ИНТЕРВЮТА

2017-01-12 10:14:00

Интервю на президента Росен Плевнелиев за предаването „Здравей, България“ на Нова телевизия - I част

Водещ Виктор Николаев: „Здравей, България“ в Президентството. Намираме се в библиотеката на Президентството, непосредствено до един кът, където е всъщност работното място на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Наш домакин, разбира се, е действащият президент Росен Плевнелиев. Само след дни караулът се сменя, подавате щафетата на следващия. Добро утро.

Росен Плевнелиев: Добро утро.

Водещ: И Ви благодаря, че заставате пред въпросите на зрителите на „Здравей, България“ и на Нова телевизия.

Росен Плевнелиев: И аз Ви благодаря, това е първото интервю, което правим тук в президентската библиотека. Гордея се, че съм президентът, който създаде съвета на президентите и президентската библиотека в България. Тя има своя дълбок смисъл. Скромна, но тя ще събере пълната информация за президентската институция – подаръците, ордените, медалите, посланията, интервютата, речите на държавните глави, по един достоен начин за туристите, за студентите, за младите и старите.

Водещ: Много въпроси, г-н президент.

Росен Плевнелиев: Готов съм.

Водещ: Един драматичен, труден, може би тежък и за вас самия мандат. С актуална тема обаче ще започнем. Тя по някакъв начин бележи и една от линиите на противопоставяне, на която бяхме свидетели. Да започнем с едно писмо, в което участвате вие, 17 лидери, европейски политици. Някои от тях бивши. Вие обаче действащ, настоящ президент. Пишете до Доналд Тръмп, новоизбрания, със съвет да няма добри отношения с Русия и с Путин. Хищник до последно, ястреб до последно е точният цитат, който срещам заради това писмо като неодобрение на тази реакция. Обяснете защо е необходимо това писмо и наистина ли не искате Русия и САЩ да са в добри отношения и защо, ако е така?

Росен Плевнелиев: Не ястреб, а политик и гражданин с позиция. И моята позиция е много ясна. Не искам България да бъде върната във времето на Берлинския конгрес. Това, което ни нанесе жестока травма, едно събитие, което накърни самочувствието на българите за поколения напред, раздели нацията и народа. Но какво се случи на Берлинския конгрес? На Берлинския конгрес се събраха едни велики сили и се разбраха за периферията, за сфери на влияние. И нека никога не забравяме, че преди този срамен акт на световната политика тогава по отношение на България Русия и Австро-Унгария се разбраха за поделяне на сфери на влияние на Балканите. Аз не искам това да се случи отново. От това България много ще страда и затова имам позиция. И моето писмо, което заедно с мои колеги, с които аз съм работил, президентът на Естония Томас, президентът на Румъния и много други, е много ясно в тази посока. Приветстваме избора на Тръмп и сигнализираме, че ако той тръгне на сепаративна сделка с Русия за разпределяне на сфери на влияние, а ние знаем много добре какви са амбициите на руския президент от гледна точка на неговите сфери на влияние, това ще бъде пагубно за България.

Водещ: Тоест вие не очаквате сдобряване между Русия и САЩ. Казвам го на разговорен език, защото бяхме свидетели на безпрецедентно напрежение, непознато от времената на студената война, между Обама и Путин. Вие не очаквате затопляне на отношенията просто в името на затоплянето, а очаквате, че това води директно към сделка и разпределяне на сфери за влияние. България, прибалтийските са за вас, г-н Путин, в името на добрите ни отношения. Вие очаквате от Тръмп подобно нещо, подозирате го в това?

Росен Плевнелиев: Аз не съм против затоплянето на отношенията, напротив, аз ще се радвам Русия и САЩ да имат конструктивни и принципни отношения, само че базирани на принципи, които искаме да видим в 21-и век. В 21-и век искаме да видим върховенство на правото, което да надделее, а не върховенство на силата и интересите. Говорейки за принципи, нека си даваме сметка, че днес сблъсъкът в Европа е принципен и той е много тежък. Между едни държави, които вярват във върховенството на закона, и това са държавите от ЕС, включително и България, и едни други държави, които вярват във върховенството на силата, във върховенството на интересите и в геополитиката. Там е Русия. И този сблъсък е факт. Аз заставам на страната на принципите и на върховенството на правото. Искаме да видим диалог, приятелство с Русия, ние работим за това, аз обичам Русия. Но не уважавам и не съм съгласен с политиката на руския президент, която ни връща в 19-и век на разпределяне на сфери на влияние.

Водещ: Въпросът е, че вие подозирате САЩ в такава готовност, да изоставят какво, партньора си?

Росен Плевнелиев: Притеснявам се, ако те решат да тръгнат в тази посока, затова издигам своя глас. Моля ви, не така, оставете тази политика в 19-и век.

Водещ: Заради предградие на Санкт Петербург, визираше се Естония, аз няма да рискувам ядрена война, съветник, много близък, по-скоро републиканец всъщност го беше казал, малко след въпрос към Тръмп дали САЩ биха тръгнали на някаква намеса, ако Русия има териториална претенция към Естония.

Росен Плевнелиев: Това е само едно от доказателствата, но аз мога кажа и нещо друго. Ние видяхме какво се случва в Украйна. В Украйна се появиха едни "зелени човечета", под дулата на техните автомати „Калшников“се организира един референдум, след което части от Украйна бяха отцепени, незаконно анексирани, окупирани. Ние трябва да си даваме сметка, че това може да се случи и на други държави и затова нашият глас е важен, позицията на всеки един е важна. Няма място за снишаване.

Водещ: Видях изследване, според което огромна част от българите са русофили, такива изследвания имаше, за 80-82 % се твърдеше дори. Това не означава ли, че тръгвате против желанието на голяма част от българите с този акт и с това писмо? Те имат такава симпатия и тя обобщава и Путин, и Русия, а не разграничава Русия от политика на Путин, както вие твърдите, че правите.

Росен Плевнелиев: А това трябва да се направи. Аз също обичам Русия, чета книги, чета Достоевски, чета Толстой, слушам Чайковски, възхищавам се на техния гений. Но аз наистина не одобрявам политиката на руския президент и се гордея, че съм този български, първи български президент, който системно, принципно и категорично се противопоставя на водената от руския президент политика. Просто защото тази политика е политика на нарушаване на международното право с тежки последствия за всички в Европа, включително и за България.

Водещ: Румен Радев, очаквате ли вашият наследник да промени тази линия?

Росен Плевнелиев: Разбира се, аз не мога да говоря от негово име. Но той ще бъде изправен пред много сериозно изпитание още в първите дни.

Водещ: Защо?

Росен Плевнелиев: Европейският съд в Хага много ясно посочи, че в Украйна ние имаме акт на въоръжена агресия от Русия към Украйна и на незаконна окупация. И новият български президент ще трябва да излезе и да каже дали е съгласен с решението на един съд от европейска и световна значимост. Генералният секретар на НАТО много често казва: "аз съм за диалог с Русия". Да, и аз съм за диалог с Русия. Но има една втора част на това изречение, защото чувам, че и президентът Радев казва: "аз съм за диалог с Русия". Прекрасно, но, запетайка, всички сме за диалог с Русия, запетайка, не краят на изречението, но осъждаме незаконната окупация на Крим и подкрепяме санкциите, докато Русия не се върне на масата на преговорите с това да подкрепи върховенството на правото, а не на силата в Европа.

Водещ: Още малко по тази тема. Имаше твърдения или пък беше някаква интрига с цел да злепостави самия Румен Радев и Корнелия Нинова, но имаше твърдения как е направен сондаж и предварително в Кремъл са били уведомени и е съгласувана тази негова номинация, номинацията за следващ, новоизбран български президент. Такава информация от нашите служби, Вие получавате такива доклади, има ли, или това наистина беше, за да го позиционира, ако Вас Ви позиционират като ястреба с негативен знак, него да го позиционират с негативен знак като агент на Кремъл.

Росен Плевнелиев: Не съм получавал такава информация. Разбира се, това двусмислие, в което изпаднаха обясненията на руския генерал, който има пряко отношения към много от събитията в България през годините, и госпожа Нинова, трябва да бъде разчистено. Но всичко зависи от действията на новоизбрания президент Радев. Аз искрено му пожелавам успех, но той ще трябва да разчисти тези съмнения. Ако е убеден в своята пронатовска нагласа, в своето желание България да бъде достоен член на ЕС, много скоро по неговите действия ще си проличи дали това ще бъде така.

Водещ: Очаквате да му е трудно.

Росен Плевнелиев: Разбира се, ще му бъде трудно, на мен също ми беше трудно. Пожелавам му успех, но за да бъде лесно в трудни времена, трябва да имаш позиция, трябва да имаш ценности, да застанеш здраво зад тях.

Водещ: А Вие направихте една оферта към него, той да предложи състав на служебно правителство, Вие да разпишете тези имена. Имаше критика, че това би било нарушение на Конституцията и че всеки си носи отговорност от момента, в който официално си встъпи в длъжност, което към този етап не е направено. Така че не се стигна до този вариант. Но ние очевидно служебно правителство ще имаме и даже вече има завъртени имена, например това на проф. Огнян Герджиков, който е познат политик, бивш председател на Народното събрание. Според Вас подходящ ли е?

Росен Плевнелиев: Ще отговоря. Три различни бяха въпросите, които зададохте, ще отговоря много бързо на всеки един от тях. Първо по отношение на проф. Герджиков. Аз не мога да кажа една лоша дума за този човек. Не съм работил с него, но се познавам с него, чел съм неговата книга, виждал съм го как действа, един достоен председател на Народното събрание, един посветен политик, един успял българин. Аз не знам дали той е кандидатът за министър-председател, но мога само да кажа добри думи за този български политик, гражданин, човек, който оставя своята следа безспорно в България.

Водещ: Академик Стефан Воденичаров…

Росен Плевнелиев: По отношение обаче на въпроса, който зададохте за служебното правителство, нека да разчистим и нека да е ясно. Българският държавен глава не е нарушил по никакъв начин Конституцията. Конституцията не дава срок, в който държавният глава трябва да назначи служебно правителство, след като приключи конституционната процедура и с връщането на третия мандат. Това е още едно умно и много мъдро действие на създателите на Българската конституция. Ние попаднахме точно в тази ситуация. Заявявам го категорично. Не беше добре за България аз да назнача служебно правителство. Можех, но не исках. Не исках, защото нямаше да е добре за България. В Конституцията и специално в духа на Конституцията е вграден принципът на приемственост на властите. Едно правителство продължава, докато не дойде друго, предава на него. Представете си, че сега ще имаме ситуация, и тя е добра за България, едно правителство, което е управлявало две години, ще предаде на едно служебно правителство, което след това ще предаде на следващото редовно. Това е нормално. Представете си обаче две служебни правителства, едното от които е работило 20 работни дни. Те не са си получили сертификати за подписите, не са разбрали къде са и за какво е цялото това упражнение, няма да правят избори, защото няма как да правят, и същевременно там се предава на едно друго служебно правителство. Щеше да има страхотно скъсване на институционалната нишка в държавата. Не съм аз този, който ще го предизвика, като човек, който вярва в институциите. Но да, най-правилното решение щеше да бъде заедно с президента Радев да направим заедно едно служебно правителство. Аз мисля, че той рано или късно, по един или друг начин ще бъде изправен в ситуацията да се замисли по-сериозно. Това щеше да е най-доброто за България.

Водещ: Ако Ви беше предложил например Маргарита Попова за вицепремиер и правосъден министър, щяхте ли да разпишете? Аз видях такава версия в един от тиражните вестници, че е разговаряно с вашия вицепрезидент да бъде вицепремиер в следващо правителство. Мисля, че за служебното ставаше въпрос.

Росен Плевнелиев: Добър въпрос. И, разбира се, ще трябва да бъда максимално откровен с вас. Щеше да бъде много трудно за мен да направя това. И, разбира се, щях да говоря с Радев категорично по въпроса, нещо повече ще…

Водещ: Какво, да не го прави?

Росен Плевнелиев: Казвам, че щеше да бъде много трудно за мен и щях да изложа всички аргументи…

Водещ: Защо?

Росен Плевнелиев: Най-малкото защото вижте, хубавото на демокрацията е, че всеки един от нас има своя мандат и в рамките на този мандат той трябва да даде всичко от себе си. Но и в рамките на мандата се вижда кой кой е, кой какво е направил за правосъдната система, кой какво е направил за развитието на българските региони, за модернизацията, за борбата с корупцията. Добре е да се даде шанс на нови хора. Аз искрено вярвам, че светът така е забързал в своето действие, че е добре и в българската политика да се появят нови, смели хора, които да не са част от статуквото, които да гледат напред и да търсят голямата промяна. Българският народ много ясно изпрати сигнала на последните президентски избори. Че в тази държава, ако има нещо, което не работи добре, това е темата със справедливостта.

Водещ: Ще коментираме.

Росен Плевнелиев: И именно заради това, понеже Маргарита Попова вече е била там, както и аз съм бил вече министър, президент, добре е да дойдат нови хора, добре е те да бъдат по-амбициозни, но те да надградят постигнатото, а да няма връщане назад.

Водещ: Искам да коментирате по-прямо отношенията си с Маргарита Попова, дотолкова, доколкото от 2013 г., от момента, в който започнаха протестите, когато Вие свалихте подкрепа от правителството на Орешарски заради назначението на Пеевски за председател на ДАНС, оттогава нататък вашите отношения се ожесточиха във времето струва ми се доста. Тя каза в един момент: не може в тази институция да си президент само на част от обществото, има и други протестиращи. Ние, да, бяхме свидетели на протести и на контрапротести. В кой момент разбрахте, че не сте един екип всъщност? Колкото и да се опитвате в името на институцията да го демонстрирате. В кой момент разбрахте, че не сте в един отбор и гледате в различни посоки?

Росен Плевнелиев: Проблеми има, това е повече от ясно. Ние видяхме как в продължение на годините диалогът между нас беше труден, в последната година практически ние не сме се виждали. Но Вие забелязахте нещо…

Водещ: Не сте се виждали, въпреки че работите в тази сграда.

Росен Плевнелиев: Вижте, тя има своите ангажименти, аз моите, различни сме и това е повече от ясно. Но Вие казахте нещо много важно. Ние по никакъв начин не допуснахме да бъде нанесена каквато и да било щета на президентската институция. Защото и двамата с нея, колкото и да сме различни, мислим и действаме институционално. А това е демократично. Но ще кажа още нещо много важно…

Водещ: Но Президентството не е партийна централа. Което беше упрек към Вас.

Росен Плевнелиев: Няма как да има такъв упрек, защото аз съм единственият държавен глава, който е назначил изцяло независими хора в президентската институция. Гордея се. Не е имало нито един скандал, млади, независими хора, които постигнаха толкова много за България. Има обаче нещо друго. Вижте, в самата Конституция и във всичко, което ние тук днес с Вас дебатираме, е ясно, че отношенията между президента и вицепрезидента са едно, съвсем друго е президентската институция като такава. Ние с Маргарита Попова въпреки всичките си различия, които имаме, не допуснахме и докрая ще бъдем институция президент и вицепрезидент, които служат на народа си. Да, ние сме различни. ./../