ИНТЕРВЮТА

2016-12-17 15:58:00

Интервю на президента Росен Плевнелиев за предаването „Годината“ на Дарик радио - Първа част

Водещ: Росен Плевнелиев, президент на България, политик на годината в класацията през 2011 и 2012 г. в „Годината“ на „Дарик радио“, здравейте, господин Президент.

Росен Плевнелиев: Благодаря за поканата. Добър ден.

Водещ: Коя е думата на 2016 г.

Росен Плевнелиев: За мен думата на 2016-а е „надежда“. За 2015-а беше „тревога“.

Водещ: Вие оставяте думата „надежда“ и за 2016-а, както прогнозирахте преди година. Надежда, че ще има правителство, редовно правителство в България?

Росен Плевнелиев: Надежда, че българските политици ще вземат мъдри решения, надежда, че избирателната система ще се подобри, надежда, че държавата ще остане стабилна, ще води в региона и ще води, защо не, и Европа с едно достойно председателство.

Водещ: Виждате ли основание Бойко Борисов да остане премиер, след като 60 % гласуваха против него, и то защото той така каза? Собственото му тълкуване беше, че това е гласуване за и против него и неговото правителство.

Росен Плевнелиев: Все пак ние имахме не парламентарни, а президентски избори.

Водещ: Той ги обърна на…

Росен Плевнелиев: За съжаление това е негово решение. Народът гласува за президент, народът си избра президента Радев и аз му пожелавам от все сърце успех. Така че ние имахме едни президентски избори и референдум. И на тези президентски избори и референдум гласът на народа беше много ясен. Как разчетох аз този глас? Първо, народът си избра президента Радев, той има силно доверие, дано да го оправдае, пожелавам му успех. Второ, народът наистина показа жълт картон. И не само на премиера, а на целия политически елит. И тук става дума за нещо много важно, за най-важното, по което ще се движи оттук нататък българската политика и специално 2017 г. Всяка една политическа партия ще трябва да даде решение по тази думичка, свещена, важна, и думичката е „справедливост“. Народът посочи много ясно, да, съгласни сме, че строите магистрали, модернизирате, това не е лошо, но ние искаме да видим, че държавата работи за повече справедливост, съдебна система, прокурори, по-малко корупция. Ние искаме да видим ефективни мерки, така че институциите да са обърнати с лице към хората. Това е как аз разбрах гласа на хората. И оттук нататък всички политици ще бъдат под жесток натиск от народа. Да дадат решения за борба с корупцията, за справедливост, за работещи институции.

Водещ: Подкрепяте ли следващите избори да се проведат по нова, различна от досегашната избирателна система, какъвто аргумент премиерът в оставка изтъкна като причина за евентуално съставяне на редовен кабинет, за да се даде време на парламента да приеме промени в изборното законодателство?

Росен Плевнелиев: Категорично подкрепям. Като президент, но и като гражданин имам позиция. Като гражданин гласувах на референдума, като президент инициирах референдум, вие си спомняте.

Водещ: Вие сте за или против мажоритарните избори?

Росен Плевнелиев: Веднага отговарям, аз съм против и гласувах против мажоритарните избори, но аз съм за смесената система.

Водещ: Това, което наричат немска система.

Росен Плевнелиев: Това, което наричат немска система и не защото съм немски възпитаник.

Водещ: Вие сте видял на място как работи.

Росен Плевнелиев: Защото съм я виждал на място и знам много добре как работи. Това е най-доброто. Това е най-добрата система в света, която взима най-доброто и от пропорционалното, тоест взима най-доброто и от политическите партии, но и от личностите…

Водещ: Всъщност аз не съм сигурен колко хората, които ни слушат, са много наясно какво се прави. Гласува се мажоритарно и пропорционално…

Росен Плевнелиев: Точно така.

Водещ: С две бюлетини се гласува. Така ли?

Росен Плевнелиев: Нека да си дадем сметка. Ако оттук нататък вървим само на мажоритарни избори на два тура, какво ни чака? Познайте кого ще изберат миньорите в Перник или познайте кого ще изберат в Несебър? Вие знаете ли, че там няма нито една национално представена партия? Познайте дали няма да се повтори изборът в "Младост", умножен по 240. Аз съм за това, и го заявявам много ясно, че политическите партии в България имат своето място в политическия живот. За тях гласуват милиони българи и няма нищо лошо в това. Но политическите партии допуснаха една драстична грешка. Заложиха на дисциплината. Беше много важно да контролираме всеки, който в Народното събрание ще гласува така, както партията е решила. Сега трябва да заложат на нещо друго. Повече личности, хора, които имат какво да кажат, има кой да ги чуе в Народното събрание, от най-високата трибуна. За целта пропорционална и мажоритарна система, събрани заедно в смесена система.

Водещ: Гласовете, които пропадат от мажоритарния вот, се прибавят към пропорционалния…

Росен Плевнелиев: Точно така.

Водещ: … и влизат вече депутати от листите.

Росен Плевнелиев: Точно така. Много справедливо решение, което работи. Нещо повече, аз не съм за това да останат само големите политически партии. Аз се радвах на това Народно събрание, което е най-пъстро в нашата история. 37 политически партии, обединени в 8 блока. Те свършиха немалко работа и аз им благодаря за това. По някакъв начин доказаха, че и най-пъстрото Народно събрание може да обогати българската демокрация.

Водещ: Да се върнем на правителствената криза. Имате ли контакт с реформаторите след връчването на мандата, имате ли информация какво се случва?

Росен Плевнелиев: Като държавен глава аз обещах, че коалиции в президентската институция няма да се правят, нито пък някакви креативни формули, 3:5:8 или други. Държа много на своите обещания и искам да ги изпълня, от първото до последното, сложих ги на сайта. Затова казвам категорично и най-отговорно, че не участвам в каквито и да било преговори на този момент. Но аз връчих мандата на Реформаторския блок съзнателно и с ясна цел.

Водещ: Във вторник очаквате от тях да предложат премиер.

Росен Плевнелиев: Точно така, защото изтича срокът. Но дали ще предложат премиер или ще връчат мандата, аз не мога да предполагам и не знам.

Водещ: А в случай, че предложат премиер, Конституцията не дава срок, в който трябва да бъде предложено и правителство от този премиер. Вие в какви срокове все пак виждате, че това е разумно?

Росен Плевнелиев: Но все пак нашата Конституция, освен че работи много добре, и го доказа още повече в трудни времена, когато беше здрав стълб и фундамент държавата да бъде преведена през не една криза, но в нашата Конституция освен всичко, което е написано, има и духа на Конституцията, има и конституционни решения. Например има решение от 1992 г., което казва, че след връчване на третия мандат конституционната процедура по-скоро се забързва. Тогава вече няма поле за креативност. И това забързване ние трябва да го видим. Тоест седем дни, седем дни и толкова.

Водещ: Не повече, а веднага след Коледа трябва да видите кабинет.

Росен Плевнелиев: Точно така.

Водещ: Ако Ви бъде предложен министър-председател.

Росен Плевнелиев: Аз мисля, че всичко ще стане ясно в дните преди Коледа.

Водещ: А след това Вие готов ли сте да назначите служебно правителство, или има нещо вярно в спекулациите, че вие се опитвате да бавите, така че да не се стигне до назначаване на служебен кабинет от Вас. Може би пък ще звучи логично? Ще кажат, е, то Коледа мина, идва Нова година, сега за Ивановден, Йордановден та до Атанасовден защо да правя служебен кабинет, нека да изчакаме двайсетина дни да продължи да работи това правителство. Или ще назначите кабинет?

Росен Плевнелиев: Конституцията е над всички нас. В целия свой мандат като човек, който първият му работен ден е в Германия, който по някакъв начин е видял как една работеща държава подава ръка на всеки, видял е как правилата работят за всеки, вярвам в правилата, вярвам в Конституцията. И тук нито Коледа, нито Нова година играят каквато и да било роля. Така че ще гледаме внимателно какво ни казва Конституцията. Затова ще отговоря много конкретно на вашия въпрос. Точно защото ме попитаха. Имаше и продължава да има три варианта. Отговарям по най-честния начин. Кои са тези три варианта? Държавният глава първо, дето се казва, да каже: Коледа, Нова година, Йордановден и нека правителството в оставка да продължи до 22-и, защото е повече от ясно, и това беше волята и на президента Радев, че аз ще си нося отговорността до 22-и, но той ще я носи от 22-и нататък, тоест той вече готви служебно правителство. И той знае много добре, това беше негов избор. Вариант първи, оставяме правителството в оставка да продължи до 22-и и новоизбраният президент Радев, като встъпи в длъжност, назначава служебно правителство. Вариант втори, назначавам аз служебно правителство, което продължава до 22 януари. И вариант трети…

Водещ: То не е задължително до 22-и, може президентът Радев да хареса…

Росен Плевнелиев: Разбира се, с най-голямо удоволствие, разбира се, това е негово право. И вариант трети, правителството в оставка може да бъде преназначено като служебно правителство.

Водещ: За това трябва да се съгласи Борисов.

Росен Плевнелиев: Това са трите варианта. Всеки един от тези три варианта ще бъде внимателно обмислен от мен буквално в седмицата, която предстои. И отново казвам, в тази седмица ще се вземат всички важни решения.

Водещ: Има ли нещо вярно в това, че ако стигнете до назначаване на служебен премиер и това няма да бъде сегашния премиер в оставка, Вашият главен секретар на президентството Росен Кожухаров е сред имената, за които мислите. Наистина да постъпите съвсем служебно, Вашият екип да го превърнете за няколко дни в служебен кабинет.

Росен Плевнелиев: В президентството наистина се гордея, че дадох път на много млади хора, компетентни, умни, знаещи. Виждате, че откакто аз съм президент, спомняте си, обещах, че няма да назнача нито един агент на Държавна сигурност за министър или за посланик, че и в президентството не остана нито един. Много млади хора влязоха, тези млади хора внесоха динамика, компетентни са, дръпнаха много напред. Истина е, че дадох път не на един, не на два, а на десетки млади хора, които днес са посланици, министри, гордея се с това. Но искам да заявя най-отговорно. Всякакво спрягане на имена в момента е извадено от контекста и не отговаря на истината. Много хора се самообявиха, че са били канени за министри. Няма такова нещо. Аз никого не съм поканил досега. Най-малкото, защото аз уважавам Конституцията. Намираме се в конституционна процедура, чиято единствена цел е не да бутнем Народното събрание, а да го задържим. Намираме се в конституционна процедура, в която не отива по никакъв начин на държавния глава да спряга някакви правителства и личности за министри и министър-председатели, при положение, че аз бях единственият, който много ясно заяви от самото начало категоричната си позиция в подкрепа това Народно събрание да продължи да работи, притеснявайки се, че се задава перфектната буря, която ние сами ще си създадем.

Водещ: От опита, с който се сблъсквате, и въпреки похвалите от Ваша страна за Конституцията, не мислите ли, че трябват конституционни промени точно във връзка с преодоляването на правителствени и парламентарни кризи в последните три месеца от мандата на президента, така че България да не се озовава в хипотезата да има четири кабинета за три месеца, и то след като за втори път се случва това в историята. Президентът Желев беше поставен в подобна на вашата ситуация, той не започна връчването на мандатите почти месец, защото знаеше, че може да се стигне до това, до което сега на Вас може би ще се наложи да се стигне, до служебен кабинет за няколко седмици.

Росен Плевнелиев: Искам ясно да заявя, че като държавен глава аз дадох предизборно обещание, че не се боря за повече права, и затова категорично идеите, които ще споделя сега с Вас, не се отнасят за мен лично. Да, в Конституцията има какво да се подобри. И, разбира се, Конституцията е един жив организъм. Но нейното подобряване, нейното адаптиране към новите реалности трябва да става по възможно най-демократичния начин – широко представително, в дебат с всички, и ще отнеме доста време. Така трябва да се действа между другото и с новия Изборен кодекс. Ако някой си мисли, че от днес за утре ще променим правилата, това ще бъде контрапродуктивно и ще предизвика „перфектната буря“ в България. Трябва да се действа мъдро и с мисъл. Но да, съгласен съм, добре е да се обмисли какви бяха оттук нататък ситуациите с не един български държавен глава по отношение назначаването на служебни правителства? Аз съм първият, който в началото на мандата си назначих две, и то в един мандат.

Водещ: Сега сте на път…

Росен Плевнелиев: Евентуално. Нещо, което искам да кажа много ясно, нито беше моя самоцел, нито съм го искал. Знаете ли, властта, да, аз можех да я взема отново преди няколко седмици. Със страшна сила да забързам всичко, консултациите да се случат не за седмици, а за ден. Да привикам всички, можете ли, не можете ли, и да тръгнем към нови избори веднага. Не го направих. Знаете ли защо? Защото моята представа за властта е, че тя не е цел да я имаш, тя е средство да постигнеш нещо смислено. Ако аз бях взел властта преди седмици само и само за да поставя някакъв странен рекорд с три служебни правителства, това щеше да доведе до нови избори, сега, веднага. Считам, че това не е най-доброто решение. Имате един държавен глава, който по някакъв начин демонстрира отказ от власт. Имате в момента един държавен глава срещу себе си, който излезе честно пред народа и каза аз не искам втори мандат веднага след първия и обясни защо. Конституцията може и трябва да бъде променена. Има не едно нещо в нея, което може да се подобри. Мога да бъда много конкретен. Например по отношение на това, че съдебната реформа остана все още наполовина. Лично аз исках по-амбициозно разпределяне на квотите и продължавам да се надявам, че това ще бъде факт.

Водещ: Имате предвид повече съдии в съдийската квота ли?

Росен Плевнелиев: Точно така.

Водещ: Тъй като Лозан Панов ни беше първият събеседник, той каза, че в момента политиците държат съдиите.

Росен Плевнелиев: За съжаление вие виждате, че няколко месеца след така направената промяна, която аз приех, която подкрепих, която е стъпка в правилната посока, но със сигурност си представях една по-амбициозна, по-голяма стъпка и тя тепърва трябва да се случи. Ние не виждаме в момента този ВСС наистина да работи по начина, по който се надявахме, изключително независимо, и се надявам в следващия ВСС най-добрите да влязат и да отстояват позициите си. Аз бих искал по-амбициозно преразпределяне, така че наистина да се гарантира абсолютната независимост на прокурори и съдии, за да може и те да носят след това своята голяма отговорност и не само това и не само това. Видяхме някои неясноти, има срокове, които в Конституцията трябва да се добавят, по отношение на процедурата за първи, втори и трети мандат, да, там има прекалена креативност. Ако аз исках, можех да бавя топката и няколко месеца, а не няколко дни. Темата със служебното правителство – да, има други европейски практики, има и такива.

Водещ: Някъде няма.

Росен Плевнелиев: Темата с вицепрезидента – има европейски държави, в които, ако се случи нещо на държавния глава поема председателя на Народното събрание. Има различни практики. Добре е при едно ново широко представително Народно събрание да се обмисли как можем да подобрим нашата Конституция.

Водещ: Впрочем може би има какво да се подобри и в това как работят институциите в държавата в случаи като с Хитрино, това не е първият случай, в който, когато се случи някакъв тежък инцидент, всички -  премиер и министри се изсипват на място и започват лично да ръководят оперативно дейностите там. Други държави дават точно обратните примери – Германия, не съм виждал да търчат при всеки инцидент, колкото и да е тежък министрите и канцлерът. Какъв знак за една държава е това, че всичко, за да се случи и в добро, и в лошо, трябва лично министър-председателят да се появи?

Росен Плевнелиев: Това е знак за нещо, което ме притесняваше през целия този мандат – ниското доверие на гражданите в политиците, в институциите, нещо, за което всички трябва да си дадат много добре сметка и трябва да дадат решение как да го подобрят. В една Германия хората се доверяват на институциите, не е необходимо министър да се появи там, защото се знае, че когато има проблем, институциите реагират адекватно. Винаги съм се противопоставял на идеите за силни хора, които ще дойдат на бял кон и ще ни оправят, месии, националисти, популисти, които си играят със страховете на хората, говорят добре, може би приемливо за много хора, но никога в историята на планетата досега не са дали устойчиво решение по нито един проблем. Затова устойчивото решени се крие в думичката институция, институции, които работят с лице към хората и за хората, така че да се роди доверие. /.../