ИНТЕРВЮТА
Росен Плевнелиев: Един президент се познава по действията, II част
Водещ: Много са активни зрителите, виждам и на страницата ни във „Фейсбук“. Много любопитни въпроси има, но само за да приключим тази тема. Няколко пъти споменавате „олигарсите, олигарсите“. Това е ваша тема не от днес и не от вчера, но аз ви моля в началото на последната година от вашия мандат да съберете кураж и да назовете кои са олигарсите, за които говорите. Говорите дотук в интервюто за един-единствен, който дори и не желаете да споменете по име. Няма да го направя и аз. Кои са олигарсите в България, г-н Президент?
Росен Плевнелиев: Ще ги познаете по нещо много просто. Разликата между предприемача и олигарха е много елементарна.
Водещ: Каква?
Росен Плевнелиев: Предприемачът успява по правилата и има устойчив бизнес модел. Олигарсите успяват за сметка на държавата и държавния ресурс. Ще ги намерите в обществените поръчки, ще ги намерите в държавните пари, начина по който те се управляват и ще ги намерите в приватизацията. Това е. Само на тези три места ние ще видим олигархията.
Водещ: Имена?
Росен Плевнелиев: Аз давам решения. Ето ви едно елементарно решение. Второто служебно правителство беше първото, което сложи изцяло електронно досие на един голям инфраструктурен проект на сайта си. Забележете защо е важно това. Не просто само да обявите, че еди - коя си фирма е спечелила еди - коя си обществена поръчка. Когато управлявате народните пари, няма какво да криете и не само в решението на кой, а в цялото протежение от подготовката на обществената поръчка до избора на фирмата, която печели, през договора, който е подписан и, забелете, след това всички анекси, включително и до крайната цена. Ако ние въведем пълна прозрачност в обществените поръчки във всеки един договор, независимо колко е голям, вие ще видите, че в България ще се случи чудо. По същия начин е, когато ние въведохме правила в управлението на държавните пари.
Водещ: Добре. „Как ще коментирате последния скандален случай на изнудван чужд инвеститор у нас“, ви пише зрител, имайки предвид случката с „Химко“ и поисканите един милион евро?
Росен Плевнелиев: За тези неща е добре, че потърпевшите говорят и пишат до компетентните институции. И оттук - нататък отново познатия въпрос – компетентните институции, които трябва да се произнесат. Министър-председателят днес казва „Аз пратих сигнала до прокуратурата“ и ето вижте как се завъртаме отново в същия кръг. Добре, прекрасно е, но колко хора досега бяха дадени на прокурор? С цялата отговорност на това, което ще кажа, трябва не просто само да дадем някои на прокурор, за да просто обявим, че е започнало началото на някакъв процес. Още по-важно е този процес да приключи успешно. Тоест, ние да имаме осъден човек за подкуп, за нарушаване на закона.
Водещ: Много кратък и конкретен отговор ви моля, за да преминем към другата тема, защото въпросите наистина са много. Сега през седмицата излиза доклада на Европейската комисия (ЕК) за напредъка ни в областта на правосъдието и вътрешните работи. Мисля, че няма никакъв спор, че той ще бъде безкрайно критичен. Кой трябва да поеме отговорност за този критичен доклад, който ще получим само след дни?
Росен Плевнелиев: Очаквам, когато дойде докладът, отново да започнат политическите партии да търсят виновния и да се размятат определения кой, защо и как. За мен обаче има нещо много по-важно. Аз ще прочета много внимателно доклада на ЕК, ще го чета обективно, за да разбера какво трябва да се направи и се надявам всички институции да се обединят около това – спешни действия за подобряване.
Водещ: Добре. Г-н Златев, разбирам че ни предизвиква през „Фейсбук“. „Господин Президент, кой свали охраната на Лютви Местан? Жени Марчева да зададе въпроса, ако й стиска“. Стиска ми, г-н Златев.
Росен Плевнелиев: Има комисия, която взема тези отговорни решения. Ето, вижте, че в продължение на 25 години нямаше закон, по който работеше НСО.
Водещ: И какво установи тази комисия?
Росен Плевнелиев: Не, тази комисия не само установява. Тя взема решения, тя носи отговорност затова. Тази комисия е длъжна не само да вземе решение и да носи отговорността затова, но и да обоснове много внимателно, когато се слага охрана или когато се снема охрана, или когато се сменя статута на охраната. Ще го кажа много ясно: като държавен глава аз не се обаждам, досега не съм го правил, няма и да го правя, на когото и да било в НСО, включително и на техния ръководител, за да се сваля охрана, за да се сменя охрана. Като държавен глава аз очаквам обаче да се спазва закона и се гордея, че този закон вече е факт. Сега трябва и да проработи.
Водещ: Измина близо месец, ако не ме лъже паметта от този конкретен случай. Според вас ще има ли наказани в случая с бившия лидер на ДПС Лютви Местан?
Росен Плевнелиев: Във всеки един момент, в който стане ясно, че правилата са нарушени, ще има наказани.
Водещ: Притеснява ли ви, г-н Президент, че един български политик, който до вчера беше лидер на третата по големина партия в парламента, в един момент търси закрила и сигурност в чуждо посолство?
Росен Плевнелиев: Категорично ме притеснява, защото на мен това ми казва, че очевидно този политик или не е разбрал, или не е имал желанието да спази най-елементарната, стандартна и нормална процедура за защита на всеки един политик, който е в някаква степен на заплаха или угроза. А именно - има компетентни институции, на които можем да се обадим, за да свършим работа. За мен е странно защо този политик вместо да ходи в едно чуждо посолство не се е обадил на Националната служба по охрана, на ДАНС, ако щете и на полицията, защото това са компетентни институции, които могат да съберат комисията и да вземат решение, за да гарантират сигурността на всеки.
Водещ: Няколко въпроса от вътрешната ни политика, не повече от два-три, за да преминем към голямата тема „Москва“, за която сте толкова критикуван. Тъй като говорихме само за ДПС, да направя логическа връзка. Съгласни ли сте с това, което казва лидерът на ДСБ Радан Кънев, че властта в България е изпаднала в опасна зависимост от ДПС и от икономическите и медийните кръгове около партията?
Росен Плевнелиев: Властта в България трябва да даде достатъчно аргументи, затова че служи на народа, а не на един или друг кръг. Нещата са наистина опрели до стената и аз очаквам това от всеки български политик. Съгласен съм с това, че всеки от тях ще носи определения, ще посочва някого, ще търси своето обяснение, но всички те могат и зависи от всеки един от тях да вкарат повече прозрачност във всеки един от процесите в държава, така че да отпаднат подобни притеснения.
Водещ: Друг зрителски въпрос: „Как оценявате здравната политика на кабинета и според вас основателен ли е вотът на недоверие, който предстои да бъде внесен“?
Росен Плевнелиев: Ще кажа само един факт. Преди около 15 години около един милиард лева е бюджетът, който държавата налива в Здравната каса на година. Днес са три пъти повече, че и отгоре – над три милиарда лева на година. Логичният въпрос е след като днес плащаме три пъти повече отколкото преди 15 години, дали хората са по-доволни, дали пациентите са получили по-добра услуга, след като плащаме три пъти повече пари. Отговорът е повече от ясен – не е така. За мен българското здравеопазване има крещяща нужда от реформиране и аз ще подкрепя всички действия, които ни водят в тази посока.
Водещ: В този смисъл основателен ли ви се струва вотът точно в тази сфера, точно на тази тема?
Росен Плевнелиев: Този вот е демократично право на опозицията и аз се радвам и ще се радвам, да има качествен дебат. Не просто само да се замерят с обиди и, как да кажа, чисто политически определения, ще се радвам много на един отговорен дебат къде е било българското здравеопазване, къде е сега, къде искаме да го видим след 2,3,5 години и всеки със своята отговорна позиция и предложения да допринесе за това. Вотът на недоверие не е непременно нещо лошо. Нека да го превърнем в част от българската демокрация, от която да спечели българското здравеопазване.
Водещ: Много зрителски въпроси разбирам от „Фейсбук“ има по повод толкова парливата тема за ваксините – тяхното качество, вносът им от Турция и затова безопасно ли е да ваксинираме децата си с тях или не.
Росен Плевнелиев: Министърът трябва да обясни и да носи своята отговорност затова.
Водещ: Добре. Той обясни. Вие спокоен ли сте? Като баща ви питам.
Росен Плевнелиев: Разбира се, аз вярвам в българските институции.
Водещ: Добре. Да започнем Москва. Преди това само последен въпрос за вътрешната политика. Виждате вече месеци наред се размахва, как да кажа, призракът, плашилото на предсрочните парламентарни избори. Съвсем откровен отговор искам от вас. Смятате ли, че в момента наистина има условия за провеждането на предсрочни парламентарни избори в България?
Росен Плевнелиев: Не смятам че е добре за България да има предсрочни парламентарни избори през 2016 година и не считам че народът очаква и иска това. Разбира се, политическите партии имат своята оценка на ситуацията. Те ще носят своята отговорност, ако предизвикат една такава нестабилност. Аз лично си мечтая за нещо друго. Вярно е, че този парламент е много разпокъсан. Вярно е, че в него има 8 блока и партии, които представляват над 37 политически партии в България. Вярно е, че част от тези партии започнаха да се делят, някои от тях отслабват, но така или иначе за мен ще бъде прекрасно, ако можем в една толкова трудна ситуация да извадим позитивното, да покажем, че многопартийната демокрация работи, че един разпокъсан парламент в една труда година може да върши смислена работа за народа. Това си пожелавам.
Водещ: Добре. Време е за международната тема. Безкрайно много са въпросите. Много ви критикуват, г-н Президент, за критиките, които вие отправяте към Русия. Само ще ви прочета част от становищата и въпросите към вас. Радка Иванова: „Докога ще сервилничите пред САЩ? Вашето поведение е обидно за българите“, Иван Стаменов, ако не се лъжа, „ Защо превърнахте руснака във враг, а турчинът в приятел?“, „г-н Президент, искам да ви попитам как ще се чувствате като предател на собствената си родина в полза на чужди интереси и държави?“ и още и още. Казвайте защо руснакът за вас е враг и вярно ли е, че турчинът е приятел?
Росен Плевнелиев: Дълбоко се надявам, че хората ще взимат своите отговорни решения на базата най-малко на аргументи, дай Боже, и на повече факти. Няма нито едно мое изказване, което да е насочено срещу руския народ като такъв. Напротив, аз винаги съм казвал, че уважавам руската култура, изкуството, споменавал съм много често в мои изказвания нашата голяма надежда също така, че Русия ще се върне на масата на преговорите като доверен партньор. Това са факти. Същевременно се учудвам много често на елементарното поставяне на етикети, което обаче не съответства на ясните аргументи и на анализа на тези аргументи. Аз твърдя, че моята позиция и по Украинската криза и по отношение на противопоставянето Русия – Европейски съюз, което виждаме в момента, е принципна, базирана на ясни аргументи и това е позиция, която съответства изцяло на националния интерес на България. Ще дам един пример.
Водещ: С други думи, не се чувствате предател на националните ни интереси.
Росен Плевнелиев: О, не. Аз работя за интересите на България. Ще дам един пример. Берлинският конгрес добър ли беше за българите? Защото всички ние си казваме, че това беше национална трагедия. Ние бяхме разпокъсани, ние бяхме поставени в едно унизително положение. От кого? От Великите сили, тоест Берлинският конгрес, който всички българи припознават като едно скандално, антибългарско решение на Великите сили, не е добър за българите, нали така, не е добър. Добре. Това, което се случва днес с Украйна е абсолютно същото. Днес ние виждаме желанието на една велика сила да разпокъса Украйна, анексира част от нейната територия. Защо трябва да мълчим? Даваме ли си сметка, че когато мълчим, ние единственото, което правим, е да поканим вълка в кошарата, да го кажа на български език. Даваме ли си сметка, че ако сме демократи, ние трябва да бъдем демократи не само на думи и не само в една конкретна ситуация, а в другата да мълчим. Когато си демократ и когато вярваш, че политиките на велики сили и сфери на влияние между тях са грешни, защото те доведоха Европа до войни в продължение на столетия, когато си сърбал попарата на тази политика и си преживял национални унижения и катастрофи заради това и когато подобно нещо се случва в XXI век, не мълчиш. Просто, ако си убеден демократ и стоиш на принципни позиции, ти си длъжен да докажеш, че си такъв.
Водещ: Премиерът, обаче, помните, се разграничи от вас по темата Русия. Спомням си, мисля че ден, след като излезе интервюто ви в „Independent“, в което вие казвате, че Русия води хибридна война на Балканите, с което застрашава сигурността в цяла Европа, премиерът ви отвърна със следния цитат – „Не съм чак толкова голям ястреб и не влизам в такива теми. Балансът в света е толкова крехък, че трябва да си мерим думите“. Носи ли рискове за националната ни сигурност тази ваша „ястребова позиция“, първи, въпрос?
Росен Плевнелиев: От това, което чух като думи, изказани от премиера, между другото за първи път ги чувам така, вие го цитирахте директно, нали така?
Водещ: Да, абсолютно точно. Добре ли ви прозвуча?
Росен Плевнелиев: Не съм толкова голям. Няма значение определението. Имат значение аргументите. Аз ще продължа да правя това, което правя и дотук. Аз работя за националния интерес на България. Националният интерес на България е да бъдем достоен член на ЕС и НАТО. Само така ние можем да гарантираме суверенитета на България. И само така ние можем да се предпазим от едно безумно и безсмислено балансиране между несъществуващи проблеми, които обаче ние сами ще си навлечем. Днес много български политици се питат срещу Русия или за Русия, срещу Турция или за Турция? Когато Русия и Турция се сблъскат това добре ли е за България? Аз казвам нещо много елементарно – всички политици, които разсъждават по този начин, допускат огромна грешка. И да – по този начин те канят вълка в кошарата. Не бива да се търси някакъв безумен, за мен невъзможен баланс, когато една регионална и една глобална сила се сблъскат. Това, което ние трябва да правим е да разберем, че сме член на достойното семейство на ЕС, един уникален проект за мир, за човешко развитие, за човешки права и свободи и само като такъв България може да се чувства спокойна.
Водещ: Зрителски въпрос – каква е вашата позиция относно намесата на Турция във вътрешните работи на България и съгласен ли сте с Иван Костов, че турският посланик трябва д бъде обявен за персона нон грата?
Росен Плевнелиев: Министерството на външните работи действа адекватно. То свърши добре работата в конкретния случай. По-важното е друго. Много често виждаме на вътрешнопартийни мероприятия в България, не само знамето на Турция, но и знамето на Русия, че и на някои други държави. Аз мисля, че българският политически елит трябва да бъде на висотата на очакванията на гражданите, не да прави излишни и невъзможни баланси, и не да размахва нечие друго знаме, а българското знаме и да работи за националния интерес.
Водещ: Малко по-конкретно, преди време премиерът Борисов призна за изключително силен натиск на Турция върху него, по един определен казус – казусът да вземе страна по лагерите във върховете на ДПС. Върху вас такъв натиск оказван ли е по този или по друг повод?
Росен Плевнелиев: Не е имало категорично такъв натиск. Разбира се, премиерът трябва да обясни точно подробностите за тези свои думи и определения. Това, което мога да кажа, че България има много добри, добросъседски отношения с Турция. Това, което мога да кажа, че ние успяхме за последните 3 г. да увеличим двойно стокооборота между България и Турция – от 2,5 милиарда долара на 5 милиарда долара. Това, което ние правим е като българи да се възползваме от нашата обща граница с една динамична, бързоразвиваща се икономика, което обаче в никакъв случай не бива да ни отклони от правия път на защита на националния интерес и идентичност на българите.
Водещ: И още зрителски въпроси, господин президент – „Защо България не се обедини и не застане зад кандидатурата на Ирина Бокова за шеф на ООН? Вие бихте ли я подкрепили?“
Росен Плевнелиев: Този въпрос също към правителството. Като държавен глава уважавам институциите и внимавам за баланса между тях. Това решение е изцяло в компетенциите на правителството.
Водещ: В лично качество ви питам?
Росен Плевнелиев: В лично качество мога да кажа, че към момента информацията, която аз получавам е, че правителството върши огромен обем предварителна работа и това е смислено действие. Също така, ако забележите внимателно какво се случва с всички останали кандидатури, ще забележите, че по-скоро не само България, но почти всички други, които ще извадят своите кандидатури, не избързват.
Водещ: Простете, бяхте толкова дипломатичен, че нищо не разбрах. Харесвате ли Ирина Бокова? Според вас, тя има ли качествата да представлява страната ни на толкова висока позиция или не?
Росен Плевнелиев: Отвъд категоричното решение на правителството и неговата обосновка, което не е задача на държавния глава, аз ще кажа категорично, че с госпожа Бокова работим прекрасно заедно. Заедно с нея работехме по нейното преизбиране, за което българското Външно министерство и президентът свърши огромен обем работа. Това беше един голям успех и за българската дипломация.
Водещ: Според вас, заслужава ли тя президентската институция, най-обединяващата народа ни, символизираща единението на нашата нация институция, да подкрепи Ирина Бокова за този пост?
Росен Плевнелиев: За да символизирам единението на нацията, това ще го направя по най-добрия начин като спазвам правилата, а това означава, че има баланс между институциите и именно на това се базира единението в България – на правила и на институционална култура.
Водещ: Добре. Разбрах, че не искате да се месите в този въпрос. Сега, на финала ви предлагам една среща, мисля че приятна, с много млади български предприемачи, красиви български умове, бих казала, които също имат съвсем конкретни въпроси към вас. Нека да ги чуем.
ВИДЕО
Водещ: Само да допълня, че огромна част от зрителите, които ни пишат, всъщност задават въпросите на тези млади хора, на тези момчета и момичета. Много симпатична е Михаела. Отговорете й – ако днес бяхте на 23 г., откъде щяхте да започнете?
Росен Плевнелиев: Някак си се връщам назад във времето, когато аз бях на 23 г. И се случва същото – бях млад, бях свободен, бях добре образован, исках да взема живота в ръцете си. И аз мога да пожелая само едно на младите хора – да вярват в себе си, да опитат и само така ще стигнат далеч. Уроците, които аз направих бяха, че обиколих света, но безкрайно много заобичах България. И колкото бях по-далеч от България, толкова повече я обичах. Една прекрасна държава. С великолепни хора. В тези 8 г., в които отсъствах от България и бях в Германия, си дадох сметка колко уникална държава е България и колко много възможности има и тук. А се оказа, че всичко, което постигнах в живота си се случи тук, в тази прекрасна България. Опитайте тук, заслужава си.
Водещ: Има зрител, който ви пита къде сте се чувствал по-добре – тук в България или в Германия?
Росен Плевнелиев: Вижте, човек трябва да отиде в чужбина, за да разбере колко прекрасна държава е България, колко добри хора са българите. Човек трябва да отиде в чужбина, за да разбере колко много му липсва България. И аз няма да съм този държавен глава, който ще спре българите и ще им каже „стойте тук“. Те са свободни – ходете, опитайте. Това ще ви направи по-големи патриоти.
Водещ: Последни зрителски въпроси. Какво пише, господин президент, в данъчната в декларация, по-богат ли ще излезете от „Дондуков“, 2?
Росен Плевнелиев: Със сигурност много по-беден, това ще стане публично известно, когато дойде време, хората ще го видят.
Водещ: Още един въпрос – Господин Плевнелиев, съдбата не случайно ви е избрала да станете президент на България. Заслужават ли си материалните облаги и кармата, която си навлякохте, каква е цената, която платихте дотук като президент на страната?
Росен Плевнелиев: Това е моят живот. Аз някак си взех съдбата в ръцете си и всичко, което правя ме кара да спя спокойно. Много е трудно, много е тежко. Атаките – безпринципни, жестоки, вървят срещу мен вече повече от 3 г.
Водещ: Как се справяте с това?
Росен Плевнелиев: Знаете ли, когато виждате смисъла на нещата, не обръщате внимание на всичко това. Огромен е смисълът на това да подадеш ръка, да подобриш, да вземеш едно нещо и да го направиш по-добро – огромен е. А когато си държавен глава и виждаш всичко в държавата, виждаш процесите, можеш да въздействаш върху тях, това ме кара да спя спокойно и да бъда мотивиран до последния момент. Има много смислени неща за вършене, наистина.
Водещ: Колкото до кармата, за която ви пита зрителят?
Росен Плевнелиев: Знаете ли, отново, когато човек спи спокойно, всичко е наред. Аз изпитах най-голямата болка, покрай смъртта на моя първороден син. И това, което наистина още веднъж, с цялата си сила дойде е, че дори и когато изпиташ най-голямата мъка и най-голямата болка, това би следвало да те направи още по-отворен към доброто и към смисъла в живота. А смисълът в живота е да подадеш ръка, да надграждаш, да правиш добро. И в никакъв случай смисълът на живота не е да разваляш и да си агресивен. Повече смирение и много повече смислен труд.
Водещ: Мъдри думи за финал, за което ви благодаря. Пожелавам ви една много по-щастлива, много по-спокойна и много по-успешна година и в личен, и в професионален план. Благодаря ви, затова че отговорихте на зрителските въпроси на бТВ.
Росен Плевнелиев: Благодаря ви.