ИНТЕРВЮТА

2016-10-16 11:35:00

„Достойнството е труден за изкачване връх. Още по-трудно е да се задържиш на този връх, ако изобщо някога си бил на него“ – интервю на президента Росен Плевнелиев за бТВ - I част

Водеща Евгения Марчева: Гост на „Тази неделя“ на бТВ е президентът Росен Плевнелиев. Добро утро, господин президент. Радвам се да Ви видя в нашето студио.

Росен Плевнелиев: Добро утро. За мен е чест, благодаря за поканата.

Водеща: Да започнем с тревогите в коалиционното управление, които май изглеждат и този път сериозни. Премиерът казва настъпи „време разделно“. Смятате ли наистина, че Реформаторският блок прекалява, че прекрачва границата, че се държи доста двойствено – ту като управляващи, ту като опозиция?

Росен Плевнелиев: Очевидно в коалицията има проблеми. Най-важно е проблемите да не се замитат под масата, а да се сложат и да се търсят устойчиви решения за тях. Аз приветствах създаването на тази коалиция преди две години, най-малкото защото поне тази коалиция, за разлика от предишни, имаше ясно коалиционно споразумение, в което бяха разписани конкретни приоритети и политики. Аз мисля, че по средата на това управление съвсем нормално e да се осмисли докъде стигнаха в своите намерения и да търсят съвместния път напред.

Водеща: Каква е Вашата преценка обаче – трезва, реална? Има ли предпоставки кабинетът да падне или напротив – както се казва по приказките „ще живее дълго и щастливо“?

Росен Плевнелиев: България няма нужда от извънредна нестабилност. Минахме през такъв период. Надявам се емоциите да останат настрани, да се даде път на разума. Нормално е понякога да имаме различни позиции. Нека в българската политика се научим, че този с различната позиция не е враг, а може би част от решението с неговите аргументи. Нека да се чуят аргументите на всеки. Да, различия има. Но вярвам, че България днес има нужда от решения, а не от нова нестабилност.

Водеща: Т.е. смятате, че противоречията в момента в коалицията не са неразрешими, биха могли да бъдат заличени?

Росен Плевнелиев: Вярвам, че те са разрешими. И вярвам, че в момента не ни отива отново да се тласнем към извънредна нестабилност, в която бяхме две години.

Водеща: Премиерът обаче говори много ясно за преформатиране на коалиционната формула. Има ли нужда от преформатиране на коалицията, според Вас?

Росен Плевнелиев: Една коалиция не би следвало да се базира на формули, а на политики и приоритети, зад които хората, които подкрепят коалицията се обединяват. На мен ми се ще да не говорим за формули 3-5-8 или 2-4-6. В този случай малко формулата беше 2+1+1 – две партии, които сформираха коалиция, още една, която я подкрепя, но подкрепя декларацията, а другата, която излезе с една странна и доста за мен обтекаема декларация в подкрепа от 3 изречения. Ще ми се да виждаме по-силно изразена коалиционна култура в България, което означава ясни коалиционни договори, ясни ангажименти и разбира се да се стои зад тях. Ще ми се да гледаме по-скоро пълни мандати на правителства, които същевременно да могат да изпълнят това, което са обещали.

Водеща: Ако трябва да бъдете безкрайно откровен, кой Ви стои по-стабилно като коалиционен партньор на управляващата партия – Реформаторският блок или Патриотичният фронт?

Росен Плевнелиев: Аз винаги съм се обръщал към Патриотичния фронт с думичката „националисти“, защото вярвам, че патриотите са навсякъде в България и не бива да допускаме патриотичното да се монополизира само от една структура. И това е много важно с оглед нарастващата вълна от популизъм и национализъм в България и по света. Трябва да си даваме сметка, че имаме нужда от патриоти, които са навсякъде. Те са и леви, те са и десни, те са и млади, те са и стари, и в никакъв случай не са само в една политическа формация, която се опитва да монополизира патриотичното. От тази гледна точка националистите, за мен, с оглед възхода на националистите в Европа и моето усещане затова какво те са допринесли в миналото, в историята на политиката в Европа и по света, по-скоро са поставени под въпрос.

Водеща: По-скоро под въпрос, т.е. премиерът да заложи на подкрепата на Реформаторския блок?

Росен Плевнелиев: Не отива на държавния глава да участва в каквито и да било формули за съставяне на коалиции. Не отива също така и на държавния глава…

Водеща: Напротив. Вашият предшественик Георги Първанов се гордееше с това, че е баща на Тройната коалиция, помните ли?

Росен Плевнелиев: Затова аз казвам, че не отива, защото пък аз се гордея, че съм толкова различен от именно този български президент. В президентството докато аз съм президент, коалиции няма да се правят – това го обещах на българския народ и ще спазя обещанието си.

Водеща: Ще поговорим и за президента Първанов, но нещо съвсем конкретно да Ви питам, всъщност формалният повод за днешното напрежение в кабинета е онази нова опция, която се вкара в бюлетината „не подкрепям никого“ и всички двусмислия, които се оказва, че произтичат от тази опция „не подкрепям никого“. Ще призовете ли съвсем ясно депутатите да променят методиката, по която ще се изчисляват резултатите конкретно на тези президентски избори?

Росен Плевнелиев: Да, категорично – да. Използвам именно вашето студио, за да го направя. Проблем има, той е очевиден. От една страна един и същи глас на един гласоподавател е легитимен и валиден, когато той зачеркне „не подкрепям никого“. Същевременно същият този глас става нелегитимен тогава, когато броим подкрепата за отделните кандидати. Този проблем трябва да бъде решен в Народното събрание колкото може по-скоро. Призовавам народните представители и се радвам на инициативата на министър-председателя, който обяви, че във вторник ще има заседание, на което ще се дебатира именно по този въпрос. Ако народните представители не вземат своето отговорно решение, за да се реши този проблем, като държавен глава съм готов да действам в рамките на своите конституционни правомощия.

Водеща: Да сезирате Конституционния съд?

Росен Плевнелиев: Точно така. Това е възможно, разбира се ще се надявам Народното събрание да си свърши работата. Едно нещо много ме притеснява – всеки път в последния момент преди правенето на избори, все има някаква бъркотия и неразбория, всеки срещу всеки. Трябва да си даваме сметка, целият политически елит на България и разбира се политическите партии, защо се влиза в спиралата на все по-ниско доверие на гражданите? Ето ви едно елементарно обяснение – винаги в последния момент преди избори се правят корекции в изборното законодателство. Апелирам към уважаемите народни представители – нека да направят така, че това повече да не се повтаря.

Водеща: Така е. Колкото до идването на премиера в парламента, не смятате ли че е унизително за парламентарна република министър-председателят да дойде в Народното събрание, за да каже на депутатите, че трябва да работят?

Росен Плевнелиев: Парламентарната република и модерната демокрация се базира на баланса. На баланса между институциите – между парламент, между Министерски съвет и Президент. На баланса между силите, така да го наречем. Не бива да се оставя впечатлението, че някоя от тези демократични сили доминира над другата. Но тук по-скоро въпросът е в това Народно събрание наистина да работи по един по-различен начин – дългосрочно, с ясни приоритети. Да, хубаво беше и аз им благодаря, че те навреме преди една година се захванаха с изборното законодателство. Но ето вижте, отново в последния момент.

Водеща: В дванадесет без пет ще се правят промени.

Росен Плевнелиев: Така че трябва да се действа да бъде устойчиво и да бъде дългосрочно правилно решението, като се чуят аргументите на всички.

Водеща: Господин президент, няколко пъти казахте, че не е време за предсрочни избори. Но виждате, мисля, че не минава ден през последната седмица, премиерът Борисов да не напомни онова свое обещание, което той даде, че в мига на първи тур, ако кандидатът на ГЕРБ госпожа Цецка Цачева не е първа като резултат, той още вечерта ще подаде оставката на кабинета. Притеснява ли Ви това?

Росен Плевнелиев: Направих две служебни правителства, натрупах много опит. Наистина не искам да правя трето. Наистина България няма нужда от извънредна доза нестабилност. Още повече в рекордния брой кризи, които се случват около нас. Разбира се, министър-председателят, както и управляващата коалиция са в пълното си право да преценят оттук нататък как ще продължат и как те разчитат гласа на народа на поредните избори, които ни очакват, а именно президентските избори. Ще ми се да не се обвързва едното с другото. Президентските избори са президентски избори. Ще ми се на тях да се гледа като на избор на държавен глава, а не на пренареждане или подреждане на партийните редици. Ще ми се да видя повече дебати по същество за ролята на президента, за функцията на президента и затова как кандидатите за президент ще действат.

Водеща: Като казвате, че не Ви се прави служебен кабинет, разговаряте ли по тази тема с премиера Борисов?

Росен Плевнелиев: Имаме много коректни взаимоотношения. Да, виждаме се, говорим си по телефона. Аз изразих своето несъгласие, че в един такъв момент на важни за България избори, се вкарва и такъв допълнителен елемент на несигурност. Разбира се премиерът има своите ясни аргументи.

Водеща: Той какво Ви казва, когато Вие му казвате, че това не е добре?

Росен Плевнелиев: Нашият премиер е горд човек, състезателен човек. Той е спечелил не една битка и продължава да иска да печели. Няма нищо лошо в този състезателен дух, все пак крайната дума е на народа, и ако народът предпочете някой друг, считам дори че е морално и достойно тази политическа формация да преосмисли позициите си. Проявявам разбиране. Наясно съм, демократично е. Лично аз винаги мога да разбера тези аргументи. От друга гледна точка гледам на държавата като цяло. Президентските избори са президентски избори. Те не са парламентарни. Иска ми се те да не доведат до това и правителството да падне, който и да спечели.

Водеща: Една много важна тема, която е част и от президентския дебат в момента – дали президентът трябва да бъде послушен на лидера, който го е издигнал? Между впрочем тема, която Ви съпровожда от първите дни на Вашия мандат, защото още от изборната нощ говориха за Вас, като за „президент аватар“ на Бойко Борисов, на лидера на ГЕРБ. Послушен президент ли сте, господин Плевнелиев?

Росен Плевнелиев: Това е тема, но и клише, което върви още от първия ден. Един държавен глава, разбира се, не му отива да бъде послушен. На него му отива да действа независимо и по съвест. Така действах и аз. Така ще продължавам да действам до края на мандата си. Което не изключва да чуем аргумента на всеки, което не изключва да приемем разликите, и което не означава, че дори когато има различия между мен и премиера Борисов, такива каквито е имало във времето, това трябва да доведе до обявяване на война на единия или другия. Отношенията между президента и министър-председателя е най-добре да бъдат коректни, да бъдат отношения на взаимно уважение и разбирателство и да се чуят аргументите на всеки. Над нас е държавата и народът. Така действахме с премиера Борисов и аз му благодаря затова.

Водеща: Имали ли сте дни на война с премиера?

Росен Плевнелиев: Имали сме несъгласия по много въпроси. Ето, вижте дори изборното законодателство. Спомнете си, че по същия този изборен закон, за който сега си посипваме главата с пепел в 12 без 5, аз наложих вето и още тогава казах: това мое вето е шанс да може да бъде подобрено законодателство. Наложих вето на закона на управляващата коалиция, в която ГЕРБ е водещата политическа сила. Това е било различие, но това не води в никакъв случай до институционално блокиране, напротив – премиерът е чул моите аргументи, не се е съгласил с тях, при което те отхвърлиха моето вето. Разбирам, това е демократично.

Водеща: Господин президент, в най-новата ни история винаги президентите, винаги, са били критични към министър-председателите по тяхно време. Помните Петър Стоянов критикуваше Иван Костов, Георги Първанов, особено в края на мандата си, беше безмилостен към кабинета на Сергей Станишев, Вие за какво критикувате премиера Борисов?

Росен Плевнелиев: Критиката трябва да бъде градивна, ясна и с аргументи. Тя не трябва да бъде критика, с обслужване на тайни планове, че може би на следващото раздаване на картите този или онзи президент ще играе някаква друга роля, но аз действам по този начин, моите аргументи са видими, публични. Ветото, което съм наложил десетки пъти, включително и на закони, които са инициирани от ПП ГЕРБ е било с ясни аргументи. Моите несъгласия, разлики с премиера са много на брой, като минете през Марковска, през казуса с назначаването на един олигарх за шеф на държавна служба, като минете през казуси, свързани с външнополитически аспекти на дейността на държавния глава, тези разлики трябва да се уважават, да ни обогатяват, а не да водят до политически войни и блокажи.

Водеща: Не е ли драматично обаче президентът и премиерът на една държава да имат толкова фундаментален прочит на теми, които вие току-що посочихте?

Росен Плевнелиев: Това е част от демокрацията, едните са леви, другите са десни, едните гледат своите партийни интереси, другият трябва да стои над всичкото това и да мисли единствено и само за държавата. Съвсем нормално е да има разлики, ненормално е те да водят до блокаж и войни.

Водеща: Различавате се, както вие сам казахте, с премиера, по отношение на външната политика и най-вече политиката към Кремъл. Това се случва доста често, случи се, мисля в началото на миналата седмица, нека да чуем едни думи на премиера Борисов, обърнати пряко към вас.

/Излъчва се запис/

Бойко Борисов: Росен Плевнелиев от всички западни страни е получил отлична оценка, и от мен, вие лоша дума от мен не сте чули, освен, че се е справял прекрасно, веднъж, а ние сме членове на ЕС и НАТО, ясно. Така че тези оценки ме интересуват много. Грешката му е, че правейки се на ястреб, и аз съм го казвал в очите и публично, до голяма степен влоши отношенията ни с Русия. Сега мисля, че с добронамереността, която имаме и аз, и президентът, Путин и Медведев, успяхме да отрегулираме нещата, така че новият президент ще влезе в една спокойна обстановка с всички важни играчи.

/Край на записа/


Водеща: Честният Ви отговор, ясният Ви отговор: съжалявате ли, че влошихте, както казва премиерът, отношенията на страната ни с Москва, с Русия?

Росен Плевнелиев: Това, че аз съм първият държавен глава, демократично избран, на България, който системно и категорично се противопостави на руския президент, в никакъв случай не ме прави ястреб, това ме прави политик и човек с позиция. Днес от дистанцията на времето, вече 5 години изминаха в този мандат, аз не виждам нито едно доказателство, и нито един симптом, който да ме накара да променя отношението си към това, което президентът на Русия направи, но правя голямата разлика, разбира се, между Кремъл и Русия. Ще продължавам да се надявам, че нещата ще се подобрят, но моите оценки от всички световни трибуни, от десетки речи и участия на международни и глобални форуми са постоянни, добре аргументирани. Аз излязох напред с аргументи, с ясни тези, към момента няма основание да променя позицията си.

Водеща: Като имате такова негативно отношение към управлението в Москва, в Кремъл в момента, защо наградихте руския послания Юрий Исаков с най-високото отличие – „Стара планина“ – първа степен?

Росен Плевнелиев: Защото правя разликата между руския президент и руския народ, защото правя разликата между Кремъл и Русия, и защото стоя зад българската държавност, която е добре да показва своето отношение, своята коректност към държавностите на всеки един от другите народи. Наградата на руския посланик е преди всичко жест на българската държава към руската държава, въпреки несъгласията на българския президент с действията на президента на Русия, по много от глобалните теми днес. Искаше ми се по същия начин да мисли и правителството на Орешарски, когато отказаха да наградят посланика на Германия.

Водеща: Добре. Още критики към вас, този път не от приятели, а от вашия предшественик Георги Първанов, за когото вече говорихме, нека да го чуем.

/Излъчва се запис/
Водещ: Каква е оценката ви за господин Плевнелиев?
Георги Първанов: За съжаление господин Плевнелиев беше един слаб президент.
Водещ: Защо?
Георги Първанов: Мога да ви посоча десетки примери, започвам от външната политика, тъй като коментираме много и защото президентът олицетворява България във външната политика. Той предизвика много гафове, много конфликтни ситуации със страни от Изтока, със страни от Балканите и региона, той беше слаб президент в отношенията с Европейския съюз (ЕС), страните-членки на Евросъюза. Той не защити нито един национален интерес.

/Край на записа/


Водеща: Слаб президент ли сте?

Росен Плевнелиев: Достойнството е труден за изкачване връх. Още по-трудно е да се задържиш на този връх, ако изобщо някога си бил на него. Аз няма да сляза на това ниво, което се демонстрира току-що. Вярвам че като държавен глава, отива на един държавен глава да направи президентска библиотека, в която да се посочи обективно постигнатото от всеки един от президентите, а не да ги плюе. Вярвам, че на един държавен глава му отива да направи Съвет на президентите, а не да се кара с тях. Вярвам, че на един държавен глава му отива да пази Конституцията, а не да се опитва да я изнасили с идеи за трети мандат, каквито няма нито един от президентите на демократични държави в Европа, но със сигурност има на изток от нас.
Вярвам също така, че един президент и президентите по принцип могат да имат своите разлики. Лично аз съм научил много от българските президенти Желев и Стоянов, но това което научих от президента Първанов просто по-скоро ме караше да правя точно обратното. Той назначаваше постоянно агенти на Държавна сигурност навсякъде. Аз не назначих нито един. Вижте казусите „Белене“ и „Тракия“. Той отговаря за „Белене“, аз за „Тракия“. На „Тракия“ поканих световният лидер в борбата срещу корупцията „Прозрачност без граници“. Направихме обществена поръчка. Участваха 74 компании, спечели най-добрият. Магистралата е там, далеч под бюджета. За „Белене“ – чудим се дали е имало обществена поръчка, дали изобщо е имало договор, сега се оказа че нямало договор. Милиарди се погребаха тотално над бюджета. И в крайна сметка дори се оказа, че вероятно не е имало и обществена поръчка, по която поне един по честен начин да играе, за да бъде избран.
Вижте и други разлики - говорим за националния интерес. Питам аз как се защитава националният интерес тогава, когато преди три месеца същият този български президент отиде в Москва и подписа споразумение за сътрудничество с партията на прословутия депутат Толстой, който каза, че Русия вече е купила половината част от България и сега трябва да изкупи и останалата половина. Не съм аз човекът, който по този начин ще защитава българският държавен интерес. Но в рамките на мандата си го правих и до края на живота си ще го правя принципно в интерес на българската демокрация и на гражданското общество, които не очакват подобни действия от един държавен глава. /.../