ИНТЕРВЮТА

2016-11-13 10:29:00

Фазата, в която се намираме, е по-опасна от времето на Студената война

Как ще се отрази изборът на Доналд Тръмп върху отношенията между Европа и САЩ?

Росен Плевнелиев: Аз съм шокиран, както и след Брексит. Тръмп не само обяви, че ще издигне стена на границата с Мексико, но постави НАТО под въпрос. Това беше най-погрешният сигнал, който един нов американски президент  може да изпрати. 

 

Ще отслаби ли Тръмп НАТО?

Росен Плевнелиев: Надявам се, че новият президент на САЩ ще преосмисли някои от своите обещания. 

 

Тази неделя в България се провежда вторият тур на президентските избори. Как да си обясним, че води един про-руски кандидат като Румен Радев?

Росен Плевнелиев:  Като държавен глава действам надпартийно. Българските избиратели ще решат мъдро. България е страна, в която про-руската политика традиционно има вековни основи. Аз водех друга политика. 

 

Бяхте упрекван, че критиките Ви към Русия навредиха на отношенията с Москва.

Росен Плевнелиев: Мой основен приоритет е интеграцията на България в Европа. Ако трябва да избирам между политика, съобразена с Москва или с ЕС, избирам проевропейската политика. Ние всички имаме доказателства, че Русия се опитва да дестабилизира Европа. 

 

Какви доказателства?  

Росен Плевнелиев: На последния Европейски съвет 28-те държави членки часове наред обсъждаха различните доказателства.

 

Какви средства използва Москва, за да дестабилизира Европа?

Росен Плевнелиев: От пропаганда до финансиране на враждебни към ЕС ултранационалисти и леви екстремисти. Това се случва и в България. Много от противниците на ЕС получават финансови инжекции от Русия. Или помислете за кибер-атаките, които бяха насочени и срещу България.

 

Особена цел ли е България за Русия?

Росен Плевнелиев: Балканите са стратегически важни за руските интереси. България е важна за Европа, защото е незаобиколим фактор в региона. Който иска да дестабилизира Европа, опитва най-лесно през Балканите. Винаги е било така: фитилът на Първата световна война беше запален именно там.  

 

Надвисва ли нова Студена война?

Росен Плевнелиев: Геополитическият ред днес не е нова Студена война. Аз наричам тази нова фаза Студен мир.  Плуваме в непознати води. Някога Съветският съюз бе изградил със Запада едно базисно доверие. Ние знаехме, че руските генерали няма да активират „червеното копче“ на ядрените оръжия. 

 

А днес?

Росен Плевнелиев: Днес президентът Путин много добре знае какво ние не бихме направили. Но ние изобщо не знаем той какво би направил. За мен историята на Европа се дели на преди и след анексията на Крим. Никой не вярваше, че в Европа граници все още могат да бъдат променяни със сила. Русия вече дори не спазва правила, които важаха за Съветския съюз.  

 

Непредвидима ли е сегашната ситуация?

Росен Плевнелиев: Тази нова фаза е по-опасна от Студената война. За мен е ясно, че Путин гледа на ЕС като на противник и иска да го отслаби. 

 

В ЕС тече дискусия да се отслабят санкциите срещу Русия.

Росен Плевнелиев: Украинската криза не е разрешена. Един нов замразен конфликт решение ли е? С този метод Русия иска да постави в зависимост някои страни. Аз съм срещу смекчаването на санкциите. Ние трябва да покажем характер и при определени обстоятелства дори да задълбочим санкциите. 

 

В момента Европа има проблеми и с Турция. Подготвена ли е България за провал на Споразумението за бежанците?

Росен Плевнелиев: Това не би било в интерес нито на Европа, нито на Турция. ЕС трябва да подсигури защитата на външната си граница. България допринася за това.    

 

Австрийското правителство, предвид масовите арести в Турция, настоява за  спиране на разговорите за присъединяване на  Турция към ЕС. А Вие?

Росен Плевнелиев: Още не бих отишъл толкова далече. Първо: ние трябва да гледаме на Турция като на партньор в миграционната криза. Не е решение да затворим Европа като средновековна крепост. Трябва да си сътрудничим със „стражите пред портите“ – Турция, Египет, Либия. Второ: Турция е регионална сила, чието развитие ние трябва да наблюдаваме и подкрепим в дългосрочен план. За нарушенията да човешките права трябва да се говори ясно. Но не трябва да прибързваме с потенциалното прекратяване на разговорите за присъединяване към ЕС. 

 

Защо не се кандидатирате отново за президент?

Росен Плевнелиев: Аз своевременно се аргументирах пред българския народ, че по лични причини няма да участвам в тези президентски избори.

 

Имате нужда от пауза?

Росен Плевнелиев: Да го кажем така: в българската конституция ясно е регламентирано, че един президент може да има максимум два мандата. 

 

Ще наследите ли Гюнтер Оетингер като европейски комисар по дигиталната икономика?

Росен Плевнелиев: Готов съм да направя всичко, което би допринесло за засилването на Европа. Кой ще бъде следващият български комисар не зависи от мен. Ще го предложи българското правителство.