ИНТЕРВЮТА

2017-01-17 11:12:00

Интервю на президента Росен Плевнелиев за вестник „24 часа“

Водещ Кристина Кръстева: Г-н президент, как оценявате мандата си? Падна ви се да сте държавен глава в изключително сложна вътрешна и световна обстановка. Като че ли оставате в историята като спокойния президент.

Росен Плевнелиев: Не отива на един президент да дава сам оценка на работата си, но все пак това бе един много труден, но успешен мандат. В политиката не е важно как влизаш, а как излизаш. Аз си тръгвам с високо вдигната глава, доволен от свършеното. Влязох в политиката, защото си обещах да дам. Аз бях постигнал достатъчно с честен труд. Дадох много - и като министър, и като държавен глава. Дадох, но не взех. Приготвил съм един списък. В моя мандат много неща се случиха за първи път в демократичния преход на България. И вие бяхте първият журналист, който усети това, което е изключителна референция за професионализъм и за качеството на медията, която представлявате. Този списък е цели 3 страници - ето го. Много е дълъг, но ще посоча само няколко неща.За първи път държавен глава минава през три парламентарни кризи и прави две служебни правителства в един мандат, инициира референдум - дава път на пряката демокрация, като първите 3 референдума се проведоха в моя мандат (други президенти обещаваха, аз ги направих). За първи път три правителства в рамките на една година и две вълни на национални протести. Аз съм първият държавен глава, който не назначи нито един посланик или служебен министър, агент на Държавна сигурност. За първи път държавен глава промени изцяло приоритетите в българската енергетика - от „Голям шлем" с три изцяло руски проекта, от които българският народ нямаше да спечели нищо, към три смислени приоритета - енергийна диверсификация, либерализация и ефективност. Само от енергийната ефективност печелят не една група олигарси, а милиони българи. За първи път имаме президент технократ, инженер, мениджър, предприемач. Отговарям и на последната част от въпроса ви - да, аз съм много търпелив човек, много постоянен и прагматичен. Оценката на историята не се случва веднага, тя ще дойде със следващото поколение.

Водещ: Гордеете се с отличните отношения с премиера Борисов, макар и на моменти да се чуваше, че сте се отчуждили. Най-много се разминахте по темата Русия. Тези ваши отношения силна страна ли са или повод за упреци, че сте слаб?

Росен Плевнелиев: Силна. По този начин с премиера Борисов дадохме друг пример за отношения. Нагледали сме се на противопоставяне, на политици, вкопчили се във властта, които искат от тях да зависи. Аз съм друг тип човек и друг тип политик. Имаме достойни, коректни, прекрасни отношения с премиера Борисов. Това се дължи на личностните ни качества - и двамата сме разумни и отдадени на държавата. Макар и да сме били опоненти, понякога за един проблем решенията са различни, ние ги търсехме и намирахме заедно. Надделяваха разумът и държавническото отношение. Всеки от нас двамата беше оставил егото настрани в името на държавата. Минахме през много тежки моменти и станахме приятели. Само ние двамата си знаем колко ни е било тежко. Имали сме и спорове, но минахме през тях. Това ни направи силни заедно. Това роди най-дефицитната стока в българския политически живот - доверието. Търпението беше и мой, и негов съветник за търсенето на решения за България. Постигнахме много заедно. В ГЕРБ имам много приятели. Аз съм първият държавен глава, който си тръгва, запазвайки добри отношения с партията, която го подкрепи. Нека има и такъв пример в историята ни.

Водещ: В момента в какво сме? Криза - политическа и парламентарна, а според някои и конституционна. Знаете защо е въпросът.

Росен Плевнелиев: Ситуацията е много ясна. Трябва да отворим дебелите книги и учебниците по политология. Много политици престанаха да четат книги. По-скоро четат какво пише във фейсбук. Аз се гордея, че не съм във фейсбук. Той за мен е символ на ежедневното отиграване на ситуации - от днес за днес, дори не до утре. Книгите са символ на мъдрост. Дори днес донесох за президентската библиотека доста книги, които ще останат с надеждата, че някой ще ги прочете.Отговарям на въпроса. Ние се намираме в политическа и в парламентарна криза. Но в никакъв случай не и конституционна. Тук искам да кажа едно голямо „благодаря на всички политици, които в последните седмици наистина доказаха, че са се поучили от уроците на 2013г. и 2014 г., когато бяхме свидетели на извънредно политическо противопоставяне, когато пет правителства и три парламента се смениха за две години и когато политически лидери се обвиняваха от трибуната във всички грехове. Сега ние минахме през парламентарната и политическата криза по един коректен и изцяло конституционен начин. Това е доказателство, че нашите политици се учат и се развиват. Аз им благодаря за това. Вие бяхте свидетели, че държавният глава не искаше това Народно събрание да си ходи. Положих всички усилия до последно, дадох достатъчно време на партиите, поканих всички на консултации и те се държаха коректно. Да отбележим, че последните президентски избори бяха признати от всички като честни, всички пожелаха успех на победителя. Не беше така с мен преди пет години, когато Станишев не ми подаде ръка, не ми пожела успех. Сега е по-различно и аз се радвам на този прогрес. На мен ми беше много по-тежко. Сега президентът Радев получава „зелен светофар", да видим какво ще постигне за България. Надявам се той да бъде на висотата на очакванията. Той ще създава служебно правителство в първите си дни. Ако мога, ще споделя урока от това, което аз разбрах и постигнах. В такива критични моменти за държавата е много важна личността на държавния глава, за да може всички да му се доверят - и партиите, и гражданите. Той трябва да успее да създаде равно отдалечено експертно правителство, което да не породи никакви съмнения за зависимости. През 2013 година бях оставен сам от партиите и трябваше да направя в рамките на две седмици експертно и равно отдалечено от всички правителство. С протести в двадесет и седем града.

Водещ: Вие дори излязохте пред сградата, за да говорите с протестиращите, докато ви освиркваха.

Росен Плевнелиев: Знаех, че ще ме освиркат, но отидох да говоря с тях. Никога не съм търсил медийния комфорт, нито съм очаквал хората да ми ръкопляскат. Знаех едно - трябва да отида там, за да им покажа, че вратите на президентската институция са отворени за всички. Поканих протестиращите и те дойдоха. Създадохме обществени съвети, граждански изборен борд - това е иновация, която аз въведох. Бях сам и се опрях на гражданите. Получих подкрепата им. Минахме заедно и достойно през кризите. Той ще трябва да бъде на висотата на очакванията, за да можем да избегнем най-голямата драма, която може да се случи в държавата - крайно политическо противопоставяне и липса на легитимност, ако се провалят или оспорят резултатите от предстоящите избори.

Водещ: Преди дни в прощалната си реч в Чикаго президентът Обама спомена само веднъж наследника си, при което се изляха освирквания. Той ги възпря. А след избирането на Тръмп му обеща: „Сега ще направим всичко по силите си, за да ви помогнем, защото, ако вие успеете успява и Америка“. Вие също поканихте незабавно наследника си, седнахте не на фотьойла, а до него. Все пак имате ли някакви резерви към ген. Радев?

Росен Плевнелиев: Радев получи пълната ми подкрепа. Аз съм денонощно на негово разположение да му помогна за каквото той пожелае. За мен е изключително важно да предам по веригата това, което научих. Аз съм първият държавен глава, който не злослови срещу други български президенти и не ги критикува. Който заявява много ясно пред такава реномирана медия като вашата, символ на истината - Аз бях критикуван от друг български президент и не отвърнах със същото. Вярвам, че на един президент му отива не да плюе президентите, а да създаде Съвет на президентите. Да ги събере заедно, да си говорят. На един държавен глава му отива не да манипулира и да лъже за мандата на други президенти, а да създаде Президентска библиотека на България. Гордея се, че като държавен глава създадох Съвета на президентите и Президентската библиотека, която ще открием тези дни В нея  всички президенти ще могат да оставят своите подаръци, ордени, медали, речи, послания и там да идват туристите, учениците, децата, студентите, изследователите, гражданите. Всичко това го оставям в наследство на Радев. Пожелавам му успех. Неговият неуспех няма да бъде мой успех. Него го чака много тежък мандат и дано не допусне големи грешки. Ще цитирам голям български президент - президента Стоянов, от когото също научих много. Той ми каза - „Всеки президент бърка. Човешко е, но гледай да не сбъркаш в големите неща". А те са не повече от 4-5 в мандата. Аз не сбърках в големите неща.

Водещ: Защо визионер като вас не пожела втори мандат? Има ли и друга причина освен личната?

Росен Плевнелиев: Това беше моят разговор и с Обама, и с Меркел, и с Гаук, и с Борисов. Личните ми мотиви са ясни. Бях честен към всички. Бях член на световно семейство, бях равен на всички тях. Имал съм поне 25 срещи с Обама и 30 с Меркел. Те имат мобилния ми телефон, звънели са ми за всичко. Търсели са моето мнение. Аз бях човекът, който можеше на български, на руски - с Лавров широко си говорихме, на перфектен немски и английски да дава решения. И бях оценен. Получих огромно международно признание. Аз съм и първият български държавен глава, обявен за личност на годината на друга държава. Обявен и за личност на годината на Балканите. Получих най-висши държавни отличия от над 20 държави в света. Всички те ще останат в президентската библиотека. Поставих рекорд. Досега в България за 26 години средно на година са идвали по 3-ма - 4-ма президенти. През 2016 г. имаме 25 посещения на чуждестранни държавни глави. Дойдоха на крака в последната ми година. Казаха една добра дума за мен, подкрепиха България. Гордея се с това. Посочих ясно, че бях в абсолютна невъзможност да имам втори мандат веднага след първия. Понеже винаги съм бил честен с хората, така и казах: „Аз няма да се кандидатирам на следващите президентски избори. Отказвам втори мандат веднага след първия."

Водещ: Засега ?

Росен Плевнелиев: Оставам активен, посветен на бъдещето на България. Аз съм президентът, който даде път на дългосрочното планиране, постигайки съгласие по Националната програма за развитие „България 2020". Първият, който успя да обедини пет правителства зад нея, които я изпълняват. Преди мен всички правителства започваха от нулата, плюеха предишното. Аз съм първият президент, който на КСНС постигна пълно съгласие по дългосрочните приоритети на България. От 14-те КСНС, които съм провел, с много малко изключения, имаме пълно съгласие, въпреки голямото политическо противопоставяне. Това е едно от многото доказателства, че работих като президент обединител. Обединих всички около стратегическите приоритети на България.

Водещ: Кажете още за приятелството си с Обама.

Росен Плевнелиев: Обама е мой близък приятел. През последния септември само за един ден ние се видяхме три пъти. Бях на първия ред на неговата последна историческа реч от най-високата трибуна на планетата - Общото събрание на ООН. После на обяда той беше на маса №1 с Путин. Беше ме сложил на маса №2 и си говорихме дълго. От едната ми страна беше министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо. За мен това е новият Обама, който гледа напред и има много какво да каже. Имали сме няколко срещи и много си допаднахме. От другата ми страна беше министър-председателят на Австралия. Срещу мен -министърът на външните работи на Русия, с когото също имах прекрасен разговор. Но извън този исторически обяд вечерта Обама ме покани и на приема. Там направихме тази прословута снимка, на която Мишел и Обама така здраво са ме прегърнали.

Водещ: Как се стигна до тази здрава прегръдка?

Росен Плевнелиев: На приемите на Обама винаги гледах да съм един от последните, които влизат. Използвах това време, за да си поговоря с неговите съветници. Станах близък приятел с неговия екип. Говорихме си за много неща. Формирал съм техни позиции по някои въпроси. С вицепрезидента Джо Байдън сме си говорили какво трябва да се направи в Украйна и на Балканите. И когато влязох - един от последните, Обама се усмихна и каза: „Мишел, ако има един президент, когото трябва да прегърнем това е този". И ме прегърнаха. Обама много хора го плюят. Но той ми е много любим. Написа история в първия си ден, невероятен демократ и  изключителен оратор. Много хуманен, емоционален и голям човек. Тръгва си на 20 януари. Гордея се, че си тръгвам с него само с 2 дни разлика.

Водещ: А най-специалната ви снимка в политиката?

Росен Плевнелиев: С президента на Германия Гаук, който ме държа минути за ръка пред всички немски медии. И ми каза: „Росен, съжалявам, че няма да има втори твой мандат. Но се гордея с нашето приятелство". Светило, икона на ценностите в политиката. Бившият пастор Гаук е голям визионер. Научил съм много от Обама, Меркел и  Гаук  и се гордея с моето приятелство с тях. Гордея се и с приятелството си с Борисов, защото научих много и от него.

Водещ: И как при всичко това се опазихте да не се пристрастите към властта?

Росен Плевнелиев: Да служиш на народа, има най-различни измерения.

Водещ: Това е вашата перспектива - служите, а не вие сте властта.

Росен Плевнелиев: Това е моята перспектива. Аз продължавам да служа на народа и има много смислени начини за това. Ще ходя по читалищата, по университетите, ще си говоря с хората. Ще бъда активен в международен план. Ще пиша книги, ще бъда съветник и  ментор. Ще помагам на българските иновативни индустрии, ще гледам напред технологиите и индустриите на 21-ви век да се случват у нас. Чакам с огромно нетърпение свободата, която ще настъпи на 22-ри около 12.30 часа. Какво ще се случи оттам нататък с мен? Ще си говоря с много хора, с милиони хора по друг начин. Защото като държавен глава обиколих българските села, градове и региони, но не е същото. Аз постигнах в живота си достатъчно. Няма нужда да се доказвам вече на когото и да било. За мен една думичка е много важна. И тя не е „сила", не е „власт", а е „смисъл". И без власт пак може да си полезен. Един президент не се мери само по това какво се е случило в мандата му, а в рамките на целия му живот. Ще продължавам да бъда патрон на тези, които гледат напред и вдигат високо летвата. Оставам активен, независим, равно отдалечен, но лоялен на кауза, принципи и на европейското демократично развитие на България. Бях и ще бъда добър партньор на всички партии, които работят за европейското развитие. Надявам се никой по никакъв начин да не постави под съмнение посоката. Това ще е национално предателство.

Водещ: Докато се прегръщате с Обама и Мишел, питат ли ви къде е вашата жена?

Росен Плевнелиев: Не, Обама не ме е питал, Гаук ме е питал. Аз поставям Гаук, Меркел и Обама на едно ниво. Уникални държавници, невероятни хора. С Меркел много сме се смели, защото тя ми каза: „Е, добре дошъл в клуба."

Водещ: На непридружените ?

Росен Плевнелиев: Абсолютно. Камо ли да говорим за президента Оланд. Искате ли да говорим за него?

Водещ: Да.

Росен Плевнелиев: Добре. Кога сме го видели с жена на прием? Аз съм инженер - действам по план. От ден първи аз не исках по никакъв начин жена ми и децата ми да бъдат подмятани от медийни империи. От ден първи знаех много добре, че самият аз ще се боря с всички възможни средства да не се взема на сериозно като президент. Да остана човек, добър съпруг и приятел. Предпочитах децата ми да ходят по дънки и да останат в любимия квартал. Аз и съпругата ми взехме всички мерки, за да може те да имат нормално детство, а не да ходят под прожекторите. Абсолютно целенасочено не живях със семейството си във вила „Калина", защото децата ми щяха да отраснат в средата на бодигардове. Това беше едно много правилно решение, мое и на съпругата ми. Оттук нататък мога само да посъветвам новоизбрания президент да бъде много внимателен, защото по отношение на протокола няма никакви такива изисквания. Да премисли, с оглед медийната среда в България, доколко личният и семейният му живот трябва да бъдат обект на общественото внимание. Нашето съвместно решение със съпругата ми по никакъв начин семейството и децата да не бъдат изложени под светлината на прожекторите бе правилно. Така действат и почти всички други световни лидери. Ако искам не аз да диктувам бъдещето на децата си, а те сами да си го изработят няма защо да се разхождам пред телевизионните камери с тях. Няма почти нито един богат човек, който да е щастлив. Няма почти нито един известен човек, който да е истински щастлив. И понеже искам моите деца да са щастливи, нека си ходят боси по тревата.

Водещ: За първи път казвате, че решението да останете сам по време на мандата е било ваше.

Росен Плевнелиев: Това е съвместно решение, мое и на съпругата ми. Жена ми допринесе изключително много, за което съм й благодарен. Тя си остана посветена българка, изключителен професионалист в работата, страхотна майка. Тя се бореше със зъби и нокти моята известност да не повлияе по никакъв начин на децата и го постигна.

Водещ: И ви връхлетя най-тежката възможна трагедия, която може да сподели един човек - загубихте дете. А малко преди това сте били в същата клиника, в която издъхва най-големият ви син Филип, за да направите дарение по „Българската Коледа".

Росен Плевнелиев: Шест месеца преди това направихме дарението. В същата тази стая.

Водещ: И на срещата си с проф. Пилософ, разбира се, без да подозирате трагедията, която ще ви сполети, казвате, че работите за нуждата на детската кардиология. А загубихте детето си след кардиологична криза.

Росен Плевнелиев: Това е просто съдба. Това беше един съдбовен момент. Тръгвам отзад напред. Седмици наред след смъртта на детето си бях в невероятен шок, много трудно го преживях. Видях го мъртъв, целунах го студен за последен път именно в тази стая, в която 6 месеца преди това бях заедно с 20 деца, които, за разлика от моето дете, бяха получили шанс за живот. Някои от тях след претърпени 20 сърдечни операции! И едно детенце ми подари метално сърце, на което пишеше „Само човек, който е изпитал най-истинската болка се научава да живее". Беше си написало и името. Сложих това сърце в деня на смъртта на моя син до портрета на моя ангел и всеки ден си казвах: „Ти сега ще се научиш от мъдростта на децата. Ти изпита най-истинската болка, сега ще се научиш да живееш." Това е огромна трагедия, която не пожелавам на никого. Не спах един месец. Това, което ми помогна, беше мъдростта на детето. Цялата драма в тази стая се превърна в нещо позитивно. Казах си - имам три прекрасни деца, едното от тях е на небето, но продължава да е с мен. Промених се, гледам на смъртта по друг начин. Когато и да се случи тя, не ме е страх от нея - имам къде и при кого да отида. Отивам при моя ангел.Позитивното е, че в крайна сметка тази история може би ще ни помогне на всички нас да се поучим от детската мъдрост. Всеки от нас е изпитвал своите болки, всеки от нас трябва да се научи да живее. Това са истинските, големите неща в живота. Въпросът е какво научаваш от това ? И гледаме постоянно едни арогантни хора, които 25 години заливат ежедневно народа със собствените си сценарии, драми и дори със собствените си ненаучени уроци от болката, която са изпитали. Политици, които са минали през драми и болки, но не търсят доброто. Извади доброто, не лошото. Дай път на доброто. Може би това е най-важното изречение в това интервю. Ако има един-единствен извод от трагедията, която ми се случи да изпитам най-голямата болка и да мина през най-голямата драма, то този извод е - „Прави добро!" Не може да има друг извод. Защото, ако човек изпита най-истинската болка и остане лош човек, ако премине през най-голямото изпитание и продължи да прави лошо, то тогава какво е научил от детската мъдрост? Какво е научил от живота?

Водещ: Г-н президент, какво мислите за проекта на Иво Прокопиев и Христо Иванов? Кристиан Таков и Христо Иванов бяха част от вашия екип.

Росен Плевнелиев: Приветствам всички новосъздадени партии независимо от техните имена, идеолози и лидери, защото това е доказателство, че демокрацията в България „ври и кипи". Хората имат идеи и позиция. По никакъв начин не ме причислявайте към нито една партия, дори и когато не съм действащ президент ще работя с всички. Аз работя по съвсем друг начин - търся смисъла. Ако има смислени идеи на БСП, ще ги подкрепя. Ако има смислени реформи в някоя новосъздадена партия, ще изляза и ще кажа: „Това е добро."

Водещ: Имате ли опасения, че най-благородната инициатива - „Българската Коледа" може да бъде преустановена?

Росен Плевнелиев: Искрено се надявам, че това няма да се случи. Вярвам на поетото обещание от президента Радев, че ще я продължи. Аз съм първият, който издигна приемствеността като политика на държавния глава, пое, разви и надгради абсолютно всички инициативи на предишните президенти. Но аз добавих и пет нови инициативи в президентската институция, коя от коя по-смислени. Това очаквам и от президента Радев - да поеме, развие и надгради и тях. И ако не го направи, ще се интересувам кои са аргументите да ги спре. Аз съм държавният глава, който създаде първата иновационна екосистема в България и на Балканите и един от създателите на клъстерите - информационни и комуникационни технологии, аутсорсинг, аутомотив. Дадох път на иновациите, на технологиите, на индустриите на бъдещето, в които през моя мандат създадохме над 90 000 добре платени работни места за млади българи, които останаха тук. В рамките на моя мандат България беше най-добрата аутсорсинг дестинация на Европа, третата най-добра в света. Постигнахме много и гледаме уверено напред, затова и моят офис е в „София Тех парк".

Водещ: Там правителството ви отпусна офис. Предполагам, че този е един от проектите, с които се гордеете най-много. А и за вас това е място със сантиментална стойност - там сте карал казарма.

Росен Плевнелиев: Точно така. Това не е най-големият проект, по който работих, но се гордея с него - наистина е един от смислените. Аз имах в живота си щастието да работя по истински, големи проекти. Бизнес паркът беше такъв - първият на Балканите. След това магистралите на България - вие помните плана „Плевнелиев" за седем магистрали, случват се. Благодаря на премиера Борисов, с когото излязохме в първите дни на моя мандат като министър и обещахме три магистрали, направихме ги. Тръгнахме от спрените пари, от спрените еврофондове, от големите скандали, от „Тракия", която беше договорена от правителствата на царя и Станишев за над 3 милиарда лева. Същата магистрала сега е изпълнена за 500 милиона лева. Икономисал съм милиарди на българския народ. Невидимо и по моя си начин. Спорих с всички като стартирахме националната програма за енергийна ефективност, на която аз съм идеолог през първите две години.  Дянков не ми даваше пари - не се предадох. Ставаше въпрос за едни 5 милиона, които в крайна сметка бяха осигурени. Аз съм много търпелив човек - търпението е моето оръжие. С много търпение сега имаме милиардна програма. Няма по-смислена от нея. Като министър обещах коректно управление на еврофондовете. Отговарях за 2,6 милиарда евро за българските региони и пътища. Днес мога да изляза честно и да кажа на хората: „Обещах и изпълних." Тези пари бяха използвани максимално.В рамките на този огромен проект за страната ни се роди доброто име на България в ЕС и после дойдоха още повече милиарди - от 11 станаха 15. Като президент подкрепях всячески българската икономика и експорт. Например в рамките на три години успяхме да удвоим търговията между България и Китай. В рамките на мандата ми и търговията с Турция се удвои, като двамата с Борисов положихме огромни усилия. Търговията ни с Румъния е четири пъти повече от преди пет години, тази с Виетнам след моето посещение за една година също се удвои. В рамките на мандата си посетих десет пъти Германия и в резултат Германия днес е най-големият ни партньор - договорихме и построихме десетки нови германски фабрики в България. През 2016 г. постигнахме абсолютен рекорд в двустранната търговия - над 6,3 милиарда евро.

Водещ: Включихте се в писмото на 17-те евролидери до Тръмп, в което го призовавате да продължи твърдата линия на Обама към Москва. Но той изгради кампанията си точно на противоположното послание. Как очаквате да се обърне?

Росен Плевнелиев: Писмото, което подписах до Тръмп, е част от моя план България да не бъде периферия. Тръмп заложи на много популистки обещания. Отношенията с Путин не бяха в сърцето на неговата кампания, макар и част от нея. Тръмп обеща много други неща.

Водещ: Огради.

Росен Плевнелиев: Той обеща огради с Мексико за сметка на Мексико, знаейки, че това няма как да стане. Обеща да изгони милиони мюсюлмани от САЩ. Тръгне ли да го прави ще имаме голям проблем. Тези, които водеха досега в света и гарантираха мир и стабилност, от които очаквахме досега да бъдат символ на ценности ще вкарат света в най-голямата драма, която можем да си представим. И тя е по Хънтингтън -сблъсък на цивилизациите. Ако това стане ще бъде най-голямото национално предателство, което някога някой американски президент е извършил. По същия начин ще бъде предателство спрямо семейството на демократичните държави. Да седнат американският и руският президент и да разпределят сфери на влияние. Това ни връща в ХХ век, ще се съсипе всичко. България много ще страда от това и аз се противопоставям с всички сили. Правя го и като президент, и като кризисен мениджър, който вижда кризите и действа, а не чака те да дойдат. Всичко, което в момента се случва ще ни се струва като детска игра в сравнение с бурята, която може да се случи още в първата година от мандата на президента Радев. Дано той си дава сметка колко много ще зависи от него и да бъде на висота. 2017 г. ще е критична за ЕС. Досега имахме 11 кризи, по всяка от които България даваше и работеше за намирането на решение. Например десет президенти дойдоха тук под мое ръководство, за да търсим заедно решения на проблемите. Нито една от кризите все още не е устойчиво решена. Нито противопоставянето ЕС - Русия, нито украинската криза, нито терористичната вълна, нито вълната от националисти и популисти в Европа, която тепърва ще се задълбочава, нито гръцката криза, нито Брекзит. А най-драматичната ще бъде, ако европейците изгубят вярата си в ролята на САЩ като гарант на сигурността. Представете си един американски президент Тръмп, който казва на европейците: „Аз ще се разбера с Путин, вие се оправяйте."

Водещ: Затова ще се прави европейска армия.

Росен Плевнелиев: Досега Европейският съюз беше икономически гигант, но не беше силен геополитически и в сектор сигурност и отбрана. Това трябва да се промени - ЕС ще трябва да гарантира сам своята сигурност, да се превърне във военна и в геополитическа сила. В този процес, ако България допусне грешка и остане в периферията, пасивна в сандвича на империи, които са на Изток и вече са доминирали нашата история, това ще бъде най-голямото национално предателство. Президентът Радев трябва да си дава сметка - така, както аз си давах сметка, че пътят на България води към Европа. Каузата е за силна България в силен ЕС и НАТО.

Водещ: А не бихте ли приели да сте еврокомисар?

Росен Плевнелиев: Никакъв еврокомисар няма да ставам. Ще помагам с активната си международна позиция и това, че съм припознат от всички като президент, който гледа напред. Ще работя и в Америка, и в Германия, и в Австрия, и в Брюксел, и на Балканите по различни начини. Ще бъда силен глас на България в евро-атлантическото пространство. Като президент бях приятел с много световни лидери. Ще продължа да бъда полезен на България. Гледайки напред, продължавам да бъда себе си. Аз ще бъда този български президент, който ще работи и за „България 2030", защото именно аз бях българският президент, който подписа и работи за  целите за устойчиво развитие на планетата до 2030 г.