ИНТЕРВЮТА

2017-05-21 12:17:00

Интервю на президента Румен Радев за предаването "Неделя 150“ по програма "Хоризонт“ на Българското национално радио - III част


Водещ Диана Янкулова: От националния интерес ли се водихте, когато пришпорихте работата по промените в онзи пакет закони, които целяха да изолират влиянието на чужди държави в нашия изборен процес, но за публиката остана впечатлението, че ограничавате само правото да участват в избори на нашите сънародници, живеещи в чужбина, въвеждайки правилото за уседналост. Това се случи между изборите и избирането на ново правителство.

Румен Радев:
Да, но аз мисля, че специално при този случай не начинът е важен. Тези добри инициативи бяха удавени в една дирижирана политиканска истерия. Мисля, че предложенията като пакет от закони бяха много ясни. Повдигнах важната тема за разхищаване на нашия суверенитет, и то дълги години, и за необходимостта от законови промени, касаещи и вероизповеданията, и политическите партии, и изборите. В момента на ход е парламентът и тези неща трябва да бъдат разгледани там. Това, което ме окуражава е, че по време на консултациите с политическите партии за сформиране на кабинет, поставих този въпрос към тях и виждам наистина едно разбиране. Мисля, че сме узрели да направим онези стъпки, от които България има нужда. Трябва да запазим своя голям капитал – това е мирният преход. Малко държави могат да се похвалят с такова достижение. И наистина да гарантираме своята сигурност и суверенитет с едни закони, които между другото са напълно в съответствие с болшинството европейски държави.

Водещ Диана Янкулова: Приемам тези ваши думи за разбирането, което проявяват всички политически партии като отговор на въпроса, че сте готов да работите добре с всички политически партии. Обаче работите ли така добре с тях, и дали ще се промени отношението Ви след скандала на седмицата, който медиите условно нарекохме „Бухенвалд“? Чухме един ваш коментар затова, че няма разлика между обикновените хора, кандидат-политиците, политиците на власт или политиците в опозиция по отношение на проявата на нацистки символи. И изобщо отношението към нацизма трябва да е вододела, ние всички да се намираме от правилната страна.

Румен Радев:
Първо нека Ви отговоря за политическите партии. Мисля, че по време на консултациите ясно показах, че съм абсолютно открит и ще допринасям с всичко, което мога за добрия дух,  ефективна работа и толерантност в българския парламент. Това е важно за всички нас. Обсъдих конструктивно с партиите и техните визии и платформи, начинът, по който те гледат на бъдещото развитие на България. И тук всички могат да разчитат на моята подкрепа. Направих наистина всичко, което трябва да направи един президент България да има ефективно и  добре работещо правителство. Що се отнася до този скандал, наистина не деля партиите по никакъв признак – за мен всички са важни. След като българският народ е дал гласа си за тези партии и те са в парламента, ние трябва да уважаваме този избор. Касаещо този т.нар. „нацистки скандал“, мисля, че това е проблем на нашето общество. И тук сте абсолютно права, вчера изразих и това – не може обществото да си затваря очите за проявите, макар дори и под формата на шега, по отношение на нацизма. Зад тази шега стоят милиони човешки съдби по време на Втората световна война, стоят безброй зверства, стоят милиони жертви и не можем да си позволяваме такова отношение. И не трябва да има граница между обикновен гражданин, на който му е простено всичко, и изведнъж когато стане политик, изведнъж му е забранено всичко. Не, много бързо се сменят ролите от политик до обикновен гражданин. И отговорност трябва да има цялото общество. Трябва да бъде осъден нацизмът еднозначно. Това, което ме смущава е, че някак историческата ревизия доведе до една пълзяща индулгенция на нацизма. Давам пример – на 9 май бях поканен от ветераните да ги поздравя и да присъствам заедно с тях на поднасянето на венец на Паметника на незнайния войн. Знаете ли какви съвети получих от не малко хора?

Водещ Диана Янкулова: Да не ходите.

Румен Радев
: „Ама не ходете, защото ще си навлечете проблеми.“ „Защо?“, - казвам. – „Има съображения.“

Водещ Диана Янкулова: 9 май е доста спорно тълкувана дата.

Румен Радев:
9 май е Ден на Европа. Разбира се, България е пълноправен член на Европейския съюз. Това е нашето настояще, това е нашето категорично бъдеще, но нека да не забравяме уроците на историята. 9 май е Ден на победата над нацизма. И точно заради това, че ние се срамуваме да го кажем. Колко политици се произнесоха по тази тема на 9 май, а сега всички са възмутени. Няма да стане така. Не може да не уважаваме историята. Всяко погазване на историята води до рецидиви рано или късно.

Водещ : За обществената реакция е ясно, политическата реакция как ще коментирате в този случай? Можем да предположим, че стремежът да се запази стабилността на коалиционното управление е причина ГЕРБ да реагират твърде толерантно към изблиците на „Обединените патриоти“. Но все пак настояването за извинение, и то не с половин уста, сякаш трябваше да бъде настояване на големия коалиционен партньор, който също плаща сметката.

Румен Радев:
Аз разбирам, че ситуацията наистина е много деликатна. За нас е изключително важно да имаме стабилно правителство. И това означава да се пази целостта на коалицията. Представете си, ако и тя се разпадне, какво следва оттук нататък ? Аз лично не искам да си представям какво ни очаква. Но това не отменя отговорността на управляващите. Аз не приемам уклончивото говорене и измъкване, че се прощават с прегрешилите, но се набляга на техния професионализъм. Давам за пример г-н Иво Антонов от Министерството на отбраната. Това е човек, който има огромен принос за възстановяването на войнишките паметници и за запазването на нашето национално самосъзнание. Трябва да има принципна позиция и тази позиция е, повтарям още веднъж – осъждане на всички прояви на нацизъм. И според мен извинението е най-добрият подход.

Водещ Диана Янкулова: Очаквате ли да го чуете и от кого? Или вече е твърде късно?

Румен Радев:
Вече казах, това е въпрос на личен и морален избор. Аз тук не се меся.

Водещ Диана Янкулова: Това някои могат да изтълкуват и като ваш опит да пазите реномето на партиите. Ние всички от години очакваме една стенограма за КТБ, една стенограма от юни месец 2014 година – политически консултации при президента, тогава Росен Плевнелиев, която можеше да ни каже много повече за проблемите, в които страната ни изпадна тогава и които още изплащаме, разбира се, финансово. Дупката КТБ е твърде голяма, за да я преглътнем и да простим. Защо не искахте да публикувате тази стенограма, та трябваше Апелативният съд да ви задължава със съдебно решение?

Румен Радев
: Първо, Апелативният съд не ме е задължил с решение. Апелативният съд се произнесе – нещо много важно. Между другото, това е едно от многото решения. Досега всички са отрицателни. За първи път имаме решение на Апелативния съд. Тук няма да коментирам противоречивата практика в нашия съд, това е съвсем друга тема. Но за първи път съдът се произнесе още от господин Плевнелиев насам, че съдържанието на тази стенограма не е професионална тайна. Това е изключително важно за гарантиране на сигурността на нашата банкова система. За мен тази стенограма няма никаква юридическа стойност. Тя няма да даде отговор кой окраде КТБ, кои са виновните, каква е причината. Не, това ще трябва да го реши съдът. Стенограмата има огромна обществена стойност като очаквания на хората, прозрачност, от която всички имаме нужда, когато говорим за борба с корупцията като демонстрирани намерения на управляващите за борбата и тяхното отношение към нея. Затова ще настоявам тази стенограма да бъде обявена, да има обществен достъп до нея.

Водещ Диана Янкулова: Може ли да предизвика политическа криза тя?

Румен Радев:
Това беше и е моето основание – в никакъв случай не исках тази стенограма да се обявява в предизборна ситуация и в етап на сформиране на правителство. Това за мен категорично не трябва да се случи.

Водещ Диана Янкулова: Но сега смятате, че е вече възможно и ще понесем истината?
 
Румен Радев:
Къде са проблемите? Аз виждам по-скоро три проблема. Това е наистина първият проблем – за тази професионална тайна, съгласно Закона за кредитните институции. Изпратил съм писмо и до управителя на БНБ, за да се произнесе и той. Вторият проблем за мен е засягането на интересите на трети лица, които участват в нея. Това са активни политици в момента, нека не забравяме, че много от тях ръководят и различни институции. За мен като президент това е един етичен проблем и то много сериозен за доверието в президентската институция. Мен лично ме касае, касае и предишни президенти, а също и следващи президенти. Недопустимо е човек, който влиза в президентството да се притеснява да говори. Много хора идват на срещи при мен и тези срещи имат смисъл, ако хората могат свободно да кажат какво мислят. Но, ако тези хора имат притеснения, че след като напуснат президентството техните думи могат да бъдат публикувани, тогава президентството става една формална институция.

Водещ Диана Янкулова: По принцип сте прав, обаче тази истина, която чакаме да чуем около КТБ, струва страшно много на българския данъкоплатец.

Румен Радев:
Това, което съм предприел, втората стъпка, и между другото, съдът, неговото решение и препоръка е за преразглеждане решението за отказ на достъп до тази стенограма, съгласно чл. 37 от Закона за достъп до обществена информация. Втората стъпка, която съм направил, това е, че на 18 май изпратих писма, препоръчани писма с обратна разписка до всички участници, те са 21 на брой, с молба да дадат писмено съгласие тяхното участие, лично участие, да бъде оповестено. Дал съм до 26 май…

Водещ Диана Янкулова: Това няма да се случи. Оттук трябваше да започнете. И ако дори един не поиска?

Румен Радев:
До 26 май очаквам отговори. И там много ясно е написано, че ако не се отговори, ще означава мълчаливо съгласие. Между другото, имаме български политик, който още на следващия ден дойде лично в президентството да си сложи подписа, че е съгласен. И аз окуражавам останалите политици да постъпят като него.

Водещ Диана Янкулова: Това, че има честни хора и в политиката, наистина е обнадеждаващо.

Румен Радев:
А какви ще бъдат моите действия след като получа тези отговори, ще ги разберете по-късно.

Водещ Диана Янкулова: Добре, понеже става дума за парите, за корупцията, за политическото нехайство или пък съдействие такива обири на века да се случват, моля за вашия сериозен коментар за турбулентните процеси, за напрежението, което усещаме в съдебната система. И не защото по Конституция не сте длъжен, а защото бяхте призован да сте нещо като онзи независим арбитър, който ще гарантира честни решения в труден момент.

Румен Радев:
Тези проблеми и безконечни скандали в нашата съдебна система тревожат всички ни.

Водещ Диана Янкулова: Представени като личностни.

Румен Радев:
Тревожат всички ни и това не е добре, защото съдебната система е призвана да бъде справедливостта в едно общество, да бъде гласа на съвестта в едно общество. А не може с такава съдебна система, раздирана от скандали, ние наистина да имаме справедливост. И аз призовавам за много трезво отношение. Няма да допусна президентската институция да става заложник за лични интриги вътре в съдебната система. И затова призивът ми е към отговорни магистрати – ако искат да бъдат магистрати, нека се държат като такива. Да призовават и да съблюдават за спазване на закона, а не да призовават за неговото нарушаване, и да се въздържат от политически коментари. Ако искат да бъдат политици, пътя го знаят.

Водещ Диана Янкулова: За Лозан Панов говорите, председателя на Върховния касационен съд. Споменаването на името му не е злословене тук, защото той ви изпрати писмо, с което искаше вие да създадете някаква арбитражна комисия или такава, която да разследва проблемите, които той виждаше в т.нар. афера „ЦУМ гейт“ и нерегламентираните срещи на главния прокурор с бизнесмен и политик от БСП. Но той сега поиска среща с вас и за хода на съдебната реформа. Беше приет от премиера Бойко Борисов, за да каже, че вижда мимикрия в съдебната реформа, а не дълбочинна реформа. Вие ще го приемете ли, тъй като такова желание за среща той има и с вас?

Румен Радев:
Разбира се, че ще го приема. Но не само него. Ще приема и главния прокурор, ще приема и председателя на Върховния административен съд, ще отправя покана и към министъра на правосъдието, ще отправя покана и към ресорния вицепремиер за съдебната реформа госпожа Захариева и към председателя на правната комисия в парламента. Трябва да има дебат, трябва да се намери решение. Президентът няма да абдикира от този процес. Напротив, президентът е длъжен да допринася за върховенството на закона в държавата. Но очаквам тези разговори да бъдат конструктивни, да бъдат изчистени от всякакви политически, олигархични и други зависимости. Трябва да се говори принципно и по същество, без лични пристрастия, конфликти и т.н., от които изобилства съдебната система.

Водещ Диана Янкулова: Премиерът Борисов каза, че прокуратурата работи като румънския модел и всеки политик всяка сутрин трябва да се събужда с мисълта дали не е следващият разследван. Вие също споменавахте като пример румънския модел. Мислите ли, че въпреки тези процеси на тиха вражда в съдебната система, ние се доближаваме до румънския модел? Прокуратурата е много дейна, но и сам споменахте преди малко, че много от сигналите са там и са увити с мълчание, за нарушенията, констатирани от служебното правителство.

Румен Радев:
Не мисля, че сме близо до румънския модел. Това са два съвсем различни модела. Наистина следя Националната дирекция за антикорупция в Румъния и нейната дейност. Имах лична среща с госпожа Лаура Кьовеши, дойде лично в президентството, обсъдихме много въпроси и много детайли от характера на тяхната работа. Ако съпоставим съвсем бегло нашия модел, но нека не говорим само за прокуратура, изобщо за съдебна система, и техния, има наистина съществени разлики. Първо, Националната дирекция за антикорупция е специализиран орган със своя структура и бюджет, отделен орган, насочен специално и единствено за преследване на корупцията по високите и средни етажи на властта. Там разследващи полицаи и прокурори са вътре заедно в тази структурна система. Разследващите полицаи получават няколко пъти по-големи заплати от другите свои колеги, които са в системата на МВР. Там генералният прокурор, еквивалент на нашия главен прокурор, е подчинен на министъра на правосъдието. Самата госпожа Лаура Кьовеши, която е начело на тази Дирекция за борба с корупцията, е независима. Тя се назначава от президента, по предложение, разбира се, на министъра на правосъдието. Има своите съществени разлики в подхода. Тази дирекция черпи легитимност от своята независимост и от признаването на всички нейни решения в съда. Резултатите какви са? Под 10% отхвърлени обвинения. В статистиката на осъдени има и премиер, и президент, и евродепутати, и депутати, и министри, и кметове. Нека да съпоставим малко статистика. За изминалата година запорираното имущество в резултат на работата на румънския модел е над 660 милиона евро. А у нас Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество успя, и това е рекорд за миналата година, да запорира имущество на стойност 18 милиона лева, което наистина е рекорд. Но още нещо важно – над 220 милиона евро са върнати директно в бюджета от работата на тази дирекция. Крайните ефекти – инвестиционният климат в Румъния явно е по-добър от този в България, там имаме крупни инвеститори.

Водещ Диана Янкулова: И неслучайно председателят Юнкер при посещението си в Букурещ спомена, че предстои разделянето на България от Румъния в мониторинговия механизъм.

Румен Радев:
Това е ясно на всички, и за Шенген дори. Нещата са свързани. Да не говорим за темпа на ръст на брутния вътрешен продукт на Румъния – далеч над нас, много далеч, оттам и много по-високи доходи, оттам и доверие в системата. В същото време, нека не забравяме, че трябва да бъдем критични към всеки един модел, който евентуално ще се опитаме да внесем отвън. Редица анализатори, институции в Румъния и в Европейския съюз и САЩ предупреждават, че в същото време това е параван за отслабване на демократичните стандарти, че има случаи за политическа разправа чрез тази дирекция, че тя разделя обществото. Ние трябва да бъдем изключително внимателни, когато анализираме такива модели и в никакъв случай да не действаме на сляпо. И още нещо много важно, когато говорим за реформа на съдебната система, всички са се вторачили в прокуратурата. Да, сигурно и в прокуратурата има проблеми, но проблемите са навсякъде в съдебната система. Нека не забравяме, че тук става въпрос за едни свързани процеси. Източник, информация за наличие на корупция, оттам сигнал, след това разследване, обвинение, съдебен процес. Ако един от тези елементи не работи, какво да очакваме от прокуратурата, тя ще бъде абсолютно безсилна. Така че не само дълбочина на реформите, а и широчина. Пред нас има два пътя. Единият – за развитие на тази съдебна реформа, прословутата съдебна реформа, която, виждате ли, ще бъде панацея, особено ако пипнем само прокуратурата. Трябва наистина да бъдем обективни. И, ако говорим за революционни промени, изключително внимателно трябва да обсъдим всички плюсове и минуси. Когато говорим за еволюционни промени, това означава да се продължава този плавен ход на усъвършенстване на нашата съдебна система. Знаете, от 6 поправки в Конституцията, 5 са за съдебната система. И, между другото, нашата Конституция с тези поправки, особено в 2015-та година, още не е изчерпала своя смисъл и сила. Визирам избора на Висш съдебен съвет.

Когато говорихме с госпожа Кьовеши, тя каза нещо много важно – най-важното са кадрите, моралните устои, професионализма, необвързаността на всички тези разследващи прокурори, на магистратите. Това е изключително важно. Когато говорим за румънски модел, нека да видим там съдът как си върши работата. Тези, които подават информация как си вършат работата. За нас това означава ефективни ДАНС, МВР – оттам тръгва информацията. НАП, „Митници“, инспекторати към отделните министерства, съд, който трябва наистина да взема ефективни, бързи, справедливи присъди – всичко е свързано и трябва да се гледа комплексно. И наистина нека дадем шанс, защото точно сега е в процес изборът на този нов Висш съдебен съвет, за първи път с пряко гласуване за прокурори, за съдии и то дистанционно, електронно. Всички вече съдии, прокурори, следователи, могат и аз ги призовавам да участват в този избор, защото кадрите решават всичко в тази система. Ние трябва да имаме наистина хора с висок професионализъм, гражданска отговорна позиция, почтеност, необвързаност с политически, олигархични кръгове. Ако това го няма, каквито и модели, каквито и структури да правим, ние няма да имаме ефективно правосъдие, няма да имаме резултати в борбата с корупцията.

Водещ Диана Янкулова: Като стана дума за кадрите, поглеждам часовника, времето напредва ужасно бързо, затова в телеграфен стил ще ви помоля за отговори на следните няколко въпроса. Кадрите в дипломацията се обсъждат с президента или се спускат на президента с решение на правителството. Вие държите ли да участвате в обсъждането на посланическите назначения, например – една друга тема, която е създала напрежение между „Дондуков“ 1 и 2 ?

Румен Радев:
Пълномощията на президента са разписани в Конституцията. Той издава указ за назначаване и е добре да се съгласуват предварително тези кандидатури. Ще държа на високия професионализъм. Между другото, имаме установен диалог. Госпожа Захариева беше в президентството, уточнили сме пътя и как да процедираме не само с тези назначения, а за координиране на решенията във външната политика. И аз ще поддържам от своя страна този диалог.

Водещ Диана Янкулова: БСП се оплакаха, номинацията на госпожа Мария Габриел българския еврокомисар, не е била обсъдена дори формално с политическите сили. А с Президента на Републиката беше ли обсъдена?

Румен Радев:
Не, не е обсъдена с мен. Вие сигурно си спомняте, че още при първата ми визита в Брюксел се договорих с господин Юнкер изборът на еврокомисар да бъде през месец май, за да може новото правителство да направи този избор. То не счете за необходимо да го координира с мен. Но това си е негово решение.

Водещ Диана Янкулова: Все пак какво мислите, добър еврокомисар ли посочи България?

Румен Радев:
Не познавам госпожа Габриел. Чувам само положителни отзиви. Надявам се наистина тя да бъде добър еврокомисар.

Водещ Диана Янкулова: Последен въпрос, дано да не звучи като лексикон, коя е вашата непосредствена задача? Вече споменахме, че е много важна срещата на върха на НАТО в Брюксел, накрая на този месец - Консултативен съвет за национална сигурност. Каква е другата ви голяма цел, с която искате да отбележите мандата си?

Румен Радев:
Не мога да обобщя всичко в една цел. Чакат ме наистина много задачи, много предизвикателства, но крайната цел е ясна, тя не е само на президента, изобщо това трябва да бъде цел на цялата политическа система в България, на всички институции, а това е повишаване благосъстоянието на българските граждани като стандарт, като качество на живот, в една стабилна среда за сигурност.

Водещ Диана Янкулова: Ако стремежът е стабилност, може ли той да бъде платен с губене на политическо и икономическо време? Ако не можем да осъществим реформи и напредък, стабилността, която един пълен 4-годишен мандат ще ни даде, дали ще бъде достатъчно, за да преглътнем липсата на реформаторски дух и на коалиционна способност, ако разбира се са прави тези анализатори, които смятат, че ще бъде сложно това коалиционно управление и трудно ще се събира подкрепа за големи решения?

Румен Радев:
Светът е много динамичен. Вътре в самия ЕС текат много динамични процеси и в НАТО текат такива процеси. Ние наистина, ако смятаме, че четири години само ще крепим статуквото да има просто стабилност, ще допуснем стратегическа грешка. България има нужда от решителни реформи.

Водещ Диана Янкулова: Благодаря Ви за това гостуване.