ИНТЕРВЮТА

2017-06-09 22:04:00

„Оповестяването на стенограмата за КТБ ще бъде тест за това дали обществото ни заслужава прозрачност“ – интервю на президента Румен Радев за бТВ - II част

Водещ: А някои от предложенията могат да бъдат променени с квалифицирано мнозинство. Именно съдът, когато говорим за съда, той ви задължава да разсекретите вече не една, а две стенограми, господин Президент. Ще го направите ли вече със стенограмите, свързани с казуса „КТБ“?

Румен Радев:
Нека да внеса малко яснота – това е злоупотреба с реалните решения на Софийския административен съд. Ако ги прочетете, а те са публични, ще видите, че съдът не задължава президентската администрация да публикува стенограмите. Първо, има право на обжалване във ВАС, което означава „погребваме“ стенограмата, поне за едно много дълго време. Второ, много ясно съдът казва, че административният орган, в случая президентската институция, може да върне обратно своето решение, с отказ за други мотиви, такива има най-различни, или да прецени възможността за оповестяване, частично оповестяване.

Водещ: Това са различните варианти, по които вие може да пуснете…

Румен Радев:
Това са различните варианти, точно така. Категорично няма: съдът заповядал на президента и т.н., това са глупости. Първо, аз имах много ясни мотиви още от началото, че ще публикувам тези стенограми. Моите резерви, имам резерви разбира се и причината да има отказ още в самото начало на моя мандат, са ясни, аз съм ги споделил. Няма как да публикувам тези стенограми в предизборния дебат или по време на консултациите за съставяне на нов кабинет.

Водещ: Вижте какво ви пита Дафина Рашкова: „Стенограмите по проблема КТБ – искаме конкретен отговор защо се крие истината и ще се разсекретяват ли избирателно?“

Румен Радев:
Много точен въпрос. Благодаря на вашата зрителка. Нека кажа ясно – това са едни „митични“ вече стенограми, в които се насажда убеждението, че виждате ли като се отворят ще лъсне истината за КТБ – кой колко е крал, къде са парите. Нищо подобно. Няма там такава информация. Но минаха, както виждате, изборите, минаха консултациите. Моето решение за първата стенограма е категорично ясна. 10 минути след края на нашия разговор тя ще бъде на сайта.

Водещ: Стенограмата от 29 юни?

Румен Радев
: Точно така. Явната стенограма ще бъде на сайта.

Водещ: Не частично, цялата?

Румен Радев:
Премахнати са само имената на банкови и финансови институции, различни от КТБ. Нали говорим за КТБ. Мисля че това е достатъчно. Що се отнася до втората стенограма, тук също имам своите опции дали да обжалвам и т.н. Моето решение е да не обжалвам. Предприел съм действия за декласифициране, т.е. премахване на грифа „поверително“, с който е тази стенограма и ще преценя кога и дали изобщо да я оповестявам. Защото първата стенограма, която 10 минути, повтарям, след нашия разговор ще бъде на сайта, ще бъде тест за зрелостта на нашето общество дали заслужаваме прозрачност. Давам ви веднага пример. За двете години на мандата на президента Плевнелиев има 4 искания за допуск до обществена информация. Само за 1 дата – 22 февруари в моя мандат има 18 искания. Исканията вече наближават 100. Дали всички искат прозрачност или някой иска да създава кризи в банковата система. Ще си проличи още в понеделник.

Водещ: И какъв е вашият коментар? Някой иска да създава кризи, защо Росен Плевнелиев тогава е прехвърлил този „горещ картоф“ във вашите ръце?

Румен Радев:
Нека да не се връщаме назад към онези наистина много, много тревожни дни. Знаете лятото на 2014 г. Но ще покаже, следващата седмица много ясно ще покаже, дали, пак казвам, дали сме зрели да има прозрачност.

Водещ: Може ли това да откаже политиците да идват? Един от аргументите на Росен Плевнелиев беше, че ако се разсекретяват подобни стенограми, политиците няма да идват и няма да казват какво мислят при президента.

Румен Радев
: Неслучайно изпратих писма до всички тези 21 участници, основно политици, в първата стенограма. Това е наистина и своего рода тест и за тях, доколко те са готови това да се публикува. Това е и морален проблем. Нали не мислите, че аз без поне да уведомя тези хора, ще хвърля ей така веднага техните имена на улицата.

Водещ: 7.10 ч стенограмата е на вашия сайт. Кое е най-интересното? Има ли интересни моменти, които наистина ще бъдат полезни за обществото?

Румен Радев:
Полезни от гледна точка всеки да направи преценка кой как е мислил, как е действал, но ще бъде жалко да започнат едни безкрайни препирни кой какво е казал, защо го е казал и как го е казал. Истината трябва да се фокусира и да се търси в съда. Там е мястото, където трябва да разберем какво се е случвало с тази банка и къде са отишли парите.

Водещ: Вярвате ли, че ще има виновни по казуса КТБ след толкова много години вече?

Румен Радев:
Искам да вярвам. Дано има. Все пак трябва да имаме доверие в българския съд. Макар че има много какво да желаем от съдебната система като цялост по отношение на борбата с корупцията. Неслучайно в България, въпреки че ние казваме - няма корупция в страната, има корупция. Всички го знаем. Това е основният бич, липса на върховенство на закона, корупция, с която трябва да се борим. И тук е мястото наистина да има един единен орган с функции изключително и само за борба с корупцията по високите етажи на властта. В България няма такъв единен орган. Ако сравним, в Румъния има такъв. Това е Националната дирекция „Антикорупция“. Не давам за пример Румъния, там има страшно много проблеми. Но резултатите са ясни.

Водещ: При нас можем да ги изброим сигурно на пръстите на двете ни ръце колко органи се занимават с това да контролират корупцията по високите етажи на властта, но те не работят.

Румен Радев:
Всякакви служби, звена, службички, какво ли не.

Водещ: Каква е гаранцията, че един единен орган ще работи, господин Президент?

Румен Радев:
Зависи от нас как ще го структурираме. Зависи от това какви хора ще влязат в него, как ще се поберат, какви изключителни правомощия ще им се дадат и наистина каква точно функция ще им се укаже да изпълняват.

Водещ: И това да го направят политиците, които могат да се окажат уязвими от един подобен орган?

Румен Радев:
Тук нека го предложат хората от съдебната власт. В края на краищата всички очакваме от тях да предложат реформата. Те са експертите, те са професионалистите, специалистите в тази област.

Водещ: Добре. Какво обаче искат да ви попитат политиците. Задаваме въпросите на хората, но и въпросите на лидерите на партиите, които са в Народното събрание. Сега.

/излъчва се запис/

Корнелия Нинова, лидер на БСП: Господин Радев, вашият служебен министър на отбраната, господин Янев, изготви един изключително професионален и задълбочен доклад за състоянието на отбраната и сигурността. Новият министър Каракачанов побърза веднага да оттегли този доклад от Министерски съвет с мъгляви обяснения. Какво е вашето мнение по този въпрос?

Мустафа Карадайъ, лидер на ДПС: Кога той ще даде оценка за участието на национализми, радикализми във властта и в общ план какво е неговото отношение по този въпрос?

Волен Сидеров, лидер на партия „Атака“: Бих го попитал дали има надежда да се реализира нашата идея, на „Атака“, в момента „Обединени патриоти“, връх Мусала да бъде преименуван на Св. Иван Рилски?

Веселин Марешки, лидер на партия „Воля“: Дали ще постави отново вето на Закона за концесиите?

Цветан Цветанов, зам.-председател на ПП ГЕРБ: Кой носи политическата отговорност за всички тези кадрови промени, които бяха направени в служебния кабинет спрямо всички министерства? Той като човек, който състави този служебен кабинет носи ли персонална отговорност за всички тези слабости, които бяха направени?

/край на записа/

Водещ: Говорихме вече по повод доклада, който беше изтеглен от Каракачанов. Корнелия Нинова ви пита за този доклад. Каракачанов каза, че освен да има по някакъв начин онагледено какви са проблемите на армията, трябва да има и рецепта.

Румен Радев:
Разбира се. Той е прав. Но когато диагнозата не е точна и напълно ясна диагноза с цялата страшна истина за тази диагноза, няма как да има и ефективно лечение, терапия. Това са две свързани неща. Истината трябва да се признае. И тя не трябва да се замита под килима. От замитане, аз съм от много години в тази система, стигнахме дотук армията да бъде в това окаяно състояние.

Водещ: Господин Цветан Цветанов ви пита за кадровите промени от страна на служебния кабинет.

Румен Радев:
Що се отнася до отговорността, мисля че отговорност носи този, който слага подписа. Но повдигането на въпроса по този начин не прави услуга на правителството на господин Цветанов, защото поставя обратно въпроса защо се връщат в държавното управление, на важни държавни институции вече компрометирани чиновници, компрометирани държавни мениджъри и т.н. Този въпрос може да бъде зададен.

Водещ: Към тях вече.

Румен Радев
: Да, разбира се, към тях.

Водещ: Те ще отговарят. Мустафа Карадайъ за национализмите и радикализмите в управлението – как ще приемате и вашият коментар?

Румен Радев:
Първо, знам кого визира. Имахме тези разговори по време и на консултациите, „Обединените патриоти“. Това е гласът на над 300 хиляди българи и той трябва да бъде уважен и зачетен. И наистина коалицията е нещо нормално във формата на парламентарна демокрация. Но аз очаквам „Обединените патриоти“ да се докажат като патриоти във формата на това управление, а не като крайни националисти. Всичко е в техни ръце.

Водещ: Господин Марешки ви пита за Закона за концесиите, отново дали ще наложите вето? Между другото първото беше наложено именно върху този закон, а управляващите го внесоха отново в Народното събрание и гласуваха дори.

Румен Радев:
Проблемът е, че вчера беше гласувано и то с някакви минимални козметични промени, които не отчитат изобщо мотивите от ветото, което наложих. Мога да дам само три примера, ако искате. Не е решен въпросът с огромния срок на концесиите. Не е решен този въпрос, че функцията на концедента, т.е. органът, който решава концесията, се прехвърля от колективни органи – Министерски съвет и общински съвети на еднолични органи – министър и кмет. Това не само, че лишава от обективност тази преценка за концесия, но повишава рязко възможността за корупция.

Водещ: Да, но от ГЕРБ казват, че този закон по този начин ще създаде правила, ще вкара правила в системата на раздаване на концесиите, нещо което до този момент не го е имало.

Румен Радев:
Дайте да сравним нещата. В стария закон има изключения кой не може да кандидатства. Голяма част от тях са махнати. В момента може да кандидатства по този така предлаган закон всеки осъждан за престъпления по служба към собствеността, към стопанството. Ние ще легитимираме крадците ли с този закон, какво ще правим? Между другото концесията в България е символ на грабеж. Питайте който искате човек. Като започнем през водата в София, през комуналните услуги, изсмукването на природните ресурси, та стигнем до чадърчетата на плажовете по Черно море.

Водещ: Решение на този проблем има ли?

Румен Радев:
Решение има, отговорно, изключително отговорно отношение на българския парламент и Министерски съвет, разбира се по тази важна за обществото ни тема. Не искам да сравнявам, но вижте, направете справка. Концесионните такси в африканските държави дори и при нас, да откриете разликите. Не е сложно.

Водещ: Явно няма.

Румен Радев:
Не, не. Има. Но тя е в наш ущърб.

Водещ: Дори, когато става въпрос за африканските държави?

Румен Радев
: Точно така.

Водещ: Връщам ви отново към Консултативния съвет за национална сигурност /КСНС/, затова че голяма част от коментарите бяха две на едно, само че в полза на Борисов, защото поне от коментарите след това и от новините, не успяхте да вземете или да спечелите войната за самолетите, включително и за разузнаването. Защо смятате, че разузнаването трябва да е под шапката на президента?

Румен Радев
: Първо, с премиера Борисов не играем нито мач, нито тенис, за да броим някакъв резултат.

Водещ: Броиха ви го като първи рунд, между другото, господин Президент.

Румен Радев:
Те въпросите не са поставяни. Аз не знам кой какви рундове брои. Някой брои, който не е бил най-вероятно вътре на съвета. Напротив, има победа и тя е за всички. Ние наистина се обединихме. Всички участници в този КСНС се обединиха. Нямаме противопоставяне и противоречия с премиера Борисов. Политическата декларация като такава постигна консенсус. Тя е в интерес на целия сектор „Сигурност“. Оттук нататък обаче ще следя ще се изпълни ли тази политическа декларация без шикалкавене. Що се отнася до разузнаването, този въпрос на съвета аз изобщо не съм го повдигал. Не сте присъствали на такива съвети, но темата е необятна. Представете си целия сектор „Сигурност“, ние търсим консенсус, и аз още на този консенсус да всея раздора „дайте ми обратно Държавна агенция „Разузнаване“. Не е сега моментът, но той ще дойде. Защо? Защото президентът има своите правомощия като върховен главнокомандващ и във външната политика. Той трябва не просто да може да получава информация, а да поставя задачи за нейното добиване.

Водещ: Когато дойде времето, ще дойде и въпросът трябва ли да е под вашата шапка?

Румен Радев:
Трябва да бъде, защото в Министерски съвет има две служби с идентични функции – това са Държавна агенция „Разузнаване“ и Служба „Военна информация“. Редно е едната да бъде към президента. Аз мисля, че това не е дори най-големият въпрос, но ако си поговорим за ДАНС и борбата с корупцията, разбира се мястото на ДАНС като оперативен орган е към Министерски съвет, особено що се отнася до антитероризъм, контраразузнаване и т.н. Но дирекция „Корупция“ в ДАНС категорично, според мен, мястото й не е под шапката на Министерски съвет, трябва да бъде изведена оттам. Може би в този единен орган за борба с корупцията. Как си го представяте вие тази дирекция „Корупция“ да събира информация, защото ДАНС е информационна агенция, която подпомага вече разследването, срещу своя принципал?

Водещ: Къде й е мястото тогава, на дирекция „Корупция“ включително?

Румен Радев
: Нека отговорят компетентните органи. Има предложение, примерно в програмата на партия ГЕРБ този единен орган за борба с корупцията да бъде към КОНПИ, но не мисля че там е точното място. Има специализирана прокуратура. Нека наистина се огледат тези неща, но пак казвам – абсолютно не почива на никаква логика ти в тази дирекция да събираш информация и да разследваш своя принципал, своя началник. Къде е ползата?

Водещ: Няма как да проверяваш началника си. Искате ли го вие? Искате ли го вие тогава това звено?

Румен Радев:
То се вижда. Да речем санирането - защо има толкова множество жалби за некачествено саниране? Няма да отварям темата за тройните цени. От гражданите всякакви жалби, от ДАНС нито един ред. Давам го само за пример.

Водещ: При вас ли трябва да е това звено? Виждате ли го при себе си, като още една ваша функция?

Румен Радев:
Не. Аз го виждам в този единен орган. И пак казвам, тук с мястото на тази дирекция аз не визирам кабинета на господин Борисов, нито на Орешарски, нито на Станишев. През 2007 г. се сформира ДАНС. Просто, според мен, още тогава е заложено това несъстоятелно място на тази дирекция.

Водещ: Заложените грешки. Питах за разузнаването не за друго, а защото и Мирослав Иванов пита, зрителски въпрос – „Готови ли сме да се справим при терористичен акт?“

Румен Радев:
Ако ви кажа, че сме готови, сигурно ще ви излъжа. Вижте, държави, водещи държави в Европа не могат да се справят с терористичните актове и това е факт. Мисля че имаме по-голям проблем. Проблемът е наистина къде стоим по отношение на тероризма. Това е глобален проблем. Виждате вече противоречието на ценностите, в което изпадат някои западни лидери, след като там вече терорът, който настана и се превръща в ежедневие. Съвсем доскоро те апелираха за отворен либерален мултикултурализъм, даже е трудна дума. Но след тези жестоки актове на насилие, виждате кат те се чудят къде точно да застанат. Изведнъж отиваме на друга крайна мярка – никаква толерантност. В същото време пък ще се борим с тероризма като ги убеждаваме, че виждате ли нашите ценности са по-добри от техните ценности. В момента има един смут. И всеки, който казва, че няма страх, не е вярно. Има страх. Този страх прониква постепенно в душите на всички.

Водещ: Радина Димова ви пита: „Коментарът ви за атентатите в Европа“?

Румен Радев:
Ето, това е моят коментар, че Европа не може да се развива, ако сме наистина подвластни на страха. След като няма страх, защо имаше толкова много в Торино? Хиляди хора пострадаха от един, да речем, звуков сигнал.

Водещ: Психоза. Масовата психоза е един изключително добър пример за всичко това, което ни се наслагва в душите. Когато говорим за корупция, за сигурност, за тероризъм включително, скандала от последните дни, оградата ни на границата с Турция. Там има ли злоупотреби, там печелили ли са пари на гърба на националната сигурност?

Румен Радев
: Аз поставих този проблем открито още в предизборната кампания. Тогава нямаше реакция от управляващите. Сега вече проблемът е в полето на парламента и прокуратурата, където му е мястото. Те ще преценят. Аз искам само да кажа нещо. Може би то е емоционално, може би е лично, но всеки ден гледах как командирът на Сухопътни войски, покойният генерал Нейко Ненов, и неговият заместник, сегашният началник на отбраната, генерал Боцев, всеки ден бяха подлагани на натиск, огромен. Не знам колко пъти ходиха до тази ограда, когато армията строеше оградата. И този натиск беше за това, че била се оскъпила и стигнала 250 000 лв. на километър. И тези хора бяха наказани. Сега, когато оградата, цената на километър, и то двуредова ограда построиха, когато цената на километъра е 1 000 000, някой ще се извини ли на тези двама български генерали и, да речем, на семейството на генерал Нейко Ненков. Очаквам го.

Водещ: Извинение?

Румен Радев
: Извинение.

Водещ: А вие следите ли строителството на тази ограда?

Румен Радев:
Аз нямам органи и правомощия да следя. Пак казвам, това вече е в полето на прокуратурата.

Водещ: Има ли заплахи, които идват от Турция за намеса във вътрешната ни политика и в националната сигурност?

Румен Радев
: Ние бяхме свидетели по време на предизборната кампания, че имаше такава намеса на всички нива. Може би забелязахте също така, че в рамките на няма и два месеца ние наложихме принудителна, административна мярка на 6 турски граждани, които водеха дейност тук, в България. Но тя не е само по време на изборите. Това е дългогодишна дейност и главният прокурор каза много ясно каква е.

Водещ: Добре, дългогодишна дейност. Защо до този момент тези хора не са били изведени? От кого е зависело това да се случи?

Румен Радев
: Политическа воля, може би. Но аз искам да…

Водещ: За да не се скараме с комшиите ли? Защо, кажете?

Румен Радев:
Искам да благодаря на всички отговорни служители, на ДНАС, ДАР, Служба „Военна информация“, на прокуратурата, на МВР, които наистина не само че се справиха с този проблем, но спомогнаха това влияние да бъде неутрализирано и да се проведат едни честни избори.

Водещ: Г-н Радев, всички политически партии по време, почти всички, да не казвам всички, говореха за тази намеса на Турия. И след изборите спряха да говорят на тази тема. Означава ли, че тази намеса е приключила?

Румен Радев:
Ние трябва да гарантираме нашата собствена сигурност и суверенитет с превантивни мерки. Трябва да развием отношенията си с Турция. Турция за нас е, разбира се, добър съсед, стратегически партньор, но тези отношения трябва да бъдат поставени на ясна принципна основа. Равнопоставеност, добросъседство и ненамеса във вътрешните дела. Там трябва да бъдат насочени нашите усилия. И между другото аз съм изключително доволен, че по време на Консултативния съвет за национална сигурност, после и премиерът го потвърди отвън на брифинга, се обединихме, че трябва да има законодателни промени в различни закони.

Водещ: Тези, за които между другото ви обвиняваха, че сте опитали да се намесите по време на служебния кабинет.

Румен Радев
: Само че там нещата се истеризираха в една посока за уседналост. Много по-важни са законите за вероизповеданията, за политическите парии, за изборите. Защото те могат да гарантират неутрализацията на тази намеса.

Водещ: Да, но партиите ви обвиниха тогава, че се опитвате да се намесите в политиката и в законодателството чрез служебния кабинет, назначен от вас. Сега ви го обещаха, че те самите ще се борят.

Румен Радев
: Надявам се да го направят.

Водещ: А ще ги следите ли?

Румен Радев
: Разбира се, че ще ги следя.

Водещ: Уседналост трябва ли да има, или не?

Румен Радев
: Пак казвам, ние първо трябва да гарантираме нашия национален суверенитет и сигурност. Това ще рече като говорим за суверенитет, да можем сами да определяме съдбата си. Аз нямам нищо против, напротив, искам българите зад граница да гласуват. Това е наистина една връзка с България. Но в никакъв случай да не гласуват под строй. Това, което видяхме. И трябва наистина такива законови промени да се инициират, да се осъществят, че на този срамен акт да бъде сложен край.

Водещ: Когато си говорим за външна политика, ще поканите ли Путин на тържествата за 140 години от освобождението на България?

Румен Радев:
Не съм канил Путин, първо нека това да е ясно. Само принципен разговор, когато правих среща с посланиците на различни държави, с посланика на Русия, че е добре да има такава покана.

Водещ: Поканата от вас ли трябва да бъде? Ще го поканите ли?

Румен Радев:
В най-скоро време ще имам разговор с президента Путин и ще го поканя за 140-годишнината от Освобождението на България. Има много въпроси, разбира се, които трябва да разгледаме, освен уважението към историята. И нямам никакви намерения да правя компромис с историята заради обсесията на шепа отпаднали от парламента депутати. В никакъв случай.

Водещ: Обсесия ли наричате думите, които ще бъдат изговорени след това ваше категорично заявление и позиция, че ще поканите Путин?

Румен Радев:
Какво разбирате под обсесия?

Водещ: Вие самият казахте обсесия.

Румен Радев:
На кого? Моя обсесия?

Водещ: Не, не, не. Обсесия на тези хора, казахте, на шепата депутати, които не са…

Румен Радев:
Аз мисля, че всичко, което се изговори и тази истерия, ако бъде поканен Путин.

Водещ: Русия враг ли е?

Румен Радев
: България не трябва да третира никоя държава като враг. Ние трябва да развиваме нашите отношения. И то пак казвам, на една прагматична основа, от която България да извлича своята полза. И за своята сигурност, и за своята икономика, и изобщо за цялостното си развитие. Не само Русия, а с всички държави.

Водещ: Санкциите срещу Русия?

Румен Радев:
За санкциите срещу Русия също, отдавна съм казал своето мнение. Те ни вредят, това е ясно. С удоволствие ще подкрепя всеки акт на отмяна на тези санкции. Най-вече те ще бъдат подкрепени от българския бизнес. Но нека е ясно. Президентът самостоятелно не може да инициира един такъв акт. Също така и механизмите в Европейския съюз са такива, че дори една държава трудно може да инициира такъв акт. Но мисля, че рано или късно, ще се стигне и до това решение.

Водещ: Бързи отговори очаквам на следващите няколко въпроса. Какви са сега отношенията ви с Корнелия Нинова?

Румен Радев
: Съвсем делови. Чуваме се, макар и рядко.

Водещ: БСП влияе ,ли ви ?

Румен Радев
: Мисля, че и тази обсесия на някои медии вече омръзна. Не, не ми влияе БСП, но аз ще остана, разбира се, задължен на г-жа Нинова, защото тя беше човекът, който издигна моята кандидатура и пое целия огромен риск с тази кандидатура. Ще остана задължен и на всички онези, членове и симпатизанти на БСП и не само на тях, на тези 2 милиона българи, които гласуваха за мен.

Водещ: Да разбирам така, че не съжалявате, че сте вдигнали телефона тогава, миналото лято?

Румен Радев:
Ами, беше непознат телефон, вдигнах го, какво да правя.

Водещ: Гледате ли често към сградата отсреща на булеварда?

Румен Радев
: Не често. Разбира се, минавам оттук, поглеждам към тази сграда.

Водещ: С Борисов какви са ви взаимоотношения? Говорите ли си извън протоколните срещи?

Румен Радев
: Мисля, че имаме едни наистина делови, конструктивни отношения с премиера Борисов. И по назначенията, които станаха за началника на отбраната и за главния секретар на МВР. Също така обсъдихме моите посещения, имам към края на месеца посещения и в Гърция, и в Румъния. Какви проекти ще разглеждаме, какъв състав, хора от Министерски съвет ще бъдат с мен, защото ние трябва да движим тези проекти. Също така обсъдихме и покана към президента Макрон. Но, не мога да пропусна, разбира се, и недоумението от някои назначения, които се връщат както казах в реставрация.

Водещ: Най-скандалното според вас назначение?

Румен Радев
: Г-н Георги Костов като шеф на митниците.

Водещ: В триъгълника на властта сме - президентството, Министерски съвет, но един друг кабинет се оказа като друг, паралелен център на властта. Вие, когато разговаряхте с Корнелия Нинова по повод издигането ви за президент, бяхте ли в кабинета на Георги Гергов в ЦУМ?

Румен Радев: Даже не знам къде е този кабинет.

Водещ
: Добре. За много срещи говорихме. Сега една стана изключително популярна в социалните мрежи.

/излъчва се запис/

Туристка от Бразилия: Не знам кой сте вие, но...
Румен Радев: Откъде сте?
Туристка от Бразилия: От Бразилия.
Румен Радев:Р Бразилия? Какво правите тук?
Туристка от Бразилия: А защо да не бъда тук?
Румен Радев: Знаете ли какво ще се случва тук след малко?
Туристка от Бразилия: Ами, огненото нещо. Кой сте вие? Защо сте важен?
Румен Радев: Не. Не съм толкова важен. Само колкото всеки друг българин тук.
Туристка: Не ви вярвам. Важен сте. Защо?
Румен Радев: Аз съм президентът.
Туристка от Бразилия: Не, не е възможно.

/край на записа/

Водещ: Защо не ви повярва, че сте президентът?

Румен Радев:
Не знам. Питайте това очарователно младо момиче. На мен винаги ми е приятно да говоря с млади хора. Не само българи, разбира се, и чужденци. България, доколкото вече знам, е посетена от над 8 милиона туристи, т.е. повече от нашето население. Ние сме държава с прекрасна природа, хора. Трябва да работим и в тази насока.

Водещ: Още въпроси има, тъй като там сте, все пак, с първата дама. Към Десислава Радева чувате може би критиките към нея. Съветва ли ви тя като президент сега?

Румен Радев
: Какви критики имате предвид?

Водещ: От началото бяха защо се държите за ръка, после защо не се държите за ръка. Дали е облечена добре, или не. И оттам нататък дали контролира, или е на ръководна роля в президентството.

Румен Радев
: Съпругата ми има същите, абсолютно, и кабинет, и правомощия, каквито е имала и съпругата на г-н Петър Стоянов, на г-н Георги Първанов. Нейното присъствие тук е факт, но да кажа, че благодарение на нейните усилия и активна подкрепа, инициативата „Подкрепи една мечта“ придоби съвсем нов облик, стана много по-популярна за българската общественост, мобилизира целия екип. И до момента има, до края на май, събрани най-много средства от всички години досега от 2012 г., а годината изобщо не е приключила.

Водещ: Няма как да няма интерес, защото дълго време нямаше първа дама. Все пак Христина Колева ви пита каква е ролята на първата дама при подкрепата на делата ви, на вашите дела. Много често дори я обрисуват като сив кардинал. Това питат хората.

Румен Радев:
Да. Това ме разсмива, защото моята съпруга е изключително прям, открит и честен човек. Такъв човек не може да бъде сив кардинал. Разбира се, това е човек, на когото имам пълно доверие, с който споделям много неща, тя е моя опора, аз й благодаря, че тя наистина ме подкрепя, въпреки че върху нея се излива огромна помия, която е предназначена да атакува мен. Тя понася всичко.

Водещ: Като помия ли приемате скандалите, които все пак възникнаха след побой над дете в 38 училище? В този скандал беше включено името на сина ви.

Румен Радев
: Как да ви кажа. Това е точно пример за мерзкото сливане на политика с медия, с олигарси. Абсолютно недостойно. Абсолютно недостойно използване на невръстни деца за политическо очерняне на нашите политици, в случая бях аз. Благодаря на директора на 38 училище, че открито доказа тази манипулация, включително със записи от камерите. Моят син няма абсолютно нищо общо с този побой.

Водещ: Последният въпрос ще го оставя на зрител. Христо Атанасов: Г-н президент, считате ли се за обединител на нацията? Кратък отговор.

Румен Радев
: Старая се.

Водещ: Благодаря ви за това интервю. Румен Радев в „Питай президента“, само по бТВ, специално интервю.