, господин президент, е ще се кандидатирате ли за втори президентски мандат? Пита ви Мариана Няголова.

Росен Плевнелиев: За да бъда честен към народа, ще кажа - не е време. Наистина не е време да обявявам. Знам, че много хора ще кажат: това вече го обяснявахте, чухме го. Наистина не е време. И не защото политическите партии не биха могли да влязат в предизборна битка. Но аз не искам това да се случи. Като държавен глава категорично твърдя, че 2016 година трябва да бъде годината, в която имаме възможност да свършим много смислена работа. И всеки, който отсега влиза в предизборна…

Водещ: Кога? Кога според вас му е времето да кажете своята заявка или липсата на такава за втори управленски мандат?

Росен Плевнелиев: Има и добра традиция. Вижте предишните президентски избори. Тогава имахме 17 кандидатури и всички те се появиха и бяха публично оповестени в периода от юни до септември месец. Спомням си много добре, че първата кандидатура беше на госпожа Кунева от средата на юни 2011 година. Има дълбока логика в това. Коя политическа партия днес е извадила своя кандидат? Няма такива. Защото народът очаква не цяла година да правим избори, а очаква смислени действия.

Водещ: Тоест да разбирам, че през юни сте готов да кажете своето решение дали искате втори мандат на „Дондуков“ 2 или не?

Росен Плевнелиев: Категорично твърдя, че лятото е времето, когато трябва да се каже кой, кога и как ще се кандидатира. Но, понеже вие ми задавате толкова директен и ясен въпрос, ще кажа, че не по-късно от края на юни месец е добре да се излезе с ясна позиция. Лично аз това, което ще направя – ще изляза пред обществото и ще кажа в прав текст защо.

Водещ: Господин президент, аз разбирам позицията ви, но от уважение към зрителските въпроси трябва да задам още няколко подобни такива. Ето, например Теодор Спасов ви пита: „Ако ГЕРБ не ви номинира, бихте ли се кандидатирали за независим кандидат-президент“?

Росен Плевнелиев: Народът знае много добре, че аз и не бях член на ПП ГЕРБ. Получих тяхната подкрепа. Но, ако си спомняме, на изборите през 2011 година, които бяха 2 в 1, на изборите за кметове и за общински съвети в България, гласовете за ПП ГЕРБ бяха около 1 милион. Същевременно на президентските избори, които бяха 2 в 1, в същия ден се проведоха, аз като държавен глава получих подкрепата на около 1 750 000 български граждани. Благодаря на ПП ГЕРБ за доброто сътрудничество, за подкрепата, за това, че те ме номинираха, но и аз с действията си доказах, че съм един надпартиен президент, а и получих много широка подкрепа. Така продължавам и да действам. Чувам всички – от левия, от десния спектър, работя с всички.

Водещ: Да разбирам ли, по повод думите на премиера Бойко Борисов, който каза, че ГЕРБ не е свалил доверието си към вас и може отново да ви издигне, че по елегантен, дипломатичен начин му благодарите за вниманието?

Росен Плевнелиев: Един президент се познава не по това какво казва, а по действията. По действията вече четвърта година и мен ще ме познаете. Аз не съм този президент, който на всяка цена ще отиграе всяка политическа ситуация. Гледам много по-дългосрочно на нещата. Ще кажа още нещо много ясно – нямам никакво намерение, абсолютно никакво намерение, когато приключа да служа на народа като държавен глава, да се връщам в политическа партия, да правя друга политическа партия. Това ме прави по-различен президент. Гледам дългосрочно, работя с всички.

Водещ: И мисля, че зрителският интерес ще бъде удовлетворен, ако ми кажете също толкова конкретно, както досега, кои са условията, които трябва да се случат, за да поискате втори президентски мандат?

Росен Плевнелиев: Заявих ясно пред българския народ, че за мен най-важен е не рейтингът и не политическото отиграване на една или друга ситуация, а смисълът на това, което правя. Аз виждам дълбокия смисъл на това, което правя. Чувствам се полезен на народа и обществото. Свършихме много работа през тези 4 години - безспорно един много труден период на извънредна нестабилност. Когато за себе си преценя, че мога да бъда полезен, че мога да продължа напред на максимални обороти, че това ще помогне на нацията - това ще бъде решение, което е не просто субективната оценка на един политик, а добре обосновано -  аз ще изляза и ще кажа. Същевременно най-важното е да бъдем искрени, да бъдем честни в политиката. Излизаш и казваш.

Водещ: Добре. Много любопитен момент – попаднахте в рекламната кампания на кандидата на Демократическата партия за президент на САЩ госпожа Хилари Клинтън. Тя, между впрочем, поиска ли разрешение от вас да ви включи в този рекламен клип или?

Росен Плевнелиев: Това е предизборен клип и то не на кой да е, а на един от кандидатите за бъдещ президент на САЩ с най-голям шанс за успех, и когато в този клип ние видим български държавен глава, и когато си даваме сметка, че този клип ще се гледа от милиони хора по планетата, че той ще се анализира секунда по секунда, той е обмислен секунда по секунда, когато е правен, за мен е трудно и с известна доза скромност ще кажа, че не е добре да давам лична оценка на това решение. Но категорично твърдя, че това е добре за България. Това най-малкото е една добра реклама.

Водещ: Почувствал сте се приятно със сигурност. Това е комплимент, нали така? И то не от кой да е.

Росен Плевнелиев: Считам се удовлетворен, че като политик и на международната сцена съм получил едно признание.

Водещ: Тя, обаче, с леви убеждения, вие – с десни.

Росен Плевнелиев: Вижте, американските леви убеждения са много по-различни от лявото в България. Така че ще спра дотук.

Водещ: Добре. Зрителски въпрос: „Господин президент, мислите ли, че през изминалите четири години бяхте президент на всички българи“? Добавям към зрителя, позволявам си, въпроса и как приемате критиката на вашия вицепрезидент Маргарита Попова, че президентската институция е допринесла за разделението между българския народ? Чувствате ли вина за това?

Росен Плевнелиев: Чувствам се като президент на всички българи и действам като президент на всички българи. И действах като президент на всички българи, когато излязох и казах позицията си много ясно по казуса с назначаването на един медиен олигарх за шеф на ДАНС, когато имах смелостта да сваля доверието си пред целия народ от министър-председателя и двамата лидери на политически партии. Действах като политически лидер на всички българи тогава, когато излязох с ясна позиция по украинската криза. Действах като президент на всички българи тогава, когато стартирах общонационално допитване. Радвам се и се гордея, че в моя мандат има не един, а два референдума. Действам като президент на всички българи и подкрепям активното гражданско общество. Ще го кажа много ясно – да си президент на всички българи не означава да действаш така, че да си харесван от всички българи. За мен да бъдеш президент на всички българи означава да имаш принципна позиция и да я отстояваш. Можем много дълго да спорим за изявленията на вицепрезидента, не по всички позиции ние сме на едно и също мнение.

Водещ: Тук с това не сте съгласен, че като президент сте разделяли обществото през изминалите 4 години, с Маргарита Попова?

Росен Плевнелиев: Категорично заявявам, че като президент аз работя и действам като държавен глава на всички българи, примерите са много.

Водещ: Добре. Нека сега да чуем оценка за вашата работа от двама президенти и един бивш министър-председател.

ВИДЕО

Водещ: И така, г-н президент, президентът Първанов ви вижда като безличен, слаб, неуспешен президент, остър е в критиките си към вас. Как ги приемате?

Росен Плевнелиев: Като държавен глава аз пазя добрия тон. И не сте ме чули да кажа нещо лошо срещу някой от президентите на България. Но съм съгласен с него, в последното си интервю той каза, че ние с президента Плевнелиев сме много различни и на нас ще ни трябват няколко телевизионни интервюта, за да обясним разликите си. Така е, да, ние сме много различни.

Водещ: Толкова ли е голяма разликата?

Росен Плевнелиев: Да. И това не е непременно лошо за българския народ. Нека президентите да бъдат различни. Президентът Първанов назначи маса агенти на Държавна сигурност в администрацията, аз не пратих нито един посланик. Едно спазено обещание. Той работеше за Голям шлем, аз работя за енергийна ефективност, енергийна диверсификация и енергийна либерализация. Президентът Първанов, както и вицепрезидентът Маргарита Попова излизат и казват националния интерес, социално отговорната държава. Съгласен съм, прекрасно. Хайде да видим какво правим в защита на националния ни интерес и на социално отговорната държава.

Водещ: Тук е много деликатен моментът как в един лагер подредихте Маргарита Попова с Георги Първанов.

Росен Плевнелиев: Вижте, на последната пресконференция, която имахме в края на четвъртата година от мандата някак си между другото чухме от вицепрезидента „какви са тези евроатлантически ценности“, националният интерес. Аз питам много просто нещо. Та нима националният интерес, най-висшият национален интерес не е да има мир? Та нима най-висшият български национален интерес не е да има върховенство на закона? Ако ние искаме да има мир и ако искаме да има върховенство на закона, това минава през ясната оценка как да ги постигнем. За да постигнем мир и за да постигнем върховенство на закона, това е възможно само през достойното членство на България в ЕС и НАТО. Аз не виждам никакво противопоставяне. Защото това са висшите ценности на ЕС, Европейският съюз като институция е създадена като съюз за мир.

Водещ: Г-н президент, това, че сте различни с Георги Първанов, според мен е абсолютно нормално, но добре ли беше за президентската институция, че сте толкова различни с Маргарита Попова?

Росен Плевнелиев: Вижте, ние в крайна сметка не сме се събрали тук, за да се харесваме, а да вършим работа. Хубаво е, че президентът и вицепрезидентът са различни, но мога да гарантирам също така, че има работна атмосфера, всеки един от нас върши добре работата си.

Водещ: Не прекрачвате рамките на добрия тон.

Росен Плевнелиев: Абсолютно. И това е нормално. Вижте, българският народ иска да види институционална култура. Различни сме, но същевременно институциите трябва да се уважават.

Водещ: Добре. Зрителски въпрос: „Г-н президент, посочете ми поне едно решение, което сте взели сам, без натиск, без съвети или препоръки от други хора, сам самичък.“

Росен Плевнелиев: О, аз бях сам много пъти. Аз бях сам в казуса „Марковска“, когато всички други просто си замълчаха. Аз бях сам тогава, когато беше излъчен един медиен олигарх за председател на ДАНС, никой друг, аз бях сам…

Водещ: За втори път го назовавате. Стиска ли ви да му кажете името в национален ефир?

Росен Плевнелиев: Не, вижте, аз посочвам много ясно: един медиен олигарх, който беше избран за шеф на ДАНС. Хората са наясно. Аз бях сам и когато трябваше да се даде ясна и категорична оценка за случващото се в Украйна, за случващото се, ако щете, и съвсем наскоро с редица реформи в България. Понякога се чувствам сам, давам друг пример, когато България беше атакувана с невиждани досега по обем кибератаки. Беше атакувана не само президентската институция, но и Министерския съвет, летището, Централната избирателна комисия. Атаките срещу българските институции са атаки срещу българската държава. Но това бяха атаки и в ден на референдум, тоест това са атаки срещу българската демокрация. И защо само аз трябваше да говоря за тези кибератаки в България? Защо няма дебати в Народното събрание, специална комисия кой, защо инициира тези атаки срещу българската демокрация и българската държавност? Та нима е добре да мълчим тогава, когато ни атакуват?

Водещ: Защо се чувствате толкова сам?

Росен Плевнелиев: Посочих примери, в които съм бил сам. Тогава нито един политик не е излязъл и не е имал позиция. Странно защо, за мен.

Водещ: Дори премиерът?

Росен Плевнелиев: Чухте ли ги по отношение на кибератаките който и да е от политическите лидери на България да излязат и да кажат нещо? За мен това е странно. Но както и да е. Ето това е спецификата – държавният глава е независим. Той действа по съвест, дори и когато е сам, той не бива да мълчи, той трябва да говори. За да посочи проблемите. Те трябва да бъдат назовавани. Ние имахме сериозна кибератака срещу България. Тя трябва да бъде предотвратена като се изграждат способности затова.

Водещ: Само след минути ще говорим в детайли за отношението ви към Русия, което между впрочем, получава силни критики от нашите зрители, които задават въпроси към вас. Но преди това, според мен, по-важната тема, която също безкрайно много вълнува хората, и това е, господин президент, справедливостта или бих казала по-скоро липсата на справедливост у обществото ни? Така че нека да видим сега един репортаж с много конкретни въпроси към вас.

ВИДЕО

Водещ: Господин президент, как ще отговорите на Галя Горанова, изгубила сина си, но не получила справедливо наказание за убиеца на детето си?

Росен Плевнелиев: Това е голямата тема и вие показахте два от хилядите случаи в държавата, които освен че трябва да ни натъжат, трябва и да ни мобилизират. Голямата тема за справедливостта може да намери своето развитие през 2016 г. Зависи и от Народното събрание, зависи и от институциите, зависи и от съдиите, и от прокуратурата, зависи от всеки един от нас. И за мен 2016 г. трябва да бъде година на голям прогрес.

Водещ: И твърдите, че това може да се случи през 2016 г. при всички събития, скандални, провокативни, които се случиха през последните месеци в правосъдната ни система?

Росен Плевнелиев: През 2016 г. ние имаме ясна заявка за пакет от пет законопроекта. Всеки един от тях е с огромна важност за системата на правораздаване и за реформата в българската прокуратура и в българския съд. Лично аз ще дам всичко от себе си. Ще очаквам това да направят и народните представители – до юни месец ние трябва да можем да сме прегледали в Народното събрание и да сме взели решение, отговорно пред очите на целия народ, по тези законопроекти.

Водещ: Господин Филипов ви пита, защо, господин президент, няма в България осъден политик?

Росен Плевнелиев: Разбира се този въпрос трябва да бъде зададен към компетентните органи. Но като един от милионите българи мога да кажа, че скандалите са толкова много, че е крайно време да престанем с производството на скандали и да покажем резултати на хората - справедливост от най-ниското до най-високото ниво.

Водещ: Съвсем конкретен въпрос, породен от скорошен казус в съдебната ни система. Смятате ли, господин президент, че SMS-а, който премиерът Бойко Борисов изпрати на шефа на Върховния касационен съд Лозан Панов е пряко вмешателство в работата на съдебната власт?

Росен Плевнелиев: Познавам добре министър-председателя. Знам, че праща много SMS-и на ден на всякакви хора. Съвсем друг обаче е въпросът за контекста на всичко, което се е случило. Не е добре да дебатираме само някакъв изпратен SMS. Трябва да погледнем целия процес, за да можем да осъзнаем какво се е случило. Решенията на Висшия съдебен съвет (ВСС), за мен, необосновани, безпринципни не са едно и две, взети пред очите на целия народ. И ВСС дължи на народа и на съдебната система най-малкото принципност и най-малкото ясна обосновка на всяко едно действие. Надявам се това нещо да го видим през следващите месеци. Те са много важни.

Водещ: Още един конкретен въпрос – премиерът вече нарече изборът на Димитър Узунов за представляващ ВСС провокация. Бившият правосъден министър Христо Иванов го нарече атентат. Ако сте съгласен и с премиера, и с Христо Иванов, питам ви кой е авторът на този атентат или авторите?

Росен Плевнелиев: В деня, в който това крайно безпринципно и скандално решение на ВСС стана публично известно, като държавен глава аз посочих много ясно своята позиция по въпроса, за разлика от много други политици. Радвам се, че министър-председателят е реагирал. Радвам се и на активното гражданско общество, което следи много внимателно случващото се в съдебната система и играе ролята на стратегически коректив. Но вижте - има отново в тази институция, в тази държава институции – не може институциите да бягат от отговорност. И не може, когато се зададе един въпрос, да не се даде и ясният отговор.

Водещ: Бяга ли, според вас, от отговорност главният прокурор Сотир Цацаров?

Росен Плевнелиев: Реформата в правосъдната система като цяло, но и в българката прокуратура стои на дневен ред. 2016 г. ще бъде изключително важна за българската прокуратура.

Водещ: Това вече го казахте. Отговорете конкретно на въпроса ми.

Росен Плевнелиев: Видяхме десетки случаи. То не беше „Костинброд“, то не беше тефтерчето на Филип Златанов. Много, много, много случаи един след друг, които оставяха в народа и във всички нас, включително и в мен като държавен глава, голямата въпросителна как действа днес системата на правораздаване. Има нужда от конкретни отговори по всеки един от тези въпроси. Какво се случи с „Костинброд“ три години по-късно?

Водещ: Оправдателна присъда.

Росен Плевнелиев: След като в ден на избори пред очите на целия народ, в деня на размисъл, ние имахме един новоизпечен политик, няколко избрани медии и българската прокуратура като основен герой. На тези въпроси отговорът трябва да бъде само един - обективен - факти, факти, факти и истината.

Водещ: Вие смятате ли, че някой ден господин Цацаров ще даде отговор на въпросите, които повдигате сега?

Росен Плевнелиев: Българската прокуратура със сигурност трябва да отговори на всеки един от въпросите, които се повдигат, не само от държавния глава, но и от народа. По същия начин стои въпросът с цялата система. Дълбоко се надявам, че всички ще узнаем, ще го кажа много ясно, че сега днес, в този ден, в който ние с вас си говорим, абсолютно всички политици в България са опрени до стената по темата със справедливостта. 94% от българския народ казва, че не получава справедливост от системата на правораздаването.

Водещ: Кой ги е опрял, господин президент? Кой ги е опрял?

Росен Плевнелиев: Народът. 94% от хората казват тази система не произвежда справедливостта, която ние очакваме. Какво е необходимо? Знае се какво трябва да се направи. Решенията са много прости. Представете си, ако случайното разпределение на делата в България беше наистина случайно. Представете си, ако кариерното израстване на магистратите беше обвързано с качеството на продукта, който те произвеждат, а не с връзки. Представете си, ако в 90 % от случаите, в които ние имаме скандални решения, не се оказваше, че това са странно командировани служители от една към друга администрация. На всичките тези въпроси и на много други трябва да се даде ясен отговор в следващите 3 месеца чрез промените в Закона за съдебната власт. Това е голямата реформа и нищо друго.

Водещ: Лозан Панов в едно свое слово по повод 135-тата годишнина от създаването на съда каза „Стига вече“. Вие на какво бихте казал „Стига вече“?

Росен Плевнелиев: През тези 4 години, в които работя като държавен глава неведнъж казах „Стига вече“. Казах „Стига вече“ тогава, когато в продължение на десетки години много български политици се оплакваха от това, че държавните пари са винаги в определената банка. Тя си имаше име. Преди 10 години беше една, след това беше друга, преди 15 години беше трета, но ние казахме „Стига вече“ и въведохме правила в държавната администрация за пръв път за управлението на народната пара и благодарение на което аз твърдя, че един милиард лева пари на българския данъкоплатец бяха икономисани. И това е едно смело действие на назначеното от мен правителство на Марин Райков. Аз казах „Стига вече“ тогава, когато направихме Консултативен съвет по национална сигурност по темата „Отбрана“, в който взехме ясно решение за рязко повишаване на съвместимостта на българските въоръжен сили с партньорите. Много пъти ми се налагаше да казвам „Стига вече“.