ИНТЕРВЮТА

2017-03-21 23:01:00

Интервю на президента Румен Радев за предаването "Панорама" на БНТ

Водещ Бойко Василев: Господин Президент, още с първите дни на мандата Вие поехте почти цялата власт. Всичко ли в България зависи от Вас днес?

Румен Радев
: Напротив, президентът има строго ограничени правомощия по конституция. В период на служебно правителство, естествено отговорността пада върху него. Но според мен само безотговорни политици могат да блъфират, че цялата власт е в президента, бягайки от своята собствена отговорност.

Бойко Василев: Все пак, ще кажете ли, че всички Ваши министри, от Вашето служебно правителство, са Ваши лични назначения.

Румен Радев:
Да, те са мои назначения. В техния избор съм се ръководил от високи критерии – за професионализъм, почтеност, независимост. Много от тях имат научни степени. Единици от тях имат партийно минало. Естествено, че при техния избор аз съм се допитвал до приятели, до колеги, до моя екип.

Бойко Василев: До приятели, до колеги, до Вашия екип, а до партии?

Румен Радев
: Не, с партии категорично не съм работил. Това беше моята основна цел – този кабинет да бъде независим партийно.

Бойко Василев: Дори с партията, която Ви подкрепи – БСП?

Румен Радев
: Там внимавах и стоях абсолютно най-дистанцирано.

Бойко Василев: Справя ли се правителството досега. Вашата оценка.

Румен Радев:
Мисля, че обществената подкрепа и обществото одобрение доказват, че правителството се справя добре. Бяха пресечени редица схеми, ощетяващи държавата. Бяха показани редица обществени поръчки с порочни практики. Министерство на енергетиката, давам само няколко примера, успя да събере 120 млн. лева от просрочени вземания, концесионни такси. Наваксахме изоставането в подготовката за председателството на Европейския съюз. Транспортното министерство е на път да реши един сложен проблем пред българските железници, също така подписахме Националния рамков договор в здравеопазването. Националният съвет за миграция и интеграция заработи и оценява  всички рискове пред националната сигурност по Постановление 208 и разработва критерии за интеграция. Мисля, че за месец и половина свършеното от правителството не е малко.

Бойко Василев: Интересно е, че говорите в първо лице множествено число за свършеното от правителството, т.е. поемате отговорност. Заставате ли зад уволненията, които служебното правителство направи, особено в сектори, които са свързани с предишната Ви битност, например отбраната и вътрешните работи?

Румен Радев:
Никой не е абониран за властта, никой политик или чиновник, особено тези, които са съгрешили. Както казах, бяха изнесени данни за порочни обществени поръчки, има подадени сигнали в прокуратурата. Нормално е в тази ситуация хора да бъдат сменени. Категорично съм държал да няма смени на политически принцип.

Що се отнася за силовите ведомства, много добре видяхте, че главният секретар на МВР беше освободен заради въздействие върху служители на МВР, и то областни директори на МВР, по политически причини. Нали всички искаме честни избори. Ако вземем системата на МВР, колко мислите са уволненията, както широко се прокламира, че там има масови чистки и уволнения. Нито един областен директор на МВР не е уволнен, категорично. Сам виждате, че наистина там има възможност, оттам се гарантират честните избори. Нито един няма уволнен. Има, разбира се, в някои областни дирекции текат проверки. Това е нормална практика, там, където има сигнали за нарушения, за корупция, за престъпления. Тези сигнали са в прокуратурата и аз се надявам, че няма да бъдат потулени.

Бойко Василев: Въпросът е дали са истински тези сигнали или под претекста на сигналите се гонят хора. Имаше съмнения такива в Перник, доколкото си спомням.

Румен Радев:
В Перник случаят е много по-различен. Там не е уволнен областният директор, това са спекулации. Това министърът на вътрешните работи го разясни много точно. Когато идва проверка по дадени сигнали, и то основателно подадени сигнали от служещи на МВР, за което, разбира се, и синдикатите на МВР също потвърждават, нормално е да бъде извършена проверка, нормално е да се подпишеш на заповедта отзад, а не да се криеш. Нека спокойно да изчакаме резултатите от тези проверки. А мога да кажа, че множество от тези сигнали са подадени, преди да дойде това служебно правителство, но те не са получили развитие. По такива сигнали се работи основно.

Бойко Василев: Вие одобрихте ли уволнението на медийния съветник на премиера Иван Гарелов?

Румен Радев:
Това е право на служебния премиер. Разбира се, г-н Гарелов постъпи като джентълмен според мен, когато защити свой колега и то жена. Но право на премиера е той да го уволни. Разбира се, бях информиран за това уволнение.

Бойко Василев: Тоест, това уволнение не произтича от Вас, а бяхте само информиран.

Румен Радев
: Не, бях информиран и проф. Герджиков подробно ми изложи своите мотиви, които аз приех.

Бойко Василев: Господин Президент, нали знаете, че всяко уволнение преди избори ще бъде преразказано като съмнение в честността на тези избори. Готов ли сте за това?

Румен Радев:
Посочете ми неправомерни уволнения. Ще поема отговорност за тях.

Бойко Василев: Категорично стоите зад действията на служебното правителство в тази област, така ли?

Румен Радев:
Стоя. Ние имаме принципна постановка за уволненията. Аз съм дал своите категорични указания да няма уволнения по политически причини в никакъв случай. Да има уволнения само, когато има доказани нарушения и то, когато сигналите и всички обстоятелства са потвърдени и то с комисия.

Бойко Василев: Защо обаче спряхте решението за парк „Пирин“. Нали правителството, което Вие назначихте, инициира това решение.

Румен Радев:
Тук трябва да бъде ясно, че борбата не е за лифта, както се представя от някои. Тук борбата е за закона и не трябва правителството в никакъв случай да оставя сянка на съмнение за прозрачността и законността на своите действия. Това за мен е много по-важно.

Бойко Василев: Нямаше ли предварителна договорка между Вас и правителството какво да правите по този казус или Вие бяхте изненадан от тяхното решение и след това го спряхте?

Румен Радев
: Аз бях абсолютно изненадан. Аз разбрах за това от медиите и затова наистина проведох разговор и с премиера, и със служебния министър за изясняване на ситуацията, далеч преди да възникнат всякакви протести. Но пак казвам, за мен е изключително важно да има прозрачност и да се спазва законът.

Бойко Василев: Как стоят нещата, господин Президент, със споразумението СЕТА, споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Канада. Защо не спорихте в Брюксел с 26-те лидери, а решихте да атакувате СЕТА на българска територия?

Румен Радев
: Нямаше как да споря за нещо, което изобщо не беше в работния дневен ред на Съвета. Казусът със СЕТА приключи още октомври миналата година, когато той беше гласуван и подписан от предишното правителство и с ратификацията в Европейския парламент през февруари т. г. Оттук нататък като пазител на Конституцията ще съзирам Конституционния съд за законосъобразността на СЕТА, понеже СЕТА въвежда промени в нашата конституция, а българският парламент ще се произнесе с акта на ратификация.

Само да кажа няколко думи, че в рамките на няколко часа, докато бях в Брюксел, бяха произведени три лъжи. Така гръмки заглавия: „Радев приветства СЕТА“, „Радев гласува за СЕТА“ и накрая „Радев подписа СЕТА“. Който иска да търси моя подпис и глас, нека да си губи времето, ако има такова.

Бойко Василев: Как стоят нещата с избора на новия български еврокомисар. Каза нещо премиерът Герджиков, искам да чуя Вашето лично мнение и позиция кой трябва да го назначи и кога.

Румен Радев:
Имаме наистина тук много ясна позиция двамата с проф. Герджиков. Българският еврокомисар ще бъде посочен през м. май. Ако дотогава няма легитимно избрано правителство, естествено, че това ще го направи служебното правителство. Ние не можем повече да чакаме. Но в никакъв случай не трябва да допускаме изборът на този еврокомисар да взривява, без това нажежената, предизборна кампания или пък консултациите за сформиране на кабинет.

Бойко Василев: Важният въпрос е какъв Европейски съюз иска България, на колко скорости?

Румен Радев
: Преди да си отговорим на този въпрос, нека да знаем какви приоритети отстояваме ние в Европейския съюз, наши приоритети. Това, което на всички тези срещи аз отстоявам, са три основни приоритета – гарантиране на нашата сигурност, гарантиране на нашето икономическо развитие и пълноценна интеграция.

По отношение на гарантиране на нашата сигурност, вчера вече изпратих със съпроводително писмо един детайлен план как Европейският съюз ще се ангажира по-сериозно със защитата на своята външна граница, каквато е българската граница. И под формата на оперативен план за действие при ескалация на кризата с мигрантите и под формата на допълнително финансиране. Това предложение вече е факт.

По отношение на нашето икономическо развитие и неговото гарантиране има наистина един тревожен проблем. Това е, че за Кохезионна политика на политическо ниво в Европейския съюз вече не се говори. Има много причини за това и нека тук не ги задълбаваме. И Брекзит влияе, и мигрантската криза влияе, и несигурното бъдеще, ако щете, на Европейския съюз влияе тук. Тревожното е, че в стратегическия документ, какъвто е Римската декларация, няма нито дума за Кохезионна политика. А тя, за съжаление, към момента е основата на нашата икономика. Без такава кохезионна политика в следващия програмен период едва ли ще се справим. За разлика от другите източноевропейски и централноевропейски държави, които успяха да преструктурират по-успешно от нас своята икономика, да привлекат крупни инвеститори, ние сме зависими от еврофондовете. И тук полагаме усилия, най-малко в Римската декларация, да намери място думичката „кохезионна политика“ като гарант за единството на съюза и за неговото пълноценно развитие. И оттам нататък тази политика да може да бъде заложена в следващата многогодишна финансова рамка.

Що се отнася до най-важния, третия приоритет – нашата пълноценна интеграция, той е несъмнено свързан със скоростите, за които говорим. Много държави, включително и България, се обявиха за Европа против Европа на скоростите. И в това има резон, защото европейските ценности за единство и солидарност означават хармонично развитие на всички държави. Това означава отказ от тези ценности и наистина може ли едно тяло да се движи на различни скорости. Така Европейският съюз рискува да се разпадне.

Но, от друга страна, движението на различни скорости е факт и то не от вчера. Да вземем например Шенген и еврозоната, това е движение на различни скорости под формата на т. нар. засилено сътрудничество. Проблемът е, че за първи път вече се говори открито за това различно движение. Досега все пак напред излизаха ценностите, а зад тези ценности ние виждахме огромна разлика в икономическото развитие, в социалното положение на гражданите на различни държави от Евросъюза. Сега вече за това се говори открито. Това е повече според мен психологическа промяна и тя ознаменува дълбоки промени, които ще настъпят в бъдеще. И те ще бъдат свързани най-вече с тези форми на засилено сътрудничество.

Нека си представим Европейския съюз като една гара. По силата на Лисабонския договор, ако 9 държави се съберат, те могат да сформират едно т. нар. засилено сътрудничество в дадена област. На тази гара в бъдеще ще се композират все повече влакови композиции. Там, където се съберат 9 вагона, влакът потегля. И две са условията за участие – да можеш и да искаш. И не само трябва да искаш, но ти, за да участваш, не само трябва да докараш твоя вагон, ти трябва да участваш и в проектирането, производството, поддръжката на локомотива, трябва да донесеш и въглища за него.

Ето тук са нашите предизвикателства, тук са и нашите възможности. За да продължим оттук нататък в тази обстановка, трябва според мен да отстояваме няколко важни неща. Първо, да продължим да отстояваме европейските ценности. Те са гарант за нашата истинска интеграция. Второ, да бъдем активни и да отстояваме прозрачността във вземането на решения и то със зачитането на гласа на всяка една държава членка и на нейното мнение. Много важно е да бъдем инициативни, даже, ако щете, агресивни пред сформирането на нови засилени сътрудничества, защото такива ще има все повече. И не само да търсим къде да се закачим, а да опитваме ние да инициираме сътрудничества в някоя област, ние да бъдем водещи. Знам, че това звучи утопично, но ние трябва да опитваме и аз съм убеден, че ние ще намерим такива области, където България може да бъде водеща. И най-важното, ние тотално трябва да преразгледаме начина, по който членуваме в Европейския съюз. Трябва еврофондовете да бъдат преструктурирани, да бъдат насочени повече към развитие на човешкия капитал, към конкурентоспособност. Да преструктурираме нашата икономика от икономика на приемане на европейски фондове, получаване на европейски фондове, към икономика, основаваща се на инициативата и иновативността на българския бизнес.

Бойко Василев: Обаче, Вие започнахте със сигурността и затова да Ви задам въпроса – меси ли се Турция в българския изборен процес в момента?

Румен Радев
: Първо ще започна с това, че Турция е наш съсед, приятел и партньор. И ние държим да развиваме едни силни добросъседски отношения с държавата Турция. Но в същото време намесата в нашите избори от страна на Турция е факт. И тази намеса е абсолютно недопустима. И тук трябва да е ясно, че България е суверенна държава, член на Европейския съюз и никой няма право да нарушава нашите закони, международното право и правилата на Европейския съюз. Но искам да призова за повече спокойствие, да не се ескалират емоциите покрай тази намеса. Българските институции и компетентните служби работят активно за пресичането на всякакъв опит за намеса в нашия изборен процес и в нашите вътрешни дела. И те се ползват с моята безусловна подкрепа.

Важно е също така как ние поставяме този въпрос в рамките на Европейския съюз. Мога да споделя, че още на 9 март, по време на Европейския съвет, споделих и поставих въпроса за ситуацията в България по отношение на тази намеса и нашите действия. Вчера проведох среща с посланиците на Германия, Австрия, Холандия и Франция, на която анализирахме ситуацията. Уточних много ясно, че ескалацията на напрежението по оста Европейски съюз-Турция рефлектира най-силно в България, защото рискът е най-силен за нас, ние сме на първа линия. Това трябва да се отчита. Трябва да се отчита, че Европейският съюз трябва да има ясна, единна позиция по силата на точно това, което става по тази ос. И ние очакваме наистина по-бързо решение от Европейския съюз, солидарно решение, за гарантиране на сигурността на всички държави членки.

В цялата тази обстановка искам дебело да подчертая, че българските мюсюлмани са неразделна част от нашето общество, те са наши сънародници. И трябва наистина много внимателно всички институции, партиите, цялото общество, да защитават нашите сънародници и да работят за тяхното пълноценно интегриране в нашето общество в противовес на външните опити за тяхното капсулиране в затворените партии и в религиозни общности, финансирани отвън, с религиозни проповедници, отвън внесени, проповядващи нетрадиционен и непознат за нас ислям.

Бойко Василев: Сега Русия. Европейският съюз тази седмица поднови санкциите срещу определени личности в Русия. Трябваше ли България да спре това, да наложи вето.

Румен Радев
: Първо, за санкциите. Моето мнение по санкциите е ясно. Изказвал съм го в редица и западни медии. Санкциите повече вредят като разединяване на Европа точно в момента, в който Европа трябва да стои все по-обединена. Друг е въпросът, че санкциите трябва да се решават на политическо ниво. А те изобщо на този Европейски съвет не стояха в дневния ред. И много пъти съм заявявал, че България трябва да има единна външна политика, а не външни политики, всяка институция да си прави своя политика. Тук, за санкциите, според мен, това е важен въпрос, трябва да има единно консолидирано решение и на българския парламент, който в момента липсва, и на правителството, и на президента.

Бойко Василев: Сега, когато все пак светът се тресе, трябва ли България да каже категорично – прав е Западът, там са нашите съюзници, или трябва да кажем – истината е по средата, между Запада и Русия.

Румен Радев:
Ние трябва да следваме нашия интерес. И тук е много важно да кажем, че никой няма право на монопол върху истината – нито Западът, нито Русия. И това наистина трябва да го отчитаме много внимателно, за да не загубим нашата собствена преценка за ситуацията.

Бойко Василев: Добре, кой е истинският патриот. Да Ви задам въпроса по друг начин, този, който след България обича Русия, или този, който след България обича Запада.

Румен Радев:
За мен истинският патриот обича България. Няма вторични белези на патриотизъм. Ако говорим по отношение на другите държави, тук може да става въпрос за културни и други предпочитания и привързаности. Но в никакъв случай, особено за един политик, е недопустимо да обича друга държава повече от България. Така той не може да изпълни своето основно призвание – да защитава българския национален интерес.

Бойко Василев: А кой е българският национален интерес? Коя е българската национална цел днес?

Румен Радев:
Преди години може би щеше да има по-лесен отговор. Знаете, че години наред преследвахме нашето членство в НАТО и Европейския съюз. Но днес това е факт. По-скоро ние трябва да се обърнем най-сетне сериозно с цялата дълбочина към нашите собствени проблеми и цели – сигурност, правосъдие, образование, гарантиране развитието на всеки български гражданин тук, в България. Това ще рече кратко: благоденствие и сигурност.

Бойко Василев: А Вашата роля като президент каква ще бъде – да търсите съгласие на всяка цена или да застанете зад някаква кауза, колкото и непопулярна да е тя, ако смятате, че истината е там; да пазите високия си рейтинг на всяка цена или да го използвате в името на нещо?

Румен Радев
: Ролята на президента е да отстоява националния интерес, независимо от това, че той може да загуби и своята популярност. Това е истинската роля на президента. А оценката за един политик мисля, че най-добре ще я даде историята, а не социологията. Защото социологията дава измерване на някакви моментни стойности. Затова президентът трябва да залага на дългосрочните решения.

Бойко Василев: Какво ще кажете за казуса „Белене“. Там бяхте призован да се изкажете, след като едно сирийско семейство и един католически свещеник италианец бяха принудени да напуснат.

Румен Радев
: Казусът с Белене наистина е сложен, но той трябва да бъде погледнат от всички страни. Подкрепям всеки акт на човечност и толерантност. И ние българите сме наистина толерантен народ. В същото време осъждам използването на този случай за партийни цели. Трябва да разбираме и страховете на хората. Но те не трябва да водят до задушаване на толерантността. И в този случай няма да допусна да бъда въвлечен в предизборната кампания. Хората, които протестират, могат да окажат на дело подкрепа за мигрантите в Харманли, да речем. Но от такива случаи полза обикновено извличат определени партии. Но те не носят полза на нас, българите, като цяло.

Бойко Василев: Има ли как да взимате такива решения, от които да са доволни задължително всички, господин Президент?

Румен Радев
: Никога няма да бъдат доволни всички. Но за мен е ясно, ролята на държавата в тези наистина нелеки времена е преди всичко да гарантира сигурността на всеки един български гражданин, да установи ясни правила, да се усети държавата като справедливост, като среда за развитие на бизнеса, като реализация на различни инициативи, на таланта на всеки един български гражданин, да може да учи, да получава добро образование и да се реализира професионално тук, в България. Защото ако ние не създадем тази добра, справедлива среда тук, младите българи сменят средата, те я търсят на друго място. Ето това е огромният проблем пред България. И ние трябва да излезем от нашата летаргия.

Дори когато говорихме за еврофондовете, те и до голяма степен допринасят за тази летаргия, защото знаем…  идват, но те ще спрат… Ние наистина трябва да направим сериозни реформи във всички сфери. Да си отвоюваме върховенството на закона, да пресечем корупцията, да създадем тези прозрачни ясни условия за развитие на бизнеса и на инициативите и на всяка една личност в нашата държава.

Бойко Василев: Болно ли е българското общество? И въобще, ако говорим за омраза в обществото, за разделение в обществото, тези неща лекуват ли се?

Румен Радев
: Трудно ми е да дам категоричен отговор. Нашето общество, за съжаление, е разединено. И точно във време на предизборна кампания виждаме какво става. Политиците допълнително екзалтират. Те се хранят с това разединение. Но нека не забравят, че само след 10 дни голяма част от тях ще седнат един до друг в парламента и ще трябва заедно да мислят, заедно да дебатират, коректно, и най-вече заедно да вземат отговорни решения за България. И ако си послужа с думите на Доналд Туск, които изрече преди няколко дни по повод отношенията си с полското правителство, нека политиците не стигат дотам, че да горят мостовете помежду си, защото ще трябва да нагазят в реката.

Бойко Василев: Да Ви попитам все пак, с кого очаквате първо да се срещнете – с президента Тръмп или с президента Путин?

Румен Радев:
Нали ако погледнем сериозно, ще разберете, че не българският президент определя техния график. Имам желанието и намеренията да се срещна и с двамата. Очаквам, че ще имам може би среща с президента Тръмп на Срещата на върха на НАТО в Брюксел през м. май. А също така се надявам с президента Путин да бъдем заедно патрони на честването на 140-годишнината от Освобождението на България догодина.

Бойко Василев: Той дали няма да Ви попита защо България не е сложила вето на санкциите тогава?

Румен Радев:
Нека ме пита. Ще му отговоря.

Бойко Василев: Накрая, кой български проблем може да реши президентът Радев?

Румен Радев:
Иска ми се държавата да си стои на мястото. Това означава суверенитет, сигурност, справедливост. Затова, разбира се, трябва усилията на всички институции, партии, на цялото общество. Тук е ролята на президента да обединява тези усилия.

Бойко Василев: Благодаря Ви господин Президент за това интервю.

Румен Радев:
Благодаря и аз.